Mikä olisi kohtuullinen elatusmaksu seuraavassa tapauksessa; Lapsi 6v esiopetuksessa/ päivähoidossa, hoitomaksu maksimi eli noin 250. Lapsi viettää joka toisen viikonlopun loma aikoina pitempiä aikoja etävanhemman luona. Etä vanhemman tulot 2400€ /kk. Ja turha tulla ruikuttamaan että miksi teit lapsia jos et ole valmis huolehtimaan niistä, kyse on siitä että en aio exän asumista rueta maksamaan..
Kohtuullinen elatusmaksu?
7+2
9525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hei
Elatusmaksuun pitää huomioida myös toisen vanhemman tulot.
Ei niitä lasketa vain sinun tulojen perusteella.
Sinun ei tarvitse maksaa kun minimi n 143euroa/kk.
Menkää lastenvalvojalle ja laskekaa siellä molempien tulot ja menot.
ja muista sinun ei tarvitse suostua muuhun kun minimiin, ellei sille ole selkeitä perusteita.
Täällä päin lastenvalvoja ei tosiaankaan ole etävanhemman puolella, sen takia täällä kyselenkin mikä olisi oikeus ja kohtuus etten mene maksamaan ihan mitä pyydetään.
No jos maksu tuosta puolipäivähoidosta on maksimi, niin lähillä on aika suuret tulot, ja jos tuo 2400 on brutto, niin se on aika vähän, eli tuon minimin 143€ pitäs riittää. Ja voi sitä maksaa vähempikin, jos lähi suostuu.
Jos lapsi on esiopetuksessa tuleeko siitä pelkästään puolipäivä hoitomaksu ? Exä ainakin selitti muuta..
Tuo riippuu kunnasta. Meidän kunnassa esimerkiksi lapsi saa olla hoidossa enintään viisi tuntia päivässä esiopetuksen lisäksi, muussa tapauksessa menee kokopäivämaksu. Valitettavasti vain työajat voivat olla sellaiset, että se viisi tuntia ei riitä. Meillä se ylittyi kahtena päivänä kuukaudessa tunnilla, joten kokopäivämaksu tuli. Suurin osa päivistä taas oli esiopetuksen lisäksi vain pari tuntia tai ei ollenkaan. Ei kuitenkaan kompensoinut asiaa.
kertokaa tyhjentävät vastaukset kysymyksiini:
elatusvelvollinen maksaa lähivanhemman tilille elatusmaksun 143€, eli summan joka riittää hyvinkin lapsen elatukseen etän osuudelta (samanhan maksaa lähi lapsen elatukseen)
no etä vaihtaa työpaikkaa ja tulot nousee, nyt onkin lähi ruikuttamassa elareita lisää! miksi?
eihän lapsen kulut nouse senttiäkään vaikka etä kuinka tienaisi paremmin ja paremmin.
monellakohan lähillä on jossain vaiheessa tulot nousseet ja he ovat olleet kärppänä vaatimassa elatusmaksujen pienentämistä? aivan satavarmasti ikinä ei ole käynyt noin!
täällä on yhäreiden keskuudessa kumma käsitys siitä että mitä enemmän etä tienaa niin sitä enemmän lapsi kuluttaa.
täällä on joillakin yhäreillä hupaisasti ollut yhtenä perusteluna se että lapselle pitää turvata se elintaso joka oli yhteisasumisen aikanakin :)
voi kuinka mukava perustelu tuo onkaan sillä esimerkkinä minä ja lastemme äiti olimme olleet pienen paikkakunnan huonon työllisyystilanteen takia työttöminä useamman vuoden ennen eroamme mutta ihmeellisesti se elintaso ei ollutkaan perusteluissa mukana kun ex haki elareiden korotusta kuullessaan että olin saanut töitä ;)
kyllähän joka ikinen tietää että lapsen elatustuen "tarvetta" käytetään pelkästään etän rahojen kuppaamiseen eikä mihinkään muuhun.
Tottakai lähin tulot vaikuttaa. Vaikuttaisi olevan luokkaa vähintäänkin kohtuulliset, koska hoitomaksu on maksimi. Nimittäin tuossa on rajat(brutto):
Perheen koko Tuloraja e / kk
2 hlöä 3410 e
3 hlöä 4175 e
4 hlöä 4965 e
Eli tuolla tulorajalla maksimimaksu. Olettaisin, että on kahden hengen talous. Olette molemmat kohtuu tuloisia. 6v elatus on muistaakseni jotain luokkaa 270€. Laittakaa esim. puoliksi tuo summa. Kaikkihan tosin sopii maksun määrän yhdessä.
Tuohon vaikuttaa kummankin vanhemman tulot, asumiskulut jne. PH-maksu on tuossa vaiheessa 165 e (esiopetus on ilmaista) ja poistuu ensi vuonna kokonaan paitsi sitten ip-hoidon osalta. Sen takia kannattaa erottaa erikseen tuo ph-maksu kun se poistuu kohta.
mahtaa olla lopullinen maksu? Kun esiopetus on ilmaista. Kannatta selvittää. Tuossa esimerkkinä Oulainen:
http://www.oulainen.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=5807