Eli, ongelmani koskee 13-vuotiasta tytärtäni.
Hänellä on ollut todella hankala murrosikä, pistää hanttiin lähes pienimmästäkin asiasta.
Tällaista se on ollut jo 3,5 vuotta, enkä tiedä mitä tehdä.
Mutta, ihan se asia, mistä tulin tänne kysymään, tulee tässä:
Tyttäreni aloitti vastikään partion (on osallistunut muutenkin kaiken maailman luontojuttuihin).
Hän pyysi minulta lupaa osallistua eräälle leirille, mikä kestäisi viikonlopun.
Leirille ei ole tulossa aikuisia laisinkaan, vain neljä 13-vuotiasta, ja kaksi 15-vuotiasta.
Leiripaikka on parin tunnin matkan päässä Espoossa, metsän keskellä.
Kysymykseni kuuluu, miten te muut äidit suhtautuisitte moiseen? Antaisitteko tyttärenne mennä viikonlopuksi parin tunnin matkan päähän muutaman muun ylä-asteikäisen tytön kanssa?
Kiitos!
Hänellä on ollut todella hankala murrosikä, pistää hanttiin lähes pienimmästäkin asiasta.
Tällaista se on ollut jo 3,5 vuotta, enkä tiedä mitä tehdä.
Mutta, ihan se asia, mistä tulin tänne kysymään, tulee tässä:
Tyttäreni aloitti vastikään partion (on osallistunut muutenkin kaiken maailman luontojuttuihin).
Hän pyysi minulta lupaa osallistua eräälle leirille, mikä kestäisi viikonlopun.
Leirille ei ole tulossa aikuisia laisinkaan, vain neljä 13-vuotiasta, ja kaksi 15-vuotiasta.
Leiripaikka on parin tunnin matkan päässä Espoossa, metsän keskellä.
Kysymykseni kuuluu, miten te muut äidit suhtautuisitte moiseen? Antaisitteko tyttärenne mennä viikonlopuksi parin tunnin matkan päähän muutaman muun ylä-asteikäisen tytön kanssa?
Kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olin tosiaan samanlaisessa tilanteessa viisi vuotta sitten, kun tyttäreni oli viidentoista. Tunsin ja tiesin hänen kaverinsa hyvin entuudestaan ja tyttö kysyi reilusti, että saako hän lähteä Himokselle mökkeilemään viikonlopuksi. Annoin hänelle luvan. No, tyttäreni ei soittanut perjantaina heti paikalle päästyään niinkuin sovimme, joten päätin lähteä katsomaan, koska kyseiseen paikkaan ei ollut pitkä ajomatka.
Järkytyin syvästi kun pääsin paikalle: Ensin huomasin talon ulkopuolella kaksi nuorta poikaa sammuneina ja oksennuksissaan. Alkoi samantien valjeta koko totuus... Kun menin sisälle, niin minua kohtasi vielä suurempi järkytys. Nimittäin tyttäreni ja hänen kolme naispuolista ystävää harrastivat seksiä keskenään isolla taljalla. He olivat ihan sekaisin. Tyttäreni huomatessa minut, hän huusi minulle että riisu vaattees ja tule nauttimaan! Olin todella järkyttynyt. Soitin poliisit samantien paikalle ja he veivätkin koko lössin selviämisasemalle.
Kului viikko tapahtuman jälkeen ja menimme tyttäreni kanssa sosiaaliviranomaisten vastaanotolle. Annoin tyttäreni lastenkotiin, jossa hän olikin sitten täysi-ikäiseksi asti. Nykyään hän seurustelee kunnon miehen kanssa niinkuin normaalin ihmisen kuuluukin.
Toivon että aiheen aloittajan tyttären lomasta ei tule samanlaista.
kun lapsensa laittaa lastenkotiin kun et muuten osannut kasvattaa. Monet nuoret töppäilevät ja kullä se elämä opetta ja niin edelleen. Itsellä 16v tytär ja ei ole ollut mitään ongelmia kun on fiksu tyttö ja niin edelleen.
Ne viikonloput ovat vartiolaisten viikonloppuja ja kaikki muutkin partiossa samaa harrastavat. Partiossa viikonloppu metsässä on hieman eri, kuin että lapsesi lähtisi parin kaverinsa kanssa metsään kyykkimään.
Minulle ne viikonloput ovat elämäni mukavia muistoja samoin tyttärelleni joka itse nyt 16-vuotiaana vie omia vartiolaisiaan metsään. Noilla vartiolaisten viikonlopuilla oppii vastuun kantamista eikä ole rajoja mitä pitäisi rikkoa. Kun aikuisia ei ole paikalla on tilanne eri kuin jos olisi kun akutoriteettejä ei ole paikalla. Metsään vaan, voipi tehdä murrosiälle hyvää.
Vaikea sanoa mitä tarkoittaa, että tytölläsi on rankka murrosikä, mutta usein 'köyden löysääminen' auttaa vaikeimpaankin tapaukseen. Vaikean murrosiän kanssa usein joutuu kierteeseen jossa lapsi pyristelee irti ja mitä enemmän pyristelee sitä enemmän vanhemmat puristavat kiinni. Löysää vähän köyttä ja katso mitä tapahtuu. Voihan olla että tyttösi istuu huumeneula kädessä keittiön pöydän ääressä, mutta mitä luultavammin käy ilimiö: mitä enemmän vastuuta antaa, sen vähemmän rajoja tarvitsee rikkoa. Yritä olla huolehtimatta koko viikonloppua jos pystyt. Tiedän, ei ole helppoa. :)
tämä oli vain huono läppä/provo. Hohhoijaa!
ole itselläni tuon ikäistä lasta, mutta ei kyllä tulisi mieleenikään päästää tuon ikäistä ilman vanhemman ihmisen valvontaa reissuun! Kuka heistä on vastuussa? Kenelle voi soittaa jos lapsi ei vastaa? Miten voidaan järjestää leiri, jossa ei ole aikuisia vastuuhenkilöinä ollenkaan? Miten tällaista pitää edes miettiä?
provo, taas jälleen kerran, siis aloitus
tee nuoren mielelle hyvää. Etkö pysty luottamaan nuoreesi?
Kyseisellä leirillä voi soittaa vartionjohtajille, joiden numerot tottakai saat tietoosi. Myös paikka, minne lapsesi menee viikonloppua on sinun oikeutesi tietää. Yleensä ennen tälläisiä retkiä paikka ja johtajien numerot kyllä ilmoitetaan vanhemmille. Onko ihme jos lapsi ei luota aikuiseen, jos aikuinen ei tuossa iässä ala vähän jo edes luottamaan lapseen? Tälläisiä retkiä on järjestetty niin kauan, kuin partio on ollut olemassa ja retken tarkoituksena on nimenomaan kasvattaa lapsistamme (niin vartiolaisista kuin johtajistakin) omatoimisia nuoria, jotka pärjäävät elämässään. Lapset opettelevat pienissä pätkissä huolehtimaan itsestään ja toisistaan. Vanhemmat ovat aina loppupelissä lapsesta vastuussa, oli mukana aikuisia tai ei. Suurempi todennäköisyys on, että lapselle sattuu jotaina autotiellä kotipihan vieressä, kuin tuollaisella retkellä.
Ihmettelen asennettasi, että miten tälläistä pitää edes miettiä. Kai sinunkin pyrkimyksesi on kasvattaa lapsista vastuullisia nuoria jotka pärjäävät maailmassa, jossa pitää oikeasti pärjätä tai jää äkkiä jalkoihin?
Tämä ei ole mitään haukkumista tai kasvattamisen arvostelua, mutta ihan oikeasti. Tuon ikäisellä on jo aivot päässä.