-95 Astra nykii

Nummisoft

Kyseessä vähitellen pahentunut nykiminen. Alkuun tuli vaihdettua tulpat, ei vaikutusta.
Nykimistä ei esiinny koko ajan, mutta suurimman osan ajasta. Veto katkeaa täysin noin puoleksi sekunniksi kerrallaan.

Alkuun nykimistä esiintyi ainoastaan isolla vaihteella kaasua lisättäessä, nykyään myös tasakaasulla kaikilla nopeuksilla. Tyhkäkäyntikin kuulostaa ajoittain epätasaiselta.

Nyt vaihdettu myös ilman- ja bensansuodatin. Ensimmäiset 5min toimi normaalisti, mutta sitten nykiminen alkoi jälleen. Muutenkin jossain lyhyemmällä matkalla ei välttämättä nyi ollenkaan.

Mistä vikaa kannattaisi lähteä etsimään?

19

2423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonoa bensaa

      tankannut vahingossa uutta 95E10 bensaa? Se kyllä nykii uudemmissakin.

    • Voihan-Katti

      Itellä oli joskus Astra 1.8i -92, jossa oli saman tyylinen vika. Vika oli muistaakseni jossain moottrorin lämpötila anturissa. Jos on paljon ajettu yksilö, saattaa katalysaattorikin olla jo lopussa, ja aiheuttaa käyntihäiriötä, ja nykimistä.

      • Nummisoft

        Kone on 1.6 8V ja kilometrejä on kertynyt vasta 150t.


      • voihan-kat...
        Nummisoft kirjoitti:

        Kone on 1.6 8V ja kilometrejä on kertynyt vasta 150t.

        saattaa vika mahdollisesti olla siellä lämpötila-anturissa, joka mittaa ilmeisesti jäähdytysnesteen lämpöä.
        Kun anturi ei toimi, niin kone käy liian rikkaalla seoksella, ja nykii.
        Motonetissa anturin hinta jotain 10 euroo...


      • Nummisoft
        voihan-kat... kirjoitti:

        saattaa vika mahdollisesti olla siellä lämpötila-anturissa, joka mittaa ilmeisesti jäähdytysnesteen lämpöä.
        Kun anturi ei toimi, niin kone käy liian rikkaalla seoksella, ja nykii.
        Motonetissa anturin hinta jotain 10 euroo...

        No se tuntuu nykivän pääsääntöisesti lämpimänä, mutta välillä myös täysin kylmänä.


    • Astra-96

      ...vastaavanlaiseen nykimiseen tulpan johtimien vaihtaminen.

    • aaaaafffffff

      Jos siinä on egr venttiili ni heti kun alkaa oireilemaan ota egr johto irti ja jatka matkaa,melko varmasti vika siinä.

      • Nummisoft

        Tein nyt egr-venttiiliin patentin, jossa tölkistä leikattu tiiviste tukkii kanavan, jolloin venttiili on poissa käytöstä, tällä ei kuitenkaan ollut mitään vaikutusta nykimiseen.


      • Tigros

        Tuo ei ratkaise mitään. :)


      • Näinsevaaanon
        Tigros kirjoitti:

        Tuo ei ratkaise mitään. :)

        Kuules nyt mukamas tietäjä,kyllä se ratkaisee sen verran ettei jatka enää nykimistä.
        ,Mikäli Egr on jumiutunut oikeeseen asentoon niin voi nypätä johdon irti ja loppuu kiusallinen nykiminen.


    • Nummisoft

      Nyt vähän pidemmän matkan jouduin ajamaan ja huomasin, että kun nykiminen pääsee kunnolla vauhtiin, muuttuu myös tyhjäkäynti epätasaiseksi.
      Nesteitä tarkastettaessa jouduin lisäämään runsaasti jäähdytinnestettä, lämmöt kuitenkin myös ennen lisäystä olivat normaaleja.

      • Astra-96

        ...kannattaa seurata jäähdytysnesteen tasoa.
        Kannen tiiviste on minultakin kerran mennyt.
        Oireina tosin olivat kurlutus jäähdytysjärjestelmässä ja ihme pihinä.
        Nykimistä en muista.
        Mutta muuten ehdottaisin vieläkin tulpan johtojen vaihtamista.


    • Tigros

      Ensin tarkistaisin, tuleeko tulppiin kipinää kunnolla, ota tulppa irti laita moottoria/maata vasten kärki tulpanjohto kiinni ks. tulppaan ja toinen käynnistää niin näet tuleeko kipinää (muista syttymisvaara)
      toiseksi mittaisin polttoaineen paineen, sitten puristusmittaus, sitten, jakopään tarkastuksen ja kaikkea tätä ennen kytkimenkin toiminnan, viassa niin paljon mahd.aiheuttajia että olisi parempi nähdä auto niin osaa sanoa enempi.

      • Tigros

        ai niin voihan tuossa 95 vuoden mallissa ilmanmäärämittari temppuilla eli olla rikki, tai ilman suodatin tukossa, ilmanmäärämittari ei aina sytytä ajoittaisista vioista merkkivaloakaan, kuten A-omenassakin ilmennyt muuntuva jännite.


      • tiikeliiiiiiiiiii
        Tigros kirjoitti:

        ai niin voihan tuossa 95 vuoden mallissa ilmanmäärämittari temppuilla eli olla rikki, tai ilman suodatin tukossa, ilmanmäärämittari ei aina sytytä ajoittaisista vioista merkkivaloakaan, kuten A-omenassakin ilmennyt muuntuva jännite.

        Bannatkaa nyt tämä ihme Tigros äijjä,puhuu kuin ruuneperi mutta täyttä kakkaa,eikä edes viitsi lukea mitä ongelma tilanteessa oleva on jo tutkinut autostaan.
        Vika on karstoittuneessa kaasuläpissä,tahi kannentiiviste alkaa vetää pikkuhiljaa viimesiään,omasta meni pahvi siinä 280tkm paikkeilla.
        Huomasin että olit tulpannut myös egr:än,ota myös piuha irti mutta sen varmaan teitkin ?


    • Nummisoft

      Kun nykiminen oli päällä ja joutui käyttämään runsaasti kaasua liikkumiseen erityisesti mäissä, huomasin ajon jälkeen takapöntöstä tulleen ulos "villaa". Ilmeisesti takapöntön sisuskaluja?
      Hain sitten uuden pöntön, mutta parkkipaikalla ja käsillä olleilla työjaluilla en saanut pönttöä vaihdettua. Ruostunut sen verran vahvasti putket toisiinsa.
      Jollain foorumilla löytyneessä keskustelussa oli ehdotettu villojen irtoamista syyksi nykimiseen. Mitä mieltä täällä ollaan?

      • katti_tukos

        Mitäs tuota ihmettelemään,mee motarille ja pistä 3 vaihde päälle ja anna hanaa kunnolla pidemmän aikaa.


    • nykii...............

      tiedän tapauksen jossa kampiakselin päässä olevan kiilahihnauran lohkeaminen aiheutti vastaavanlaisia ongelmia.
      mulla omassa 1 sytytystulppa.

    • qwwety

      Sun romus on tullu tiensä päähän

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3345
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2545
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      69
      2508
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      100
      2112
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1658
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      378
      1026
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      35
      822
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      808
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      770
    Aihe