eli saan varmaankin lähetteen aborttiin, mutta olen menossa siis sairaalaan opiskelupaikkakunnallani enkä ole täällä virallisesti kirjoilla, joten miten sairaalassa osataan lähetteen perusteella ilmoittaa minulle aika?
kysytäänkö lähetettä varten yhteystietojani mihin ajan voi ilmoittaa va miten toimitaan. en tiedä onko sairaanhoitopiirillä ainakaan mitään tietoja minusta.??? kiitos jos joku vastaa, en ole ennemmin lähetteen perusteella joutunut sairaalaan.
kysytäänkö lähetettä varten yhteystietojani mihin ajan voi ilmoittaa va miten toimitaan. en tiedä onko sairaanhoitopiirillä ainakaan mitään tietoja minusta.??? kiitos jos joku vastaa, en ole ennemmin lähetteen perusteella joutunut sairaalaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
huolettaa siis että miten mahd.kirje köytää perille, että kysytäänkö tk:ssa osoitetta mihin sen pitäisi tulla vai miten saavat selville?
koska lähetteen tehnyt lääkäri mokaili jotain.. Mutta muistaakseni minulle soitettiin sieltä sairaalasta ja annettiin aika sairaalalle jossa katsottiin kuinka pitkällä raskaus oli ym..
"kysytäänkö lähetettä varten yhteystietojani mihin ajan voi ilmoittaa va miten toimitaan."
Lähetteessä lukee yhteystietosi ja luultavasti soittavat sairaalasta sinulle sitä aikaa. Tai en tiedä kuinka suurella paikkakunnalla asut mutta jos eivät soita (tai et vastaa puheluun) laittavat luultavasti sinun aikasi postitse lähetteessä mainittuun osoitteeseen.
kiitos paljon, selvensi asiaa hyvin:) vielä haluaisin kysyä että onko kenelläkään kokemusta suostuvatko edes tekemään opiskelupaikkakunnalla raskaudenkeskeytystä? tk:n sivuilla ainakin lukee että hoitaa opiskelijat kuten muutkin potilaat, mutta onko raskaudenkeskeytys sama asia ja miten sairaalat menettelevät opiskelijoiden kanssa?
kuten kenelle tahansa muullekin. Ei sitä keskeytystä varten sitä opiskelupaikkakuntaa kauemmas tarvitse matkustaa.
tilanne, olin opiskelija, tosin täysi-ikäinen silloin joten olin kirjoilla opiskelupaikkakunnallani ja abortti suoritettiin siellä.
Mutta varmista asia lääkäriltä. Mielestäni semmoiset esim. lääkekuurin hakemiset haetaan sieltä opiskelupaikkakunnan terveyskeskuksesta/sairaalasta mutta tuosta abortista en kyllä osaa sanoa... Luulisin että se hoidettaisiin kotipaikkakunnalla. Aivan kuten hammaslääkärikäynnitkin (joka muuten on hemmetin typerää). En tosin vertaa noita kahta mutta kunhan tuli mieleen.
En oikein osaa vastata kysymyksiisi, jos kuitenkin huolettaa liikaa, niin voisitkohan soittaa vaikka lääkärillesi ja varmistaa asian?
Ja ei ole minulla ainakaan vaikuttanut siihen miten hoitohenkilökunta olisi palvellut tai kohdellut. Tuskinpa se edes on sallittua syrjiä jonkun moraalikäsytyksen vuoksi potilaita.. :)
kiitos paljon, selvensi asiaa hyvin:) vielä haluaisin kysyä että onko kenelläkään kokemusta suostuvatko edes tekemään opiskelupaikkakunnalla raskaudenkeskeytystä? tk:n sivuilla ainakin lukee että hoitaa opiskelijat kuten muutkin potilaat, mutta onko raskaudenkeskeytys sama asia ja miten sairaalat menettelevät opiskelijoiden kanssa?
Opiskelijalla on kansanterveyslain (66/1972) 3 luvun 14 §:n mukaan oikeus opiskelupaikkakuntansa kunnalliseen terveydenhuoltoon riippumatta siitä, mikä opiskelijan kotikunta on. Opiskeluterveydenhuoltoon kuuluvat lain mukaan ennalta ehkäisevä terveydenhuolto, sairaanhoito ja hammashoito. Erikoissairaanhoitolain (1062/1989) 7 luvun 30 §:n mukaan opiskelijalla on oikeus myös erikoissairaanhoitoon opiskelupaikkakunnallaan. Opiskelijan kotikunta on velvollinen korvaamaan erikoissairaanhoidosta aiheutuneet kulut opiskelupaikkakunnalle (lain 42. pykälä).
Löysin tuollaisen. eli siis tuon mukaan minulla siis pitäisi olla oikeus myös rasuakudenkeskeytykseen op.paikkakunnalla?
ollaan tappamassa lapsia, ei ole kyse mistään terveydenhoidosta tai sairaudesta.
no erikoisesti löytyy pk.paikkakuntani ERIKOISSAIRAANHOIDON sivuilta tuo raskauden keskeyttäminen, että eiköhän se ole silloin SAIRAANHOITOA jos yhtään osaa lukea.
btw miksi ihmeessä pyörit abortti sivuilla jos asia kuvottaa niin hirveästi, kannattais varmaan vaihtaa foorumia
ja kaikenkukkuraksi keskeytys tehdään ihan naistenTAUTIEN osastolla. tauti osastolla kai hoidetaan sairauksia? MUTTA JOO eksyi vähän.
eli kuten ylempänä kysyin olenko ymmärtänyt oikein, kyseisten pykälien peruteella voidaanko abortti suorittaa opiskelupaikkakunnalla?
Kannattaa vain ignoorata koko tyyppi. Toistelee vain noita samoja matrojaan täällä kiusatakseen muita. :>
en tiedä, minä en ole tehnyt ko. luokittelua että keskeytykset hoidetaan joillain tautiosastoilla:)
ota yhteyttä johonkin terveyspalveluita tuottavaan isompaan tahoon
jeps niin ajattelinki, mutta oli aivan pakko päästä jotain vastaamaan:D
Ymmärrettävää :D
Toivottavasti saat apua ongelmaasi! Auttaisin jos vaan osaisin. :/
jep kiitos kiitos:) eiköhän sitä apua jo löytynyt noista pykälistä mitä löysin, olis vain kiva kuulla jonku kokemuksesta et meneekö asia varmasti noin:)