Syksyllä ostin 2 eurolla reppanan jalokärhön. Ensimmäiseni! Ei se hirveästi ehtinyt kasvaa, ennen talven tuloa. Vein sen sitten kellariin talvehtimaan, ja muutaman kerran olen lorauttanut ruukkuun vettä.
Kuukausi sitten muistin Esko Jalkasen aatoksen siitä, että lumessa (ja jäässä) on korkea bioenergia, ja kasasin kärhön ruukkuun lunta.
Noh, lähinnä ajatus oli, että sulaa siellä pikkuhiljaa ja kostuttaa rutikuivaa juuripaakkua.
Nyt oli Jakke pukannut puolimetrisen verson - vitivalkoisen. Tietenkin, kun kellarissa on pimeä.
Mitä teen? Tuonko sen jo valoon, mikä tarkoittaa huoneenlämpöä. Vai toivonko, että pysyy pimeässä hengissä vielä ainakin 2 kuukautta.
Jackmanii heräsi
3
483
Vastaukset 3
- kärhöilijä
Kyllä se hengissä kellarissa pysyy, saattaa kyllä joutua aloittamaan kasvun alusta. Jotkut ovat tuoneet huoneenlämpöönkin. Sitten pitää vaan totuttaa varovasti ulos. Viileä ja valoisa olisi paras, mutta mistäs sen taikoo??
Minä toin viileään valoisaan paikkaan, jossa ei välillä ole kuin muutama plusaste, eikä ole pahastunut ollenkaan. - Kukat vaistoaa kevää
Tuo sisälle valoisaan paikkaan, mahdollisimman viileään. Alat kastella vähän kerrassaan. Jahka selvästi herää kasvuun, niin annat reilummin vettä ja alat lannottaa. Se on oikea aika, kun pimeässäkin tekee mieli kasvaa, kyllä kukka tietää:)
Mun sininen jakke viettää talvet ikkunallisessa huoneessa, jossa n. 10 astetta lämmintä. Nyt se yritti jo nuppua työntää, mutta nappasin pois ja kehotin keskittymään perusasioihin.
Viime kesänä aloitti kukinnan maaliskuussa sisällä, jatkoi koko kesän ulkona ja työnsi nuppuja vielä joulukuussa talviteloille nostettuna. Ja niitä kukkia oli koko ajan paljon, ällistyttävä kasvi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1351935Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois233914Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.149900- 78853
- 64831
Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!36812- 96757
Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47747Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä65671Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29571