Millaisia kokemuksia lentoyhtiöstä? Onko syytä varata paikkoja koneeseen? Jos ei varaa joutuuko eripuolille konetta perheen kanssa? Tarvitseeko passia alle 18v, jos matkustaa aikuisen kanssa? Onko kenenkään lapselta kysytty henkilöllisyys papereita?
Norwegian-lennoista
8
1531
Vastaukset
- Raija4000
Henkilöllisyyspaperit on syytä olla mukana jokaisella. Kuvalliset siis. Paikkatoiveita voi esittää myös lähtöselvitystiskillä jolloin se on ilmaista. Lapset pyritään aina istuttamaan vanhenpiesa viereen luonnollisesti.
- passit mukaan aina
"lapselta kysytty henkilöllisyyspapereita..." ????? kaikilta jotka matkustaa lentokoneella, olipa lentoyhtiö mikä tahansa, kysytään henkilöllisyyspaperit! Eli joko passi tai virallinen henkilkortti on pakko olla jokaisella (lapsi voi olla merkitty aikauisen passille) lentomatkustajalla.
- Tarmo keturi
Pohjoismaissa lapsilla ei tarvitse olla henkillöllisyystodistusta, kun matkustavat vanhempien kanssa. Olikohan ikäraja 16-vuotta. Vastaava tieto löytyy myös lentoyhtiöiden sivuilta. Toki henkilöllisyystodistus on suositeltava joka reissulla, mutta ei pakollinen.
- tarkkaa nykyään
Tarmo keturi kirjoitti:
Pohjoismaissa lapsilla ei tarvitse olla henkillöllisyystodistusta, kun matkustavat vanhempien kanssa. Olikohan ikäraja 16-vuotta. Vastaava tieto löytyy myös lentoyhtiöiden sivuilta. Toki henkilöllisyystodistus on suositeltava joka reissulla, mutta ei pakollinen.
Tietoa passilaista löytyy internetistä ja soittamalla poliisille tai ulkoministeriölle.
Koska Tanskakin kuuluu Schengen maihin on passilain mukaisesti pystyttävä näyttämään toteen henkilöllisyytensä. Myös ala-ikäisten.
Kun biometriset passit tulivat voimaan 21.08.2006 niin sen jälkeen ei lapsia voida merkitä vanhempiensa passiin.
Pohjoismaiden kansalaisilla on vapaa liikkuvuus maiden välillä, mutta henkilöllisyys on pystyttävä näyttämään toteen aina sitä kysyttäessä. - Biornje
tarkkaa nykyään kirjoitti:
Tietoa passilaista löytyy internetistä ja soittamalla poliisille tai ulkoministeriölle.
Koska Tanskakin kuuluu Schengen maihin on passilain mukaisesti pystyttävä näyttämään toteen henkilöllisyytensä. Myös ala-ikäisten.
Kun biometriset passit tulivat voimaan 21.08.2006 niin sen jälkeen ei lapsia voida merkitä vanhempiensa passiin.
Pohjoismaiden kansalaisilla on vapaa liikkuvuus maiden välillä, mutta henkilöllisyys on pystyttävä näyttämään toteen aina sitä kysyttäessä.Vaikka pohjoimaiden sisällä ei ehkä muuten tarvitse näyttää henkilöllisyyspapereita niin Norwegian vaatii JOKAISELTA matkustajalta kuvalliset henkilöpaperit. Tämä siis lentoyhtiön omaa politiikkaa. Ja lukee myös matkaehdoissa joita harva viitsii lukea.
- Et tainnut lukea....
Biornje kirjoitti:
Vaikka pohjoimaiden sisällä ei ehkä muuten tarvitse näyttää henkilöllisyyspapereita niin Norwegian vaatii JOKAISELTA matkustajalta kuvalliset henkilöpaperit. Tämä siis lentoyhtiön omaa politiikkaa. Ja lukee myös matkaehdoissa joita harva viitsii lukea.
Minänäpä viitsin lukea, ja siellä sanotaan seuraavasti:
"Pohjoismaiden sisäisillä lennoilla ei aikuisten kanssa matkustavien alle 18-vuotiaiden tarvitse todistaa henkilöllisyyttään. Matkatavara kirjataan tällöin mukana matkustavalle aikuiselle. Yksin matkustavilla lapsilla on oltava oma henkilöllisyystodistus."
http://www.norwegian.com/fi/asiakaspalvelu/tietoa-matkasta/faq-new/henkilollisyyspaperit/tarvitsenko-passiaviisumia-kun-matkustan-norwegianilla/
- Kerran kokeillut
Voin suositella yhtiötä. Koneet ovat uusia! Verrattuna esim. SASsin koneisiin tilavampia ja mukavampi matkustaa. Kaikki toimi hyvin. 3 hlö istuttiin vierekkäin, vaikkei etukäteen mitään varattu. Tullessa jopa melkein eturivissä. Harvalla lennolla enää on ilmaista tarjoilua, joten se, että kahvista joutuu maksamaan 2 e on mielestäni ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2592389Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."702378- 1201558
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis411401Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331329
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711230Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821019Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999