Syksyllä ostin 2 eurolla reppanan jalokärhön. Ensimmäiseni! Ei se hirveästi ehtinyt kasvaa, ennen talven tuloa. Vein sen sitten kellariin talvehtimaan, ja muutaman kerran olen lorauttanut ruukkuun vettä.
Kuukausi sitten muistin Esko Jalkasen aatoksen siitä, että lumessa (ja jäässä) on korkea bioenergia, ja kasasin kärhön ruukkuun lunta.
Noh, lähinnä ajatus oli, että sulaa siellä pikkuhiljaa ja kostuttaa rutikuivaa juuripaakkua.
Nyt oli Jakke pukannut puolimetrisen verson - vitivalkoisen. Tietenkin, kun kellarissa on pimeä.
Mitä teen? Tuonko sen jo valoon, mikä tarkoittaa huoneenlämpöä. Vai toivonko, että pysyy pimeässä hengissä vielä ainakin 2 kuukautta.
Jackmanii heräsi
3
482
Vastaukset
- kärhöilijä
Kyllä se hengissä kellarissa pysyy, saattaa kyllä joutua aloittamaan kasvun alusta. Jotkut ovat tuoneet huoneenlämpöönkin. Sitten pitää vaan totuttaa varovasti ulos. Viileä ja valoisa olisi paras, mutta mistäs sen taikoo??
Minä toin viileään valoisaan paikkaan, jossa ei välillä ole kuin muutama plusaste, eikä ole pahastunut ollenkaan. - Kukat vaistoaa kevää
Tuo sisälle valoisaan paikkaan, mahdollisimman viileään. Alat kastella vähän kerrassaan. Jahka selvästi herää kasvuun, niin annat reilummin vettä ja alat lannottaa. Se on oikea aika, kun pimeässäkin tekee mieli kasvaa, kyllä kukka tietää:)
Mun sininen jakke viettää talvet ikkunallisessa huoneessa, jossa n. 10 astetta lämmintä. Nyt se yritti jo nuppua työntää, mutta nappasin pois ja kehotin keskittymään perusasioihin.
Viime kesänä aloitti kukinnan maaliskuussa sisällä, jatkoi koko kesän ulkona ja työnsi nuppuja vielä joulukuussa talviteloille nostettuna. Ja niitä kukkia oli koko ajan paljon, ällistyttävä kasvi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh872071Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361756- 1801316
- 236756
- 59708
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10701- 65699
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211598- 49556
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337492