Vanhempi, miten sinä suhtaudut nettiin?

nettiviisas

Vanhempana on tärkeä olla hyvä esikuva lapselle. Oletko miettinyt miten oma nettikäyttäytymisesi ja suhtautumisesi nettiin vaikuttaa lapseen?

Osallistu lapsesi netin käyttöön olemalla läsnä, käyttämällä nettiä yhdessä ja kuuntele, kun lapsi kertoo netissä tekemistään asioista. Syyttely ja pelkkiin negatiivisiin asioihin keskittyminen on huono tapa käsitellä asioita lapsen kanssa. Lapsi ei tällaisessa tilanteessa lopulta kerro nettikokemuksistaan ollenkaan ja pahimmasssa tapauksessa elää tuplaelämää.

Opasta lastasi toimimaan verkossa samalla tavalla, kuin oikeassakin elämässä. Monet asiat ovat muuttuneet ja aikaisemmin oudoilta tuntuneet asiat ovat arkipäiväisiä. Esimerkiksi tiedon hakeminen toisista ihmisistä, toisten googlaaminen on tavallista. Kun pitää huolen siitä ,että käyttäytyy netissä asiallisesti ja julkaisee materiaalia itsestään harkiten, ei googlaamallakaan paljastu mitään vahingollista.

Oma suhtautuminen asioihin ja omat netin käyttötavat vaikuttavat myös lapsen mielipiteisiin ja toimintaan.

Mediakasvatusseuran koordinaattorit

1

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joujouhtjndft

      Joo joo mee himaas..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      522
      8840
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      156
      6103
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4729
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1384
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe