Nibe ja putket napsuu..

Nibe päästää kiertoon lähtevän veden lämmön välillä noin 49-51 asteeseen ja sitten alkaa lämmittämään jopa 59 ja tässä vaiheessa patteriputket napsahtelee. Oliskohan mitään konstia, että tuo lämpötilan vaihtelu vähenisi? Tuo siis tapahtuu muutaman minuutin välein ja Nibe on 310p.
3558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oletko koittanut säätää kiertovesipumpun nopeutta? Aika surkeita noi Nipet on muutenkin. Ja yleensäkin poistoilmapumput pakkasilla. Itsellä on samanlainen sain sähkönkulutuksen tippumaan oleelisesti ilmalämpöpumpulla.

Äänestä
  • Vesipumppua en ole säätäny, mutta miten sulla on säädöt? Eli eikös se näkyvillä oleva pyöritettävä (lämökäyrän muutos pidä olla -2 ja se toinen pellin alla oleva säätö noin 9. Patteriterm on mulla lähes täysillä, mutta olen kokeillu niitä myös säätää noin 3-4:ään. Ja onkos tuolla vesipumpulla säädöt numeroin?

    Äänestä

  • juhiloi kirjoitti:

    Vesipumppua en ole säätäny, mutta miten sulla on säädöt? Eli eikös se näkyvillä oleva pyöritettävä (lämökäyrän muutos pidä olla -2 ja se toinen pellin alla oleva säätö noin 9. Patteriterm on mulla lähes täysillä, mutta olen kokeillu niitä myös säätää noin 3-4:ään. Ja onkos tuolla vesipumpulla säädöt numeroin?

    Kiertovesipumpussa on 3 eri nopeutta. Avaat nipestä alapellin pumppu on siellä. Itsellä on kierrettäväsäätö nupikka -2.5 tällä hetkellä punainen nupikka on 7. Riippuu millä vyöhykkeellä asut ja teetkö lämpöä myös muilla lämmönlähteillä kuin nibe. Sitten vielä tottumis kysymykset paljonko lämpöä halua sisälle. Suosittelen takkaa tai ilmalämpöpumppua niben kaveriksi. Lämpöä on tehtävä -5 jälkeen jollakin muulla muuten tulee kalliiksi kun nibessä menee vastukset kokoajan päälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juhiloi kirjoitti:

Nibe päästää kiertoon lähtevän veden lämmön välillä noin 49-51 asteeseen ja sitten alkaa lämmittämään jopa 59 ja tässä vaiheessa patteriputket napsahtelee. Oliskohan mitään konstia, että tuo lämpötilan vaihtelu vähenisi? Tuo siis tapahtuu muutaman minuutin välein ja Nibe on 310p.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu