Salkkarilla on jälleen myönteinen asenne tähän Vietnam-sähläykseen. Viimeksi pari vuotta sitten Salkkari harmitteli, että kaupunginjohtajan röyhkeä avaus tuoda vietnamilaisia Saloon töihin oli ajatuksena hyvä, mutta ajoitus oli väärä. Nyt lehti myötäilee jälleen auliisti tätä Vietnamiin suuntautuvaa reissua. Se on kansainvälisyyttä...
Eipä ole ihme, ettei lehdessä ole julkaistu kuin muutama kriittinen tekstari ja yksi ainoa mielipideteksti. Hälyä asiasta varmasti riittää.
Eipä ole ihme, ettei lehdessä ole julkaistu kuin muutama kriittinen tekstari ja yksi ainoa mielipideteksti. Hälyä asiasta varmasti riittää.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Hyvä puoli salkkarin jutussa oli se, että tuli selväksi tällaisen lomamatkan hyväksyjät. Päätös oli salainen, mutta kova keskustelu asian tiimoilta pakotti jutun julkisuuteen. Näin oli aikaisemmankin Vietnamin matkan suunnittelun tultua julkisuuteen.
Salkkari pimittää tietoa useissa asioissa. Mieleen tulee muutamia vuosia sitten raiskaustapaus josta SSS vaikeni totaalisesti. Asiasta oli lehdessä vasta sen jälkeen kun tekstareilla oli julistettu saartoon etninen ravintola jossa raiskaaja työskenteli. Lieventävänä asiana oli se, että työntekijä oli määräaikainen.
ehdottomasti Rantakokon Vietnamiin menoa!
Paluu ei kuitenkaan ole toivottavaa!
vietnamilaiset olivat kiinnostuneita "koulusta"!??
salolaiset ovat kiinnostuneita,mistä...
.."eikö kannattaisi tuoda kiinnostuneet tänne,omalla kustannuksella"!
hah? salossa on tarpeeksi jo ongelmia ja lisää tulee(=nokia?)
Pelkkä menolippu riittää..
Kouvolaan joku ja halusi KIINAKESKUSTA ,mitenkäs kävi - kaupungille kaikki 8:san miljoonan takuut kaatuivat.
Googlatkaa www.kiinacenter
Sellaistako nyt salomme mulkkujohtajamme hakee ?
SALO VIETNAN OSUUSKAUPPA CENTTER , miltäs kuullostaisi?
SSS-lehtihän on oikeastan Osuuskaupan ja oikeiston mainosjulkaisu.
Kyllä olisi hieno tuo VIETNAN CENTTER. Keksitkö ihan itse vai auttoiko äiti?
kun Kauhajoella on wietnamilaisia koulutettu täysihoidossa
ja koulutetaan tälläkin hetkellä. Osa on palannut kotimaahansa
koulutettuna ja yhtään tuntia tuottavaa työtä tekemättä ja kai niillä
joita nyt koulutetaan on sama edessä. Täältä Kauhajoelta eivät
taida enää kehdata mennä uusia hekemaan...tai mistä sen tietää.
On kai suunnitelma että kävisivät sairaanhoitajakoulutukseen
sieltä naisia valitsemassa......
koittakaapa saada sss,sä läpi jyväjemmareita tai osuuskauppaa kritisoivia mielipidekirjoituksia.kokemuksesta voin sanoa,ettei mee läpi.
Kaikki on jees, tehdasVietnamiin ja hyvä ja hieno syy lähteä sinne...Miksi?
Elop ja Nokia nyt kertoo ihan muuta tahansa huuhaata, kuin mitä todellisuus on. On se nähty edellisistäkin Noksun johtajien lausunnoista joita luottamusmiehet toistaa kieli ruskeina!
Mksi Yrityssalon pääjehutkin kertoo ihan lehden palstoilla, että jees nyt on hyvä lähteä Vietnamiin? Totuushan, että salolaiset korkeintaan opettavat, miten nopeasti luurit saadaan laatikkoon ja kun vietnamissa apinäkkimentlamiteetti on jo jota kuinkin tuttua, niih pakkaus siirtyy sinne.
Salossakin on vain vuosi sitten vain koottu ja pakattu ns. made in finlad luureja jo yli vuosi sitten..kaikkihan sen tietäää..
Modulit on tehty Kiinassa, Intiassa tai tiessä missä..
Käykää lukaisemassa mitä kirjoittaa Epari lehti Kauhajoen sankarin Vietnamin lomista, ei aivan ilmaista.
Linkki löytyy www.tapioarjo.com blogi.
Tapsan sivuilla on paljon muutakin mielenkiintoista luettavaa.
Suosittelen.
Ensi viikolla kaupunginjohtajamme delegaatio sitten lähtee kuluttamaan Salolle myönnettyjä rakennemuutosrahoja Vietnamiin. Herra itse ei ole uskaltanut selostaa "rategiaansa' salolaisille, ilmeisesti kaupunkilaisten vakuuttaminen olisikin mahdotonta. Pitäisihän samalla viitata aikaisempiin kokemuksiin Kauhajoelta.
Nähtäväksi jää millaisia seuraamuksia tästä matkasta Salolle vielä tulee?