OSTIN HUUTONETIN MYYJÄLTÄ HP-GLOSSY PLOTTER PAPER PAKKAUKSEN,ON KIILTÄVÄPINTAINEN MOLEMMIN PUOLIN. 170g/m2 A 4
MUTTA KUN YRITIN TULOSTAA VALOKUVIA NIIN MUSTE EI KUIVU KUNNOLLA ,KUVA SUTTAANTUU SITÄ KOSKIESSA.
TULOSTIN HP- F 4280
MIKÄ ON VIALLA,ONKO PAPERI TARKOITETTU JOHONKIN MUUHUN KÄTTÖÖN.
MIKÄ FOTOPAPERI VALOKUVIEN TULOSTUKSEEN.
9
2058
Vastaukset
Ensinnäkin onko mustemäärä valittu oikein eli glossy photo paper, Onko paperi tarkoitettu pigmenttimusteelle? jne. Onko paketissa muita tekstejä kuin glossy plotter paper?
Itselläni on pari pakettia kotona, toinen on HP:n ja siinä lukee HP advanced Photo Paper / inkjet photopaper ja toinen on Canonin jossa lukee Glossy Photo Paper "Everyday use". Molemmat toimivat tavallisilla Canonin mustesuihkuilla mainiosti kunhan paperin laadun asettaa oikein.- viittaa
Plotter viittaa isokokoiseen tulostukseen. Paperi lienee sopimaton pikkutulostimissa käytetyille musteille.
XY-piirturia jossa kynä kulki pitkin paperia piirtäen ja kirjoittaen tekstejä. Siitä käytettiin tavallista piirustustussia plotterin omissa kynissä.
Tämä siis joskus -80 luvun lopulla ja -90 luvun alussa eli ei kovin kauan sitten minun kohdallani.- plotteri
Joo, piirturipaperia, ei sovellu ainakaan mustesuihkutulostamiseen. Huvikseen joskus kokeillut jopa Colormunkilla profiloidakin kyseistä paperia, mutta ei siitä mitään järkevää irti saanut ainakaan HP:n tai Epsonin tulostimilla. Väri imeytyy melko syvälle paperiin ja jälki jää kirjavammaksi kuin tavalliselle kopiopaperille tulostaessa.
Tulostusjälki muistuttaa hieman pointillismista taidesuuntausta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pointillismi
http://ecx.images-amazon.com/images/I/91Hn5512IvL._SX425_.jpg
Itselläni siinä tosin lukee non-glossy, mutta yhtä kaikki, samaa plotteripiirturin paperia kuitenkin. Tämä non-glossy saattaa kyllä mustesuihkutulostuksessa kuivua nopeammin ja paremmin kuin kiiltäväksi pinnoitettu.
- jogi
HP-paperi=on paskapaperia
- laserilla
Mun suosikki lasertulostin on Xeroxin Colotech Silk.
- Tekevä_oppii_ehkä
Piirturipaperi ei ole tarkoitettu mustesuihkutulostukseen. Muste ei imeydy. Leikkaa siitä vaikka jääkukkia jouluikkunaan, tai myy eteenpäin jollekin toiselle kielitaidottomalle.
- Anonyymi
Noin siinä helposti käy, kun lähdetään jonnekin, erityisesti sellaisiin paikkoihin kuin huutonetti, ostoksille tietämättä oikeastaan mitään siitä asiasta, joka halutaan ostaa. Jos ei ennestään tiedä, kannattaa hakea netistä oikeaa tietoa, ei mitään mutu-juttua naamakirjasta. Ja on muitakin hakukoneita, kuin Google: jos minä sillä haen asiaa X, ja sinäkin haet ihan samaa asiaa X. saamme erittäin todennäköisesti eri tulokset. -tämä vain yleissivistävänä vihjeenä. Mikä siis on plotter, johon tuo paperi on tarkoitettu? "Piirturi tai plotteri (engl. plotter) on tulostuslaite, joka soveltuu viivapiirrosten tulostamiseen"sanoo suomenkielinen wikipedia. Muilla kielillä selostus on yksityiskohtaisempi. Kaiikihan me teemme virheitä, tämä vastaus ei ole tarkoitettu kenenkään tallaamiseksi, vaan yleiseksi kehoituksesksi perehtyä hiukan siihen, itä on hankkimassa. Alan liikkeestä ostettaessa tuokin virhe olisi 99% todennäköisyydellä jäänyt tapahtumatta.
- Anonyymi
Ainoastaan keskenkasvuiset köyhät räkänokat tulostavat kuvia. Ammattilaiset tekevät valokuvat laboratoriossa valkea takki päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1877242Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1253274Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?511866Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611847- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811776Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691383