Kalibroitu lattialaatta asennus

Hei.
Haluaisin kuulla kokemuksia laattialaatan puskuunasentamisesta. Meille on tulossa kalibroituja laattoja 30 x 30 cm eli kaikki laatat on mittaansa sahattuja. Onko kokemuksia? Jossain lukee että pitäis 1-2 mm jättää saumaa ja jossain että voi laittaa ihan puskuun. Lattian pohja on betonia (kerrostalo). Ja paikkana keittiö.
Kiitos!
41138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varsinkin uuden asuntoyhtiölain aikana varmistua talon hallitukselta, että ylipäätään saatte ne asentaa. Voi tulla vastaan ääneneristysmääräykset. Laatoitus ei ole äänieristyksen suhteen kovinkaan ystävällinen alakerran naapuria kohtaan. Ei ole kiva purkaa laatoitusta pois myöhemmin.

Äänestä

näyttävät laittavan laatat puskuun aika yleisesti, Suomessa ei niinkään.
Minusta saumaus antaa lattialle lopullisen viimeistellyn silauksen enkä kyllä laittaisi puskuun.

Äänestä

Typerin trollikysymys, mitä ikinä olen nettipastoilla nähnyt. Ja jotkut menee vielä vipuun :DDD

Äänestä

lämpöeläminen. Eli jos lämpölaajenemiskerroin on eri kuin alustalla, saattaa tulla ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keittiönlattia kirjoitti:

Hei.
Haluaisin kuulla kokemuksia laattialaatan puskuunasentamisesta. Meille on tulossa kalibroituja laattoja 30 x 30 cm eli kaikki laatat on mittaansa sahattuja. Onko kokemuksia? Jossain lukee että pitäis 1-2 mm jättää saumaa ja jossain että voi laittaa ihan puskuun. Lattian pohja on betonia (kerrostalo). Ja paikkana keittiö.
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu