Vuoksen mainio kalapaikka ja mukava metsämaisema halutaa mutterinrannasta muuttaa tonttialueeksi. Arvaahan sen mitä kansallisuutta sinne kuitenkin muuttaa...
Muutenkin rannat on jo täynnä taloja, niin pakkoko vielä rakentaa lisää?
Muutenkin rannat on jo täynnä taloja, niin pakkoko vielä rakentaa lisää?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Etuovessa asuntoja noin 300 sataa myynnissä pilkkahintaan,ja vielä pitäis rakentaa parhaille paikoille!No paska onneksi haisee,jtta onnea vaan!
näyttää kaavoituspelleille kaapin paikka..........
näköjään tulossa grillikatos ja kalalaiturikin, mutta kun alue täytetään omakotitonteilla, niin kuka viitsii grillata toisten takapihalla paitsi ehkä mopopojat ja venäläiset kalamiehet. Tainionkosken kirkon viereen pellollekin meinataan rakentaa ja se sitten siitä pienestä palasta kulttuurimaisemaa. Kaupunki saisi keskittyä tekemään asuinalueista viihtyisämpiä sen sijaan, että rakennetaan kaikki paikat täyteen.
Sienimäen kohdallakin maisemat pilattiin kamalilla hökkeleillä....
Täysin idioottimaista rakentaa kaikki yhteiset alueet täyteen.Muutama porvari saa ehkä hienon maiseman ikkunastaan,mutta muilla ei sitten olekaan sinne asiaa."Hyvänä"esimerkkinä sienimäenranta.Piti pilata maisemat totaalisesti,että saatiin muutama "hieno"talo muutamalle demarille."Eivät ole rantatontteja".Mitä sitten jokaisella on omat laiturit/veneet rannassa???Nyt sitten sama juttu mutterin puolelle.Kyllä löytyy "taitoa"tämän kylän johdosta!!Sinne tais ne vuoksen kehittämisrahatkin huveta(n 800 000 e).
Kuka nämä hienot ideat on keksinyt????????????
Niin, eiköhän se riitä, että Ukonniemessä ja Sienimäenrannassa on tönö tönön vieressä. Kaupunkilaisten virkistysalueet pitää pyhittää yhteiskäyttöön ja aikaisemmin mainittu maisema pitää myös älytä säilyttää.
Kun katsoo 50-luvun kuvia Imatrasta, niin kaikki kaunis on kyllä tehokkaasti onnistuttu pilaamaan. Ei nyt tehdä enää hölmöyksiä. Asuinalueet ja virkistysalueet pidettävä erillään.
Kenen briljantti idea tämä muuten mahtaa olla? Asukkailla tulee olla yhtäläinen mahdollisuus nauttia luonnosta ja rakentamattomasta maisemasta. Ovatko päättäjämme kuulleet ympäristöpsykologiasta ja ihmisen kauneuden kaipuusta. Imatralla samat "jullit" istuvat joka asiasta päättämässä, koulutuksesta tai päättävien elimien terveestä rotaatiosta piittamatta.
Toivottavasti esititte näkemyksiänne myös kaavan kuulemistilaisuudessa. Täällä nuriseminen ei vaikuta mihinkään, sen sijaan kuulemistilaisuudet ovat nimenomaan sitä varten olemassa.
Kyllä se vaikuttaa täälläkin. Nähhäänhä se tuol Sienimäenrannassa. Siellä on jo rantaa raivattu, heti samana päivänä, ko juttu oli lehdessä. Anssi on kelpo kaveri. Hoitaa sentään asioita. Joku vähän pistää junttureille kampoihin ja hakee oikeutta.
Mutterinrnta kaikkine lisukkeineen on jees.
Eiku lipotkaa ja nauttikaa kesästä. ens viikolla lämpenee.