MIKÄ FOTOPAPERI VALOKUVIEN TULOSTUKSEEN.

CXZ

OSTIN HUUTONETIN MYYJÄLTÄ HP-GLOSSY PLOTTER PAPER PAKKAUKSEN,ON KIILTÄVÄPINTAINEN MOLEMMIN PUOLIN. 170g/m2 A 4
MUTTA KUN YRITIN TULOSTAA VALOKUVIA NIIN MUSTE EI KUIVU KUNNOLLA ,KUVA SUTTAANTUU SITÄ KOSKIESSA.
TULOSTIN HP- F 4280

MIKÄ ON VIALLA,ONKO PAPERI TARKOITETTU JOHONKIN MUUHUN KÄTTÖÖN.

9

1999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensinnäkin onko mustemäärä valittu oikein eli glossy photo paper, Onko paperi tarkoitettu pigmenttimusteelle? jne. Onko paketissa muita tekstejä kuin glossy plotter paper?

      Itselläni on pari pakettia kotona, toinen on HP:n ja siinä lukee HP advanced Photo Paper / inkjet photopaper ja toinen on Canonin jossa lukee Glossy Photo Paper "Everyday use". Molemmat toimivat tavallisilla Canonin mustesuihkuilla mainiosti kunhan paperin laadun asettaa oikein.

    • viittaa

      Plotter viittaa isokokoiseen tulostukseen. Paperi lienee sopimaton pikkutulostimissa käytetyille musteille.

      • XY-piirturia jossa kynä kulki pitkin paperia piirtäen ja kirjoittaen tekstejä. Siitä käytettiin tavallista piirustustussia plotterin omissa kynissä.

        Tämä siis joskus -80 luvun lopulla ja -90 luvun alussa eli ei kovin kauan sitten minun kohdallani.


      • plotteri

        Joo, piirturipaperia, ei sovellu ainakaan mustesuihkutulostamiseen. Huvikseen joskus kokeillut jopa Colormunkilla profiloidakin kyseistä paperia, mutta ei siitä mitään järkevää irti saanut ainakaan HP:n tai Epsonin tulostimilla. Väri imeytyy melko syvälle paperiin ja jälki jää kirjavammaksi kuin tavalliselle kopiopaperille tulostaessa.
        Tulostusjälki muistuttaa hieman pointillismista taidesuuntausta.
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pointillismi

        http://ecx.images-amazon.com/images/I/91Hn5512IvL._SX425_.jpg
        Itselläni siinä tosin lukee non-glossy, mutta yhtä kaikki, samaa plotteripiirturin paperia kuitenkin. Tämä non-glossy saattaa kyllä mustesuihkutulostuksessa kuivua nopeammin ja paremmin kuin kiiltäväksi pinnoitettu.


    • jogi

      HP-paperi=on paskapaperia

    • laserilla

      Mun suosikki lasertulostin on Xeroxin Colotech Silk.

    • Tekevä_oppii_ehkä

      Piirturipaperi ei ole tarkoitettu mustesuihkutulostukseen. Muste ei imeydy. Leikkaa siitä vaikka jääkukkia jouluikkunaan, tai myy eteenpäin jollekin toiselle kielitaidottomalle.

    • Anonyymi

      Noin siinä helposti käy, kun lähdetään jonnekin, erityisesti sellaisiin paikkoihin kuin huutonetti, ostoksille tietämättä oikeastaan mitään siitä asiasta, joka halutaan ostaa. Jos ei ennestään tiedä, kannattaa hakea netistä oikeaa tietoa, ei mitään mutu-juttua naamakirjasta. Ja on muitakin hakukoneita, kuin Google: jos minä sillä haen asiaa X, ja sinäkin haet ihan samaa asiaa X. saamme erittäin todennäköisesti eri tulokset. -tämä vain yleissivistävänä vihjeenä. Mikä siis on plotter, johon tuo paperi on tarkoitettu? "Piirturi tai plotteri (engl. plotter) on tulostuslaite, joka soveltuu viivapiirrosten tulostamiseen"sanoo suomenkielinen wikipedia. Muilla kielillä selostus on yksityiskohtaisempi. Kaiikihan me teemme virheitä, tämä vastaus ei ole tarkoitettu kenenkään tallaamiseksi, vaan yleiseksi kehoituksesksi perehtyä hiukan siihen, itä on hankkimassa. Alan liikkeestä ostettaessa tuokin virhe olisi 99% todennäköisyydellä jäänyt tapahtumatta.

    • Anonyymi

      Ainoastaan keskenkasvuiset köyhät räkänokat tulostavat kuvia. Ammattilaiset tekevät valokuvat laboratoriossa valkea takki päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      215
      1439
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1276
    3. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      3
      1077
    4. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      17
      1066
    5. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      928
    6. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      86
      900
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      59
      838
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      32
      830
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      768
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      754
    Aihe