Imperiumin vastaisku

Nyt kun ryöstöpolitiikka on saanut vallan energiajutuissa niin millaisia futuristisia kuvitelmia raatilaisilla on tullut vastaiskun puolella. Aloitan.

Aika lähellä on se, että asuntoihin lisätään yksinkertaisia kaminoita. Elementtiputki vain katon läpi ja sievä "Porin matti" vaikka makuuhuoneeseen. Nykyinen olohuoneen takkasysteemi ei riitä. Pieniä kaminoita on nykytekniikalla niin, että niissä automaatti-ilmansäätö pitää tulen yllä jopa kahdeksan tuntia. Poltto ei ole kitupolttoa vaan jälki-ilma on kunnossa.
6286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun tulevaisuuden vaihtoehdoista puhutaan, voi vaihtoehtoja olla loputtomasti.
Tuossa vaihtoehdossa, jossa sähkön hinta on moninkertainen nykyiseen, tulee puunpoltto yleistymään pientalojen lämmityksessä. Jo pelkästään tämän vaihtoehdon esittäminen saa osan palstalaisista "näkemään punaista".

Äänestä
  • paljon saa takat kehittyä, että ne sopisivat tulevaisuuden uudiskohteisiin. Saati, että maksaisivat itsensä ikinä takaisin. Takan hankkimista kun ei voi perustella asumismukavuuden lisääntymisellä, kun poltto aiheuttaa ylilämpöä 360 päivää vuodessa.

    Äänestä

  • takalllinen jedi kirjoitti:

    paljon saa takat kehittyä, että ne sopisivat tulevaisuuden uudiskohteisiin. Saati, että maksaisivat itsensä ikinä takaisin. Takan hankkimista kun ei voi perustella asumismukavuuden lisääntymisellä, kun poltto aiheuttaa ylilämpöä 360 päivää vuodessa.

    Tässä vaiheessa tulee kysymykseen vesi - wanhin woitehista. Siihen kun siirtää lämmityksessä syntyvän energian on järjestelmä toimivampi ja ylilämmitykseltäkin pystyy suojatutumaan. Kertalämmityksellä eristettyyn ufovaraajaan hoidettu vesi on yli 4 kertaa parempi lämmönvarastoija kun tulikivet ja savitiilet. Lisäksi vettä voidaan siirtää sinne missä lämpöä tarvitaan näppärästi putkistojen avulla. Takkaa on vaikea kantaa kuumasta huoneesta kylmään. Myöskin lämmityskerrat vähenvät ja yllätys yllätys, myös kämpimän käyttöveden saa samalla kertaa!

    Äänestä

Peräkärryt yleistyvät. Ilmaista puuta alkaa näkyä enemmän autojen peräkärryissä. Roskapuu muuttuu priimaksi ja kiinnostavaksi. Tienvarsien ryteiköt siistiytyvät.

Äänestä
  • puilla lämmitys tulee lisääntymään huomattavasti, sähkönkulutusta tullaan vähentämään mahd. paljon, ei viitsi maksaa osinkoja ja hulppeita palkkoja sähköyhtiöiden johtajille.
    Kaikki mitä polttamaan pystyy poltetaan joko saunan pesässä tai keittiön hellassa, perikunnan metsästä tehdään puita niin paljon kuin tarvetta ilmenee.
    Maistuu muuten todella hyvältä vanha kunnon pannukahvi, ei tarvii kuluttaa sähköä siihenkään hommaan ja samalla lämpiää myös kämppä.

    Äänestä

Jossain peräkylässä ovat perustaneet kaukolämpölaitoksen. Isännät järjestävät hakkeen ja kaikki saavat edullista lämpöä.

Kaukaa viisas valtiokoneistomme johto on miinoittanut tämänkin vaihtoehdon. Puun käyttö bioenergiaksi yritetään estää koska se lisää hiilikuormitusta ilmakehään. Aivan oikein. Tuo on se perustelu. Jos ei puuta käytettäisi, olisi se metsässä muutaman kymmenen vuotta ja kaunis hiilitaseemme olisi korkeammalla tasolla tuon ajan.

Myös herätellään asumistulon verottamista. Tämä kiinteistöveroksi kutsuttu ryöstövero ei riitä. Sen lisäksi halutaan määritellä kuka asuu edullisemmin kuin vuokralainen (bruttona ennen asumistukia). Jos joku asuu edullisemmin, on tarkoitus ottaa asumistulona tuo osuus pois.

Wikipedia tuntee sanan asumistulo. Se edelsi kiinteistöveroa.

Tällainen laillistettu ryöstäminen ja kohellus on jotenkin tuttua. Se tuo mieleen Neuvostoliiton tavallista ihmistä nöyryyttävän ilmapiirin. Ei voi odottaa muuta kuin vastaavia vastatoimia. Ei pelkästään harmaata taloutta vaan myös pimeää taloutta. Mustan pörssin kauppaa. Vaihdantataloutta. Ihmiset kyllä keksivät omat konstinsa inhimilliseen elämiseen. Eivät kaikki muuta toisaalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittaja. kirjoitti:

Nyt kun ryöstöpolitiikka on saanut vallan energiajutuissa niin millaisia futuristisia kuvitelmia raatilaisilla on tullut vastaiskun puolella. Aloitan.

Aika lähellä on se, että asuntoihin lisätään yksinkertaisia kaminoita. Elementtiputki vain katon läpi ja sievä "Porin matti" vaikka makuuhuoneeseen. Nykyinen olohuoneen takkasysteemi ei riitä. Pieniä kaminoita on nykytekniikalla niin, että niissä automaatti-ilmansäätö pitää tulen yllä jopa kahdeksan tuntia. Poltto ei ole kitupolttoa vaan jälki-ilma on kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu