2v narttu, verta pissassa ja "kipukohtauksia"

KJO

Eli meillä on 2v narttu koira jolla pitäisi juoksut olla vasta toukokuussa. neljä päivää sitten menin eläinlääkärille, koska heräsin siihen kun koira ulvoi kivusta. Pissan mukana tuli verta. Eläinlääkäri tyhjensi anaalirauhaset ja antoi antibiootti ruiskeen sekä 10pv:n lääkekuurin. Hoito oli anaalirauhasiin ja mahdolliseen virtsatietulehdukseen. Veren tippuminen väheni. Eilen koiran tullessa alas sohvalta sai taas "kipukohtauksen" ulvoi,ei antanut koskea. Se meni ohi muutamassa minuutissa. Soitin eläinlääkkärille, joka kehotti odottamaan lääkekuurin loppuun ja pitämään koira levossa, siis ei pitkiä lenkkejä yms. Tänään pihalta sisään tullessa koira taas vinkui/ulvoi hetken kivusta ja nuoli tiuhaan takapäätä. Eilisen sohva episodin jälkeen mielestäni on taas vertaa tiputtanut enemmän. Ns. kipukohtausten välillä koira on kuitenkin normaali.
Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta tai tietoa mitä tämä voisi olla? Lääkekuuri loppuu vasta kuuden päivän päästä. Ajattelin huomenna soittaa jollekin muulle eläinlääkärille ja kysyä mielipidettä, mutta tuli mieleeni,, että onko kenenkään muun koiralla olla vastaavaa.

3

315

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. Mitä tunteita tunnet kaivattuasi

      Kohtaan?
      Ikävä
      45
      978
    Aihe