Mitä mieltä nimestä Adanna toisena nimenä..Onko liian "erikoinen" ? En ole ainakaan minä törmännyt tähän..minusta kuullostaa kyllä ihan kivalta.
Ajattelin tälle etunimeksi Emilie tai Mila. Kumpi kävisi paremmin? Saa muitakin ehdotella!
Mielipiteitä :)?
10
651
Vastaukset
- vii.
Vaikka Adanna onkin erilainen ja vähän prinsessamainen nimi, ei se meilestäni kuulosta keksityltä tai jostain toisesta nimestä väännetyltä.
Adannan eteen sopisi mielestäni äänteellisesti paremmin Emilie, koska Mila Adannasta tulee helposti "Milaadanna". Muuten olisin Mila-nimen kannalla, koska Emilie on makuuni turhan epäsuomalainen. Tietysti jos lapsella on muun maalaisia sukujuuria, niin se muuttaa tilannetta.
Tässä vielä muutama etunimiehdotus:
Elle Adanna
Ilse Adanna
Iines Adanna
Emmi Adanna
Menni Adanna
Tai miten olisi kolme nimeä? Esim. Mila Enni/Siri/Aili Adanna - ...
Kirjoititko nimet väärin??? Tarkoitit varmaan
Milla Adanna
Emilia Adanna
Milla on kivempi kuin Emilia, joten laitahan Milla.- urwuroiwurwo
Mila on ihan kunnon nimi. Luistelija Mila Kajas
- Ricochette
Adanna oikein kiva! Suorastaan raikas kaikkien Adalmiinojen ja Jasmiinojen jälkeen :)
Emilie Adanna
Mila Adanna
noh, noista etunimistä en oikein tykkää, Mila noista kivempi, mutta itse laittaisin Ellen Adanna. - sibyllavon
Adanna, suosikkini.
- Eisley
Totta tosiaan, ei yhtään väännetyn kuuloinen, vaan kaunis ja raikas. Ehkä perusnimet (Ada Anna) Adannan "rungossa" muuttavat nimen tavallisemman kuuloiseksi kuin mitä se edes on. Hyvä nimi siis, lyhyesti. :)
Itse olisin Mila Adannan kannalla, sillä Mila sopii paremmin suomalaiseen suuhun. Ja muutenkin, Emilie ja Adanna on hiukan liikaa fiineyttä jo. Milan olinkin unohtanut tyystin, myös se on yksinkertaisen kiva, eikä turhan yleinen. - ap.
No niin. Kiitos mielipiteistä. Emilie nimi nyt karsiutu pois, Mila Adanna alkaa varmistua :) Mutta hiukan jäi kummittelemaan tuolla ehdotetut Elle / Ellen Adanna. Saas nähdä vieläkin saa ehdotella :)
- jjjhhhd
Etunimeksi joku hiukan tavallisempi, kun toinen nimi on erikoinen. Mila olisi siis mun mielesräni noista parempi vaihtoehto kuin Emilie. Ellen Adannasta tulee mieleen "ellen sitten ole adanna", ja Elle Adanna kuulosta töksähtävältä.
Pisteet Mila Adannalle :)
- perhe virtanen
Adanna on nigerialainen (igbojen) nimi, ja tarkoittaa "isänsä tytär". Hieman hassu täysin suomalaiselle lapselle...
Samoin Suomessa suosittu Ada on igbojen nimi, tarkoittaa "perheen ensimmäinen tytär". - adannanäiti
Ei ole väliä ett adanna tulee nigeriasta. Sopii hyvin suomalaisellekkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913158Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k187734Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386714Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476134Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911189Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980