Mulla todettiin geenitesteissä, että on vahva alttius keliakiaan, jota suvussamme onkin paljon. Nelisen kuulautta sitten siirryin gluteenittomaan ruokavalioon ja oireet helpottivat (pahoinvointi, ripuli, turvotus, väsymys, masennus). SItten otettiin verikokeet, joiden tuloksia odotellaan edelleen, vasta-aineisiin liittyen siis. Mä ihmettelin lääkärille, että ei kai siinä nyt mitään vasta-aineita näy, kun kerran olen ollut gluteenittomalla ruokavaliolla 4 kk. Tähän lääkäri totesi, että "Sitä parempi, jos ei". Siis mitä hittoa?!?! Eikö nimenomaan olisi tarkoitus saada sairaudelle nimi, jos sellainen on - puhumattakaan kela-korvauksista yms. En kai mä nyt ehdoin tahdoin halua gluteenittomalla ruokavaliolla muuten vaan olla, se on nimittäin aika kallista.
Outo lääkäri...?
4
580
Vastaukset
- keliaakikko,...
Lekuri tarkoitti hyvällä kun sano noin sillä ei kai se sano et olis hyvä ku olis vasta-aineita, ei se toivo kellekkään näin hankalaa tautia
Eikä tuota gluteenitonta diettiäkään olis pitäny pitää sillä milläs sen ny varmasti tietää onko keliakia.Keliakia ruokavalioo ei koskaan pidä mennä noudattaan itsepäin jollei ole varmistettu keliakia diagnoosia ohutsuolen koepalasta,edes verikoe ei päde sillä kelakaan ei sitä hyväksy korvaushakemuksessa- fffddd
Toisaalta mitä ravintoaineita gluteenittomasta ruuasta jää puuttumaan - ja miksi se on muka niin vaikeaa?
Jos haluat keliakiadiagnoosin, palaat takaisin normiruokaan ja syöt sitä vähintään parisen kuukautta, minkä jälkeen menet yksityiselle testeihin. Maksaa yhteensä (vastaanotto verikoe gastroskopia) 200-300 egeä, mutta joskus ei voi muuta. Vasta-aineet eivät välttämättä näy verikokeessa, jos vältät vehnää, ruista ja ohraa. Joten sinänsä tilanne on hieman outo, jos lääkäri sivuuttaa sen että testi ei välttämättä näytä oikein dieettisi takia. Sitä paitsi keliakiaa ei voida todeta pelkän verikokeen perusteella, koska se on epävarma.
Voisit ottaa yhteyttä keliakialiitton, jos ne osaisivat neuvoa tapauksessasi tai ohjata sinua eteenpäin? - fffddd
fffddd kirjoitti:
Toisaalta mitä ravintoaineita gluteenittomasta ruuasta jää puuttumaan - ja miksi se on muka niin vaikeaa?
Jos haluat keliakiadiagnoosin, palaat takaisin normiruokaan ja syöt sitä vähintään parisen kuukautta, minkä jälkeen menet yksityiselle testeihin. Maksaa yhteensä (vastaanotto verikoe gastroskopia) 200-300 egeä, mutta joskus ei voi muuta. Vasta-aineet eivät välttämättä näy verikokeessa, jos vältät vehnää, ruista ja ohraa. Joten sinänsä tilanne on hieman outo, jos lääkäri sivuuttaa sen että testi ei välttämättä näytä oikein dieettisi takia. Sitä paitsi keliakiaa ei voida todeta pelkän verikokeen perusteella, koska se on epävarma.
Voisit ottaa yhteyttä keliakialiitton, jos ne osaisivat neuvoa tapauksessasi tai ohjata sinua eteenpäin?Ehkä kannattaa konsultoida jotakuta toista lääkäriä siitä, kuinka pitkäksi aikaa sinun pitäisi palata tavalliselle ruokavaliolle, jotta (mahdollinen) diagnoosi olisi luotettava. Tuo pari kuukautta normidieetillä oli vain oma arvaukseni.
Lääkärit eivät pysy ajantasalla kaikesta, koska ovat vain ihmisiä;) Omalla kohdalla keliakia löydettiin aika pitkän säädön ja lääkärivaihdoksen jälkeen. - merihuisku
fffddd kirjoitti:
Ehkä kannattaa konsultoida jotakuta toista lääkäriä siitä, kuinka pitkäksi aikaa sinun pitäisi palata tavalliselle ruokavaliolle, jotta (mahdollinen) diagnoosi olisi luotettava. Tuo pari kuukautta normidieetillä oli vain oma arvaukseni.
Lääkärit eivät pysy ajantasalla kaikesta, koska ovat vain ihmisiä;) Omalla kohdalla keliakia löydettiin aika pitkän säädön ja lääkärivaihdoksen jälkeen.Minun kohdallani, kävi niin Joensuussa tutkittiin 10v ei löydetty mitään,kuin hiukan vatsa katarria. vihdoin ,kun enää töissä voinut käydä, paskat aina housuissa. Kuopioon yksityiselle Hän jo letkun ollessa sisälläni ,totesi täydellinen keliakia,aivan mosaiikki pintainen vatsan peitteet. Kaikki karvat oli palaneet pois. eroa ,kuin yöllä ja päivällä on lääkäreissä. Yksityis lääkäri totesi vielä ,että ennen ovat kuolleet näivetys tautiin ,kun ei ole osanneet tautia löytää. Tämä tapahtui kyllä 22v sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077736
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1095971- 835167
- 1394536
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113220- 552967
- 582928
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102444- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562056