Aamuin illoin yksi lapiollinen kivihiiltä pesään ja 150-neliöinen omakotitalo pysyy lämpimänä. :)
Ei tarvi sotkea koko asuntoa puun paloilla.
Voiko enää helpompa ja halvempaa olla?
Eipä ole kivihiilen voittanutta. :)
Kivihiililämmitys ON paras
6
331
Vastaukset
> Aamuin illoin yksi lapiollinen kivihiiltä pesään
edesmennyt isäni tässä 50-luvun talossa teki juuri noin, vain pahimmilla pakkasilla äiti lähetti jonkun päivällä lisaamään polttoainetta kattilaan. Mitään varaajaa lämmityspiirissä ei ollut, isä vaan näppituntumalla viritteli vetoa ja hyvin meni.
sit' iski kai mukavuudenhalu ja tuli yösähkölämmitys ja 90-luvulla nykyinen öljylämmitys.
Öljy maksoi syksyllä 2010 noin 0,70 €/litra ... sit tuli 0,073 €/litran kataisveronkorotus, pakkaset ja spekulanttien hyvänmiehenlisät hintaan :-(- realisti.
Kiinalaiset ja intialaiset rakentavat viikossa kivihiilivoimaloita lisää yhtä paljon kuin tuottavat suomalaiset voimalaitokset yhteensä.
Tässä valossa voi aivan hyvin hommata kivihiiltä. Voisin polttaa muutamaa murikkaa takassakin jos halvalla jostain saisin.- Hiilimiäs
Kun kaikki 4 kivihiilivoimalaa käytössä niin hiiltä palaa 360 000kg /tunnissa
Eli 9 rekkakuormaa tunnissa.... - himoverotettu
Intialaisia ja kiinalaisia on yhteensä 500-kertaisesti suomalaisiin verrattuna. Energian tuotanto on fossiilisilla tavallista.
Täällä himoverotetaan hiilikuorman takia. Todellisuudessa täällä on luotu mielikuva verotuksen oikeellisuudesta. Ja sen perusteella sitten ryöstetään. Kyse on pelkästään rahavirtojen kehittelystä. Vuosituhannen puhalluksesta. Hiilipäästöt eivät ole vähentyneet yhtään EU-alueella tällä hiilikaupallakaan.
- Kivihiilivanhanaikainen
Aivanko totta kirjoittelet?
- seonainokaiseni
Veda on HYVÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611189- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että334668- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75576
- 56564