Paperin ja puun irtisanomiset

Ihmetyttää irtisanomiset, kun pörssikurssit ovat lyhyessä ajassa nousseet mahdottomasti UPM:llä sekä Stora Ensolla ja sikälikin näyttää hyvin pyyhkivän. Voiko olla tarvetta oikeasti sanoa työntekijöitä irti työsuhteesta? Kaikkiko lähtee Suomesta elämänkeino muihin maihin. Kuitenkin hoetaan, että Suomessa tarvitaan työvoimaa, jota pitäisi jopa houkuttelemalla houkutella tänne muista maista. Eikös Suomessa ole jo aika paljon ihmisiä työtä vailla. Koko teollisuuden lähtö pois on aika omituista, kun käsittääkseni monin tavoin on tuettu rahllisesti ja rakenteellisesti näitä teollisuuden työnantajia. Ilmoittakaa, jos olen väärässä ajatuksineni.
21622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Mitenkäs nyt Myllykoskella eletään jatkossa? Tyhmää, kun asunnot ontäällä ja työtä pitää etsiä jostakin kaukaa, jos sitä nyt sielläkään olisi. On kirkko ja hyvät päivittäistavarakaupat, koulut, kirjasto. Kaikki olisi ihan hyvin, jos nuo osakkeenomistajat ajattelísivat suomalaisia työntekijöitä, joiden selkänahasta ovat paperi- ja sahatuotevoitotkin repineet vuosikymmenten ajan.

Persuillakaan ei taida olla rahkeita parantaa suomalaisten asioita, kun porukassa ei ole vielä vaikutusvaltaisia ja sanavalmiita kuin pari.

Pilaako valta heti persutkin kuten kävi vihreille, kun puolueen perustivat.

Vihreiden olisi pitänyt pysyä vain vihreänä liikkeenä, jolloin kuka tahansa puolueesta riippumatta olisi voinut tukea liikkeen arvoja. Kun on puolue, ei vihreitä kannattamattomat rupea edes äänestämään noita takinkääntäjiä.

Äänestä

Etelä-Amerikassa, Kiinassa ym. paperia tehdään Suomeen verrattuna 1/4-1/3 palkoilla. Oliskohan meikäläiset tekijät potkineet viime vuosikymmenillä älyttömillä palkkavaatimuksillaan omia nilkkojaan? - Kysyn vaan?

Äänestä
  • Se nyt on tuossa mittakaavassa aivan sama mitä työntekijöille maksetaan. Raaka-aine ja energia aiheuttavat noin 95% kustannuksista paperiteollisuudessa ja ne molemmat maksavat Kiinassa murto osan siitä mitä täällä. Lisäksi Kiinassa ei tarvitse välittää tuon taivaallista EU:n ilmastopolitiikasta, ympäristöasioista tai työturvallisuudesta.

    Äänestä

"Kiinassa ym. paperia tehdään Suomeen verrattuna 1/4-1/3 palkoilla. Oliskohan meikäläiset tekijät potkineet viime vuosikymmenillä älyttömillä palkkavaatimuksillaan omia nilkkojaan? - Kysyn vaan? "

Tohon voi vastata, että voi morjens. Ensiksi jos se Kiinalainen tekee tuolla 1/3-4 palkalla suomalaiseen nähden, ja yritys muutta sen vuoksi Kiinaan. Niin mitä tavallinen palkasaaja sille voi tehdä. Jos nyt unohdetaan paperi, niin mitä esimerkiksi Nokian palveluksessa olevat olisivat voineet tehdä asialle.

Yritys päättä asian aivan itse, ja toivoo että siellä päässä asiat menisi niin että se kestää päivänvalon, jos pengotaan. Siis työntekijöiden kohtelu. Näiden firmojen päättäjillä on valtavat paineet osakkeenomistajia kohtaan, ja tietysti samalla sen kautta omaan kohtaloon, ja ansioihin. Heidän pitää tehdä tulosta, tai heidät heitetään ulos. Yksikertaista, kun sen ymmärtää.

Jos todella olet tuota mieltä että suomalaisen tavallisen työtekijän pitää pystyä samoihin ansioihin kun kiinalaisen. Niin se vaati tässä yhteiskunnassa todella suuria muutoksia. Esimerkiksi pitää saada ruoka ja asumismenot heti laskettua yli 50%. Onko tuo mielestäsi yksinkertaista toteuttaa.

No toiseksi, kellä mainitsemassasi asiassa viimevuosikymmenillä älyttömiä palkkavaatimuksia. Tai siis pitää ehkä ennemmin puhua kuka on saanut älyttömiä palkannousuja. Tosin kumpaakaan ei ole ollut. Voisitko tuoda meille nuo julki. Ei mitää musta tuntuu, tai kuulopuheita. Vaan ihan oikeita tietoja.

Äänestä

"Ihmetyttää irtisanomiset, kun pörssikurssit ovat lyhyessä ajassa nousseet mahdottomasti UPM:llä sekä Stora Ensolla ja sikälikin näyttää hyvin pyyhkivän."

Noin se menee. Kun pienennät kustannuksia, niin samalla teet yhtiöstä tuottoisamman, ja samalla sen osakkeista kiintoisampia.

Paperin osalla kun on vielä ylituotantoa, niin aina kun maailmalla lopetetaan tehtaita, niin sekin lisää sijoittajien mielenkiintoa alan yrityksiin. Eli kun saadaa suhteutettua tuotanto kysyntään, niin samalla saadan tuotteesta korkeampi hinta.
Näinhän se menee joka alalla. Peli on raakaa meitä tavallisia työtekijöitä kohtaan.

Asian tekee ikäväksi esimerkiksi paperin osalla se, että kun jostain vähennetään työvoimaa, niin se pääse helposti otsikoihin, ja siiloinhan se huomataan. Vaikkakin alalla on palkkakustannukset alle 10% tuotantokustannuksista. Tuon ylituotannon vähentämisen tavallaan ymmärtää paremmin, kun hiukan ajattelee markkinatalouden toimintaa.

Äänestä

Kiinaan on siirtynyt paljon yrityksiä. Kyllä sielläkin työntekijät ajan myötä alkavat rohkaistua ja huomata, ettei tarvitse ihan pienillä ansioilla ja huonoilla työehdoilla elää. Järjestäytyvät. Sitten sielläkään "ei kannata" yrittää paperiakaan tehdä?

Että ei tuo Kiinaan ja muualle siirtyminen ole tehtaiden omistajille ikuinen ilo.

Tyhjä tila täyttyy on maailman laki.
Milläköhän Suomen jättäneiden yritysten jäljelle jättämä aukko täyttyy?

Olisi mahtavaa, jos sen sijaan, että työpaikat raunioituvat, niistä kehittettäisiin vaikkapa työntekijäin omin ponnistuksin yrityksiä, esim. osuustoiminnallisesti.

Ovatkohan entiset pois lähteneet yrittäjäomistajat kuitenkin niin romuistaan kiinnipitäviä, etteivät raunioitaankaan luovuttaisi työntekijöilleen, jotta nämä mahdollisesti voisivat keskenään ruveta laitoksia kehittämään ja pyörittämään saadakseen omalla työllään ansioita elämiseen?

Tuokin S.-ryhmä tunkee eri aloille, miksipä ei ostaisi vaikkapa paperitehtaan.'
No, joo, utopiaa, mutta Kouvolassahan on tuokin tulevaisuuteen uskova pakkaamoyritys, mikä nyt laktoositonta maitoa alkaa pakata ja menekkiä on. Tämä vain otettuna esimerkiksi siitä, että jotain mahdollisuuksia voi oll, jos viisaat päät lyödään yhteen. Seudulla on vain yhtenä haittana tuo mahoton kateus ja kauna. Työläinen toista hammastelee. Palstoilla sen näkee.

Äänestä
  • Näkyvät Kouvolassa pitävän seminaaria sikaviljelyksestä. Mitenköhän joku tyhjä tila, vaikkapa tehdastila, sopisi sianpitoon? Siinähän sitä olisi lähiruokaa. Ja jospa osuuskauppa alkaisi sikoja pitämään. Tulisi siitäkin tosi monta pysyvää työpaikkaa kaikkine toimintoineen. Voisivat ylvästellä tuoreella lihatiskillään osuuskauppaväet!

    Kaukainen muisto, että Kouvolassa oli Karjakunta. Sehän oli osuustoiminnallinen liha-alan yritys?

    Äänestä

  • "Että ei tuo Kiinaan ja muualle siirtyminen ole tehtaiden omistajille ikuinen ilo."

    Eikä nuo paperitehtaat suoranaisesti siirry Kiinaan, vaikka moni asiaa tietämätön haluaa niin uskoa. Toki sinne tehdää joitakin uusia tehtaita kokoajan. Siellä on paperin kulutus valtavaa luokkaa, ja se lisääntyy. Siellä maailmankulmalla ei vielä vähään aikaan valmisteta paperia niin paljon kun kulutetaan.

    Sehän on luonnolista, että siellä paperinvalmistus lisääntyy. Tuskin japanilaisetkaan haukkuvat autotehtaiden työntekijöitään ahneiksi, vaiika suurin osa japaninautoista valmistetaan Euroopassa. Siis niistä mitä Euroopassa myydään.

    "Kyllä sielläkin työntekijät ajan myötä alkavat rohkaistua ja huomata, ettei tarvitse ihan pienillä ansioilla ja huonoilla työehdoilla elää."

