Armoo annettu 10 miljardin

arvosta..

Oma maatalous tuo kansantalouteen työtä, veroja, varmuutta uutta jaettavaa , arviolta 10 miljardin arvosta..

1 Ruoka olisi ostettava ulkomailta, lasku 4 miljardia

2 Työttomyys räjähtäisi käsiin, lasku siitä 2 miljardia

3 Huoltovarmuus menettäisiin, varastoja ym. 1 miljardi

4 Ulkomaille menevä raha pois kansantaloudesta, lasku 1-2
miljardia
5 Verotulot maataloudelta 1,5 miljardia

6 EU:lle olisi silti maksettava jäsenmaksua 1,5 miljrdia7

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainaus.

      "Minäpä laitan tuohon sosiaalietuuksien taulukot, Voiko siis niitäkin kaikkia saada yksi ja sama henkilö.

      Työmarkkinatuki
      Kotoutumistuki maahanmuuttajalle
      Peruspäiväraha
      työvoimapoliittinen aikuiskoulutus
      omaehtoinen opiskelu
      työkokeilu
      työelämävalmennus
      työharjoittelu
      työ- ja koulutuskokeilu
      maahanmuuttajien kotoutumistoimenpiteet ja
      kuntouttava työtoiminta
      Vuorottelukorvaus
      Ikääntyvän työttömän tuki
      lapsilisä
      asumistuki
      vammaistuki
      rintamamiestuki
      kehitysvammaisten hoitotuki
      omaishoidontuki
      Julkisten menojen suurin pääryhmä oli vuonna 2009 sosiaaliturva, johon kohdistuvat menot olivat lähes 24 prosenttia suhteutettuna BKT:hen. Sosiaalimenoista 32,5 miljardia euroa oli sosiaalietuuksia, joita maksettiin lähes kymmenen prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Sosiaaliturvan jälkeen toiseksi eniten menoja kohdistui terveydenhuoltoon, 8 prosenttia suhteessa BKT:hen"
      http://www.stat.fi/til/jmete/2009/jmete_2009_2011-01-28_tie_001_fi.html

      En tuolla halua sanoa että ne olisivat tarpeettomia, osoitin vain että tuollaisenkin taulukon voi tänne tuoda ja esittää sen niinkuin niistä voisi itse valita vaikka kaikki, niinkuin aloittaa yrittää sääda muita tämän palstan lukijoita ymmärtämään maataloustukien kohdalla."

      • ...

        Tuo oli lainaus kirjoituksesta tuossa http://keskustelu.suomi24.fi/node/9678064 jossa vastasin tuon osion aloitukseen, lainaaja ei siis tarkoittanut tämän palstan aloittajaa kuten tuosta virheellisesti saa sen käsityksen.


      • Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.


      • kenen.
        mörri2005 kirjoitti:

        Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.

        taskuun maataloustuki päätyy ja kuka sen maksaa ja miksi sitä yleensäkään maksetaan.


      • ...
        mörri2005 kirjoitti:

        Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.

        Minun tietääkseni maataloustuista hyötyy noin 5 374 499 henkeä suomessa kuten esimerkiksi vaikkapa apteekkien tukemisesta kaikki jotka tarvitsevat lääkkeitä, bussiyritysten tukemisesta joukkoliikennettä käyttävät, jne, jne.
        Olisiko sitten parempi että kaikki yhteiskunnan tuki poistettaisiin sellaisilta (viljelijöiltä, apteekeilta, bussiliikennoitsijöiltä) jotka saavat rahan näennäisesti vain itselleen kuten mörri2005 asian ajattelee
        lyhytnäköisesti olevan.
        Eikö edes arabimaiden levottumuudet jotka osaltaan johtuvat ruuan hinnasta saa ajatelemaan asiaa
        siltä näkökannalta että tuet nimenomaan laskevat ruoan hintaa niin että köyhempikin pystyy sitä ostamaan. Tietääkseni noissa arabimaissa missä nyt on levottomuuksia viljelijät eivät saa maataloustukia ja ruoan hinta köyhemmälle kansanosalle on niin korkea että heidän rahansa eivät enää riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1350
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      121
      1199
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      102
      1000
    4. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      279
      880
    5. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      877
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      21
      753
    7. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      745
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      52
      719
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      30
      713
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      629
    Aihe