Jackmanii heräsi

jakke_elää!

Syksyllä ostin 2 eurolla reppanan jalokärhön. Ensimmäiseni! Ei se hirveästi ehtinyt kasvaa, ennen talven tuloa. Vein sen sitten kellariin talvehtimaan, ja muutaman kerran olen lorauttanut ruukkuun vettä.

Kuukausi sitten muistin Esko Jalkasen aatoksen siitä, että lumessa (ja jäässä) on korkea bioenergia, ja kasasin kärhön ruukkuun lunta.
Noh, lähinnä ajatus oli, että sulaa siellä pikkuhiljaa ja kostuttaa rutikuivaa juuripaakkua.
Nyt oli Jakke pukannut puolimetrisen verson - vitivalkoisen. Tietenkin, kun kellarissa on pimeä.

Mitä teen? Tuonko sen jo valoon, mikä tarkoittaa huoneenlämpöä. Vai toivonko, että pysyy pimeässä hengissä vielä ainakin 2 kuukautta.

3

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärhöilijä

      Kyllä se hengissä kellarissa pysyy, saattaa kyllä joutua aloittamaan kasvun alusta. Jotkut ovat tuoneet huoneenlämpöönkin. Sitten pitää vaan totuttaa varovasti ulos. Viileä ja valoisa olisi paras, mutta mistäs sen taikoo??
      Minä toin viileään valoisaan paikkaan, jossa ei välillä ole kuin muutama plusaste, eikä ole pahastunut ollenkaan.

    • Kukat vaistoaa kevää

      Tuo sisälle valoisaan paikkaan, mahdollisimman viileään. Alat kastella vähän kerrassaan. Jahka selvästi herää kasvuun, niin annat reilummin vettä ja alat lannottaa. Se on oikea aika, kun pimeässäkin tekee mieli kasvaa, kyllä kukka tietää:)

      Mun sininen jakke viettää talvet ikkunallisessa huoneessa, jossa n. 10 astetta lämmintä. Nyt se yritti jo nuppua työntää, mutta nappasin pois ja kehotin keskittymään perusasioihin.
      Viime kesänä aloitti kukinnan maaliskuussa sisällä, jatkoi koko kesän ulkona ja työnsi nuppuja vielä joulukuussa talviteloille nostettuna. Ja niitä kukkia oli koko ajan paljon, ällistyttävä kasvi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      9
      4043
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      142
      3577
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      92
      2233
    4. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      142
      1883
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      132
      1856
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      37
      1789
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1452
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1415
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1206
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1155
    Aihe