    No Kiinassa tuollaiset ajatukset kyllä aika nopeasti kitketään. Kun puhutaan tavallisesta tuotantoa tekevästä työntekijästä. Toki maassa on paljonkin sellaisa jotka tosiaan ansaitsevat ruhtinaallisesti.. Tuski ne Nokian alihankkijatkaan kovin paljon maksavat työntekijöille, ja mitkä sitten lie on muut työehdot heillä. Siksi ehkä ennemmin moni Nokian kaltainen yritys vie tuotantoaan sinne. Helpompi sieltä on kuljettaa sataamiljoonaa vaikka puhelimen kuorta tänne, kun sataamiljoonaa tonnia papetia tänne.

    Äänestä

  • Nissanilla ajava kirjoitti:

    "Että ei tuo Kiinaan ja muualle siirtyminen ole tehtaiden omistajille ikuinen ilo."

    Eikä nuo paperitehtaat suoranaisesti siirry Kiinaan, vaikka moni asiaa tietämätön haluaa niin uskoa. Toki sinne tehdää joitakin uusia tehtaita kokoajan. Siellä on paperin kulutus valtavaa luokkaa, ja se lisääntyy. Siellä maailmankulmalla ei vielä vähään aikaan valmisteta paperia niin paljon kun kulutetaan.

    Sehän on luonnolista, että siellä paperinvalmistus lisääntyy. Tuskin japanilaisetkaan haukkuvat autotehtaiden työntekijöitään ahneiksi, vaiika suurin osa japaninautoista valmistetaan Euroopassa. Siis niistä mitä Euroopassa myydään.

    "Kyllä sielläkin työntekijät ajan myötä alkavat rohkaistua ja huomata, ettei tarvitse ihan pienillä ansioilla ja huonoilla työehdoilla elää."

    No Kiinassa tuollaiset ajatukset kyllä aika nopeasti kitketään. Kun puhutaan tavallisesta tuotantoa tekevästä työntekijästä. Toki maassa on paljonkin sellaisa jotka tosiaan ansaitsevat ruhtinaallisesti.. Tuski ne Nokian alihankkijatkaan kovin paljon maksavat työntekijöille, ja mitkä sitten lie on muut työehdot heillä. Siksi ehkä ennemmin moni Nokian kaltainen yritys vie tuotantoaan sinne. Helpompi sieltä on kuljettaa sataamiljoonaa vaikka puhelimen kuorta tänne, kun sataamiljoonaa tonnia papetia tänne.

    Länsimaisten ja erityisesti valistuneiden (?) suomaisten yrittäjien tulisi kyllä katsoa, että työläisten asiat noissa halvempien tuotantokustannusten maissa olisivat inhimilliset. Voisi tuo Vihreä Liitto tehdä jotain hyödyllistä ja kartoitta ja kertoa, millaisissa oloissa meille rahadattavia tavaroita tuotetaan. Voisi sitten kuluttaja valita sen mukaan, haluaako tukea halpatyövoiman riistokäyttöä, vai ei.

    Varmasti vaikkapa Kiinassa on esimerkiksi pehmopapreilla valtaisat kotimaiset markkinat. Painopaperia tarvitaan yhä vähemmän, kun ihmiset eivät viitsi enää lukea paperille painettua tekstiä montakaan riviä. Tästä kertonee osaltaan sarjakuvien suosion kasvu. Helppolukuista ja kuvat auttavat lukutaidotontakin ymmärtämään näitä nerotarinoita.

    Äänestä

  • Nissanilla ajava kirjoitti:

    "Että ei tuo Kiinaan ja muualle siirtyminen ole tehtaiden omistajille ikuinen ilo."

    Eikä nuo paperitehtaat suoranaisesti siirry Kiinaan, vaikka moni asiaa tietämätön haluaa niin uskoa. Toki sinne tehdää joitakin uusia tehtaita kokoajan. Siellä on paperin kulutus valtavaa luokkaa, ja se lisääntyy. Siellä maailmankulmalla ei vielä vähään aikaan valmisteta paperia niin paljon kun kulutetaan.

    Sehän on luonnolista, että siellä paperinvalmistus lisääntyy. Tuskin japanilaisetkaan haukkuvat autotehtaiden työntekijöitään ahneiksi, vaiika suurin osa japaninautoista valmistetaan Euroopassa. Siis niistä mitä Euroopassa myydään.

    "Kyllä sielläkin työntekijät ajan myötä alkavat rohkaistua ja huomata, ettei tarvitse ihan pienillä ansioilla ja huonoilla työehdoilla elää."

