Saisko "elämysruokailu" vinkkejä??

Heips

Olisko vinkkejä kivoista/erikoisista/halvoista ruokahommista Lontoossa?

Liukuhihna ravintoloista olen kuullut, ja ne kiinnostais mutta onko ne vain sushi tyyppisiä?
Onko joku perinteinen fish and chips paikka joka on pakko käydä?
Ja tietenkin löytyykö jotain buffee lounas mestaa halvalla, esim. samantyyppinen kun Floridassa Colden Corall tai suomen Raxit jne. Sen ainoan kerran Lontoossä käyneenä, pyörittiin lähinnä Oxford Streetin nurkilla, nyt lasten kanssa matkaan joten siksi kartoittelen.

kiitokset jo etukäteen mahdollisesta avusta
5895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse kävin usein eksoottisessa Chinatownissa kiinalaisen China Buffet*n syömässä. Ei ehkä lapsille. Hinta oli jotain 8 puntaa.

Toinen Raxin-tyyppinen on Pizza Hut, missä on muistaakseni klo 15.00 asti Pizza Lunch Buffet, myös lapsille. Yksi hyvä on esim. Covent Gardenin kulmassa Henrietta Streetillä, tässä linkki hinnoista eli kuten Raxissa:

http://www.pizzahut.co.uk/restaurants/menus--deals/restaurant-menu/weekday-buffet-lunch.aspx

Äänestä

Yksi erikoinen, mutta varsin hyvänmakuinen olisi:

http://www.relaisdevenise.com/marylebone/

Tuo sijaitsee Baker Streetin (jossa Madame Tussaudin vahamuseo ja Sherlock Holmes-museo) sekä Oxford Streetin välimaastossa, kävellen kummasta vain ehkä reilut 5 minuuttia. Lontoossa on toinenkin (The City) mutta itsellä kokemusta vain tuosta.

Ravintolaan ei ole pöytävarauksia, joten oven eteen kertyy jono josta sisään sitämukaa kun pöytiä vapautuu. Kannattaa mennä heti kun aukeaa muistaakseni klo 18 niin ei tarvitse jonottaa lainkaan. Ravintola on erittäin suosittu ja toisinaan jono voi olla hyvinkin pitkä. Tarjolla on tasan yksi ruokalaji - pihvi yrttikastikkeella ja tikkuperunoita - joten tarjoilija kysyy ainoastaan mitä haluat juoda, mitä kastiketta salaattiin ja millä kypsyysasteella haluat pihvin, sekä toivottaa hyvää ruokahalua. Toki vege-vaihtoehto löytyy jos ei voi syödä lihaa. Annos on erittäin iso ja hyvänmakuinen. Kastikkeen resepti on ranskalainen ja pysynyt yli 50 vuotta salaisena, enkä osaa oikeastaan kuvailla miltä se maistuu. Hyvää kuitenkin ja siksi se vetää aina vain asiakkaita uudelleen samaan paikkaan. Puolivälissä ateriointia tarjoilija täyttää lautasesi uudelleen lihalla ja perunoilla joten varmastikaan ei jää nälkä. Aterian jälkeen saat käteesi ainoan ruokalistan mitä ravintolassa on ja se on jälkiruokalista, jossa on paljon hyvänmakuisia vaihtoehtoja. Ateria itsessään maksaa 21 puntaa ja on rahanarvoinen kokemus.

Äänestä
  • Kiitos vinkistä!

    Itävallassa Wienissä on kans samantapainen paikka muistaakseni Figmyllers, ainoa ruokalaji oli Wienersnitzel jollain juomalla. Snitzeli oli about pizzan kokoinen ja perunasalaatti tais olla lisuke. Ko. rafla löytyy kyllä tavalla tai toisella, ja sinnekkin oli varattava pöytä ajoissa. Kiitos vielä tästä Lontoon vinkistä juuri tämän kaltaisia paikkoja kartoitan Lontoosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nälkänälkä kirjoitti:

Heips

Olisko vinkkejä kivoista/erikoisista/halvoista ruokahommista Lontoossa?

Liukuhihna ravintoloista olen kuullut, ja ne kiinnostais mutta onko ne vain sushi tyyppisiä?
Onko joku perinteinen fish and chips paikka joka on pakko käydä?
Ja tietenkin löytyykö jotain buffee lounas mestaa halvalla, esim. samantyyppinen kun Floridassa Colden Corall tai suomen Raxit jne. Sen ainoan kerran Lontoossä käyneenä, pyörittiin lähinnä Oxford Streetin nurkilla, nyt lasten kanssa matkaan joten siksi kartoittelen.

kiitokset jo etukäteen mahdollisesta avusta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu