Jäin kiinni toistamiseen törkeästärattijuoppudesta 1.7 ja liikenteen vaarantamisesta. Kortista ei ollut vielä suoritettu 2 vaihetta. paljonko voi tulla ajokieltoa ja pitääkö mennä uudelleen autokouluun ja muut seuraukset. Ensimmäisellä kerralla puhalsin 0.6 ajokieltoa tuli 2.5 kuukautta.
Mikä rangaistus.
pupumirri1970
1186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos edellisellä kerralla, kun jäit ratista kiinni veresi alkoholippitoisuus oli 0,6 promillea, niin se ei ole törkeä rattijuopumus, mutta jos alkoholipitoisuus oli enemmän, kuin 0,53 mg litrassa uloshengitysilmassa, niin silloin se oli. Edellinen mitataan verestä, jälkimmäinen uloshengitysilmasta.
Mutta kuten kerroit, jos jää viiden vuoden sisällä kahdesti kiinni törkeästä rattijuopumuksesta menettää ajokortttinsa vähintään vuodeksi ja pitää suorittaa uudestaan teoriakoe ja inssi, ennen kuin poliisi antaa ajo-oikeuden takaisin. Sitä ennen poliisi vaatii vielä lääkärintodistuksen, missä lääkäri ottaa kantaa alkoholiriippuvuuteesi.
Tämän lisäksi oikeudessa tuomitaan tietysti vankeutta, törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenteen vaarantamisesta, joko ehdollisena tai ehdottomana.