Mitenköhän olisi viisainta toimia, kun on itse myymässä huoneistoa netissä ja pääsee muuttamaan uuteen, valmistuvaan asuntoon vasta noin puolen vuoden päästä. Aiomme asua nykyisessä asunnossa toki siihen asti, mutta kuinka tuo kirjata tähän myytävän huoneiston tarjouspohjaan/kauppakirjaan?
Voiko tehdä esim. niin, että kirjataan tarjouspohjaan ensinnäkin tarjouksen hyväksymisestä "käsiraha" (joka on osana kauppahintaa), sitten kirjataan että mennään pankkiin siirtämään heti esim. 15% kauppahinnasta ja loput sitten puolen vuoden päästä kun asunto ja osake-kirjat luovutetaan uudelle omistajalle?
Ajattelenkohan tämän liian vaikeasti? Miten tuo kannattaisi laittaa noihin papereihin, ainakin tuohon tarjoukseen?
Huoneiston myynti, luovutus puolen vuoden päästä
2
799
Vastaukset
- Hommaa..
En ymmärrä, miksi puhut tarjouksesta, kun kerran olet MYYMÄSSÄ asuntoa???? Sinun ei tarvitse siitä tarjouksen sanamuodosta välittää. Sen määrittää ostajaehdokas. Ostajahan voi tarjouksessaan sanoa vaikka, että hallintaoikeuden pitää siirtyä 2:n kuukauden päästä, jos tarjoussumma hyväksytään.
Sen sijaan kauppakirjaan merkitään esim., että kaupantekotilaisuudessa ostaja maksaa vaikkapa tuon 15% kauppahinnasta, ja loppukauppahita asunnon hallintaoikeudet siirtyessä. Ja lisäksi, että hallintaoikeus siirtyy vaikkapa 1.8.2011.
Omana mielipiteenä sanoisin, että kannattaisi varmaan harkita asunnon myymisen aloittamaista vasta sitten, kun tuo teidän oma muuttopäivä lähestyy. Vaikkapa kahta/kolmea kuukautta ennen. Nimittäin tuo puoli vuotta on aika pitkä aika, ja karkoittaa ainakin osan potentiaalisista ostajista. - Partnevia
Ostotarjousessa kannattaa aina mainita samat ehdot, joilla lopullinen kauppakin tehdään. Jos heti sovitaan 6 kk vapautumisaikataulusta, merkitkää se ostotarjoukseen. Koska vapautumisaikataulu on noinkin pitkä, on järkevää sopia kirjallisesti ja yksityiskohtaisesti myös siitä, missä kunnossa asunto luovutetaan. Puolessa vuodessa saattaa tulla monenlaisia normaalista kulumisesta poikkeavia jälkiä ja jopa vaurioita, ja ne ovat aina riidan aiheuttajia.
Jos asunnon arvo on esim. 150.000 €, niin tuo 15% alkusumma ("käsiraha") tekee 22.500 €. Mitä ostaja saa vastineeksi? Pelkän lupauksen siitä, että hän joskus saa ostettua huoneiston kokonaan? Ostajan kannalta tällainen kauppa on aina riskialtis ja maksetulle kauppasummalle tulee aina löytyä sitä vastaava vakuus. Joko siten, että summalle avataan sulkutili, josta maksu vapautetaan myyjälle vasta sitten, kun ostaja saa osakekirjan tai huonompi vaihtoehto on jälkipanttaus (myyjän rahoittaja antaa ostajalle osakkeeseen jälkipantin oman saatavansa jälkeen). Jälkipanttaus on siksi huonompi vaihtoehto, että pantin arvo selviää vasta realisoinnissa. Ensipantin haltijalla (= myyjän rahoittaja, osakekirjan haltija) on aina ensisijainen saamisoikeus panttiin. Esimerkiksi: Jälkipantti kirjataan 120.000 € jälkeen jäävälle osalle panttia. Realisoinnissa pantin arvoksi muodostuu 135.000 €. Myyjän rahoittaja saa 120.000 € ja jälkipantin haltija vain 15.000 €, vaikka saatava onkin 22.500 €. Niitä ei siis jaeta saatavien suhteessa, vaan ensisijaisuusjärjestyksessä.
Kaikista yksinkertaisinta on sopia ostotarjouksessa ainoastaan sopimussakosta, mikäli toinen osapuoli vetäytyy kaupasta, ja ostaja maksaa kauppahinnan puolen vuoden päästä kaupantekotilaisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1519772Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1267902Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin347664Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2567441Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1206139Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k865931Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j495731Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1335652Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit904799Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi24611