    No Kiinassa tuollaiset ajatukset kyllä aika nopeasti kitketään. Kun puhutaan tavallisesta tuotantoa tekevästä työntekijästä. Toki maassa on paljonkin sellaisa jotka tosiaan ansaitsevat ruhtinaallisesti.. Tuski ne Nokian alihankkijatkaan kovin paljon maksavat työntekijöille, ja mitkä sitten lie on muut työehdot heillä. Siksi ehkä ennemmin moni Nokian kaltainen yritys vie tuotantoaan sinne. Helpompi sieltä on kuljettaa sataamiljoonaa vaikka puhelimen kuorta tänne, kun sataamiljoonaa tonnia papetia tänne.

    Eipä ole kuin pari päivää siitä, kun jostakin luin, että kiinalaiset työntekijät ovat ryhtyneet peräämään oikeuksiaan palkansaajina.
    Kun sellaiset massat saadaan oikeuksien ajamisen taakse, alkaa tapahtua.

    Ei siellä enää Mao pidä valtaa.

    Paperia tehdään siellä varmaan, mutta paperin tekijät alkavat myös vaatia kunnon työolot ja palkan.

    Jospa Suomesta joku Paperin kova toimitsija piipahtaisi jakamassa oppia.

    Äänestä

  • Myllykoski/UPM kirjoitti:

    Eipä ole kuin pari päivää siitä, kun jostakin luin, että kiinalaiset työntekijät ovat ryhtyneet peräämään oikeuksiaan palkansaajina.
    Kun sellaiset massat saadaan oikeuksien ajamisen taakse, alkaa tapahtua.

    Ei siellä enää Mao pidä valtaa.

    Paperia tehdään siellä varmaan, mutta paperin tekijät alkavat myös vaatia kunnon työolot ja palkan.

    Jospa Suomesta joku Paperin kova toimitsija piipahtaisi jakamassa oppia.

    sitten oli näin.

    Äänestä

TÄSSÄ irtisanomisissa petetään. Myllykoski Paperin osakkaana on myös Metsäliitto, joka on valtion omistuksessa. Eikö kansanedustajat saa tietoa ulos valtion yrityksistä jotta voisivat vastata valitsijoille.

Äänestä

"Myllykoski Paperin osakkaana on myös Metsäliitto, joka on valtion omistuksessa. Eikö kansanedustajat saa tietoa ulos valtion yrityksistä jotta voisivat vastata valitsijoille."

Valitettavasti kun puhutaan markkinataloudesta, ja kilpailusta alalla. Niin tuolla valtion mutkan kautta omistuksella ei ole merkitystä.

Äänestä
  • on maksanut velkojan ja saanut pörssistä pois velkapapereitaan.
    Heinäkuussa tullee päätös kaupoista UPM:lle EU:n komissiolta.

    Äänestä

ON kuivuutta, jolloin paperia ei ehkä voi valmistaa, koska se vaatii paljon vettä.
Suomessa vettä riittä varsinkin näin kervättulvien aikaan.

Äänestä
  • paperi kastuu, mutta lukulaitteet ei kastu.

    Äänestä

  • Tulvii Kiinassa kirjoitti:

    paperi kastuu, mutta lukulaitteet ei kastu.

    NÄLÄNHÄTÄ. Miksei Kiinan komunisitit auta.
    Täällä pitäisi pihalle silppuuntuva ruoho pakastaa ja lähettää talvella rautateitse
    Pohjois-Koreaan - syövätten, nääthää, nälissää siel ruohoo.

    Äänestä

Voi jees**s sentään, täällä taas punalippua heilutetaan..........

Äänestä

"Voi jees**s sentään, täällä taas punalippua heilutetaan.........."

Nii. Kiina fanit liikkeellä. No niitähän tällä seudulla riittää.

Äänestä

Nyt pitää hiostaa puun myyjää sekä paperin työntekijää. Niissähä vauhti petraa kun osa lempataan ulos.
Nuo ulkomaan manooverit on kussu kintuille eikä siellä devalvoinnilla velkoja hoidella niin nyt on pakko puristaa kaikki irti ihmisistä kotimaassa.

Äänestä

tehtan pyörinnälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paperilla pyyhkijä kirjoitti:

Ihmetyttää irtisanomiset, kun pörssikurssit ovat lyhyessä ajassa nousseet mahdottomasti UPM:llä sekä Stora Ensolla ja sikälikin näyttää hyvin pyyhkivän. Voiko olla tarvetta oikeasti sanoa työntekijöitä irti työsuhteesta? Kaikkiko lähtee Suomesta elämänkeino muihin maihin. Kuitenkin hoetaan, että Suomessa tarvitaan työvoimaa, jota pitäisi jopa houkuttelemalla houkutella tänne muista maista. Eikös Suomessa ole jo aika paljon ihmisiä työtä vailla. Koko teollisuuden lähtö pois on aika omituista, kun käsittääkseni monin tavoin on tuettu rahllisesti ja rakenteellisesti näitä teollisuuden työnantajia. Ilmoittakaa, jos olen väärässä ajatuksineni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu