Jackmanii heräsi

jakke_elää!

Syksyllä ostin 2 eurolla reppanan jalokärhön. Ensimmäiseni! Ei se hirveästi ehtinyt kasvaa, ennen talven tuloa. Vein sen sitten kellariin talvehtimaan, ja muutaman kerran olen lorauttanut ruukkuun vettä.

Kuukausi sitten muistin Esko Jalkasen aatoksen siitä, että lumessa (ja jäässä) on korkea bioenergia, ja kasasin kärhön ruukkuun lunta.
Noh, lähinnä ajatus oli, että sulaa siellä pikkuhiljaa ja kostuttaa rutikuivaa juuripaakkua.
Nyt oli Jakke pukannut puolimetrisen verson - vitivalkoisen. Tietenkin, kun kellarissa on pimeä.

Mitä teen? Tuonko sen jo valoon, mikä tarkoittaa huoneenlämpöä. Vai toivonko, että pysyy pimeässä hengissä vielä ainakin 2 kuukautta.

3

483

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärhöilijä

      Kyllä se hengissä kellarissa pysyy, saattaa kyllä joutua aloittamaan kasvun alusta. Jotkut ovat tuoneet huoneenlämpöönkin. Sitten pitää vaan totuttaa varovasti ulos. Viileä ja valoisa olisi paras, mutta mistäs sen taikoo??
      Minä toin viileään valoisaan paikkaan, jossa ei välillä ole kuin muutama plusaste, eikä ole pahastunut ollenkaan.

    • Kukat vaistoaa kevää

      Tuo sisälle valoisaan paikkaan, mahdollisimman viileään. Alat kastella vähän kerrassaan. Jahka selvästi herää kasvuun, niin annat reilummin vettä ja alat lannottaa. Se on oikea aika, kun pimeässäkin tekee mieli kasvaa, kyllä kukka tietää:)

      Mun sininen jakke viettää talvet ikkunallisessa huoneessa, jossa n. 10 astetta lämmintä. Nyt se yritti jo nuppua työntää, mutta nappasin pois ja kehotin keskittymään perusasioihin.
      Viime kesänä aloitti kukinnan maaliskuussa sisällä, jatkoi koko kesän ulkona ja työnsi nuppuja vielä joulukuussa talviteloille nostettuna. Ja niitä kukkia oli koko ajan paljon, ällistyttävä kasvi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1114
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe