MIKÄ FOTOPAPERI VALOKUVIEN TULOSTUKSEEN.

CXZ

OSTIN HUUTONETIN MYYJÄLTÄ HP-GLOSSY PLOTTER PAPER PAKKAUKSEN,ON KIILTÄVÄPINTAINEN MOLEMMIN PUOLIN. 170g/m2 A 4
MUTTA KUN YRITIN TULOSTAA VALOKUVIA NIIN MUSTE EI KUIVU KUNNOLLA ,KUVA SUTTAANTUU SITÄ KOSKIESSA.
TULOSTIN HP- F 4280

MIKÄ ON VIALLA,ONKO PAPERI TARKOITETTU JOHONKIN MUUHUN KÄTTÖÖN.

9

2085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensinnäkin onko mustemäärä valittu oikein eli glossy photo paper, Onko paperi tarkoitettu pigmenttimusteelle? jne. Onko paketissa muita tekstejä kuin glossy plotter paper?

      Itselläni on pari pakettia kotona, toinen on HP:n ja siinä lukee HP advanced Photo Paper / inkjet photopaper ja toinen on Canonin jossa lukee Glossy Photo Paper "Everyday use". Molemmat toimivat tavallisilla Canonin mustesuihkuilla mainiosti kunhan paperin laadun asettaa oikein.

    • viittaa

      Plotter viittaa isokokoiseen tulostukseen. Paperi lienee sopimaton pikkutulostimissa käytetyille musteille.

      • XY-piirturia jossa kynä kulki pitkin paperia piirtäen ja kirjoittaen tekstejä. Siitä käytettiin tavallista piirustustussia plotterin omissa kynissä.

        Tämä siis joskus -80 luvun lopulla ja -90 luvun alussa eli ei kovin kauan sitten minun kohdallani.


      • plotteri

        Joo, piirturipaperia, ei sovellu ainakaan mustesuihkutulostamiseen. Huvikseen joskus kokeillut jopa Colormunkilla profiloidakin kyseistä paperia, mutta ei siitä mitään järkevää irti saanut ainakaan HP:n tai Epsonin tulostimilla. Väri imeytyy melko syvälle paperiin ja jälki jää kirjavammaksi kuin tavalliselle kopiopaperille tulostaessa.
        Tulostusjälki muistuttaa hieman pointillismista taidesuuntausta.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pointillismi

        http://ecx.images-amazon.com/images/I/91Hn5512IvL._SX425_.jpg
        Itselläni siinä tosin lukee non-glossy, mutta yhtä kaikki, samaa plotteripiirturin paperia kuitenkin. Tämä non-glossy saattaa kyllä mustesuihkutulostuksessa kuivua nopeammin ja paremmin kuin kiiltäväksi pinnoitettu.


    • jogi

      HP-paperi=on paskapaperia

    • laserilla

      Mun suosikki lasertulostin on Xeroxin Colotech Silk.

    • Tekevä_oppii_ehkä

      Piirturipaperi ei ole tarkoitettu mustesuihkutulostukseen. Muste ei imeydy. Leikkaa siitä vaikka jääkukkia jouluikkunaan, tai myy eteenpäin jollekin toiselle kielitaidottomalle.

    • Anonyymi

      Noin siinä helposti käy, kun lähdetään jonnekin, erityisesti sellaisiin paikkoihin kuin huutonetti, ostoksille tietämättä oikeastaan mitään siitä asiasta, joka halutaan ostaa. Jos ei ennestään tiedä, kannattaa hakea netistä oikeaa tietoa, ei mitään mutu-juttua naamakirjasta. Ja on muitakin hakukoneita, kuin Google: jos minä sillä haen asiaa X, ja sinäkin haet ihan samaa asiaa X. saamme erittäin todennäköisesti eri tulokset. -tämä vain yleissivistävänä vihjeenä. Mikä siis on plotter, johon tuo paperi on tarkoitettu? "Piirturi tai plotteri (engl. plotter) on tulostuslaite, joka soveltuu viivapiirrosten tulostamiseen"sanoo suomenkielinen wikipedia. Muilla kielillä selostus on yksityiskohtaisempi. Kaiikihan me teemme virheitä, tämä vastaus ei ole tarkoitettu kenenkään tallaamiseksi, vaan yleiseksi kehoituksesksi perehtyä hiukan siihen, itä on hankkimassa. Alan liikkeestä ostettaessa tuokin virhe olisi 99% todennäköisyydellä jäänyt tapahtumatta.

    • Anonyymi

      Ainoastaan keskenkasvuiset köyhät räkänokat tulostavat kuvia. Ammattilaiset tekevät valokuvat laboratoriossa valkea takki päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      819
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe