Armoo annettu 10 miljardin

arvosta..

Oma maatalous tuo kansantalouteen työtä, veroja, varmuutta uutta jaettavaa , arviolta 10 miljardin arvosta..

1 Ruoka olisi ostettava ulkomailta, lasku 4 miljardia

2 Työttomyys räjähtäisi käsiin, lasku siitä 2 miljardia

3 Huoltovarmuus menettäisiin, varastoja ym. 1 miljardi

4 Ulkomaille menevä raha pois kansantaloudesta, lasku 1-2
miljardia
5 Verotulot maataloudelta 1,5 miljardia

6 EU:lle olisi silti maksettava jäsenmaksua 1,5 miljrdia7

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lainaus.

      "Minäpä laitan tuohon sosiaalietuuksien taulukot, Voiko siis niitäkin kaikkia saada yksi ja sama henkilö.

      Työmarkkinatuki
      Kotoutumistuki maahanmuuttajalle
      Peruspäiväraha
      työvoimapoliittinen aikuiskoulutus
      omaehtoinen opiskelu
      työkokeilu
      työelämävalmennus
      työharjoittelu
      työ- ja koulutuskokeilu
      maahanmuuttajien kotoutumistoimenpiteet ja
      kuntouttava työtoiminta
      Vuorottelukorvaus
      Ikääntyvän työttömän tuki
      lapsilisä
      asumistuki
      vammaistuki
      rintamamiestuki
      kehitysvammaisten hoitotuki
      omaishoidontuki
      Julkisten menojen suurin pääryhmä oli vuonna 2009 sosiaaliturva, johon kohdistuvat menot olivat lähes 24 prosenttia suhteutettuna BKT:hen. Sosiaalimenoista 32,5 miljardia euroa oli sosiaalietuuksia, joita maksettiin lähes kymmenen prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Sosiaaliturvan jälkeen toiseksi eniten menoja kohdistui terveydenhuoltoon, 8 prosenttia suhteessa BKT:hen"
      http://www.stat.fi/til/jmete/2009/jmete_2009_2011-01-28_tie_001_fi.html

      En tuolla halua sanoa että ne olisivat tarpeettomia, osoitin vain että tuollaisenkin taulukon voi tänne tuoda ja esittää sen niinkuin niistä voisi itse valita vaikka kaikki, niinkuin aloittaa yrittää sääda muita tämän palstan lukijoita ymmärtämään maataloustukien kohdalla."

      • ...

        Tuo oli lainaus kirjoituksesta tuossa http://keskustelu.suomi24.fi/node/9678064 jossa vastasin tuon osion aloitukseen, lainaaja ei siis tarkoittanut tämän palstan aloittajaa kuten tuosta virheellisesti saa sen käsityksen.


      • Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.


      • kenen.
        mörri2005 kirjoitti:

        Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.

        taskuun maataloustuki päätyy ja kuka sen maksaa ja miksi sitä yleensäkään maksetaan.


      • ...
        mörri2005 kirjoitti:

        Noista tuista ei voi saada kaikkia.Toinen tuki sulkee pois toisen tai ainakin vähentää sitä. Noita tukia ei voi edes verrata maataloustukiin, sillä ne ovat rahallisesti ihan eri luokkaa.Summan suuruus johtuu siitä, että niitä saa lukumäärällisesti useampi. Maataloustuesta hyötyy lukumäärällisesti vain pieni kansanosa. Elikkä iso summa harvoille ihmisille. Sosiaaliturvassa taas on pieni summa suurelle porukalle.

        Minun tietääkseni maataloustuista hyötyy noin 5 374 499 henkeä suomessa kuten esimerkiksi vaikkapa apteekkien tukemisesta kaikki jotka tarvitsevat lääkkeitä, bussiyritysten tukemisesta joukkoliikennettä käyttävät, jne, jne.
        Olisiko sitten parempi että kaikki yhteiskunnan tuki poistettaisiin sellaisilta (viljelijöiltä, apteekeilta, bussiliikennoitsijöiltä) jotka saavat rahan näennäisesti vain itselleen kuten mörri2005 asian ajattelee
        lyhytnäköisesti olevan.
        Eikö edes arabimaiden levottumuudet jotka osaltaan johtuvat ruuan hinnasta saa ajatelemaan asiaa
        siltä näkökannalta että tuet nimenomaan laskevat ruoan hintaa niin että köyhempikin pystyy sitä ostamaan. Tietääkseni noissa arabimaissa missä nyt on levottomuuksia viljelijät eivät saa maataloustukia ja ruoan hinta köyhemmälle kansanosalle on niin korkea että heidän rahansa eivät enää riitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      98
      1653
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      425
      1057
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      972
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      792
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      772
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      81
      699
    8. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      665
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      661
    Aihe