Kissanminttua ruuan sekaan?

Jos kissa syö aika huonosti, mutta on terve, niin voinko laittaa kissanminttua ruoan sekaan. Sekoaako se siitä, vai syökö enää sitten mitään ilman minttua?
Ostin sitä oikeaa minttua, joka on kuivatettua "heinää"
3988
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

En ole koskaan kuullut, että kukaan olisi kissalle kissanminttua syöttänyt. Ei meidän kissat ainakaan sitä syö, kierivät ja leikkivät vaan sen kanssa. Itse olen ostanut kissanminttua vain hieroakseni sitä kiipeilypuuhun ja lelujen sisälle laitettavaksi, lisää niiden kiinnostavuutta huomattavasti.
Jos kissa ei ole aivan alipainoinen, en huolestuisi huonosta syömisestä kovinkaan. Sitten tietysti on eri asia, jos kissa on yht'äkkisesti vähentänyt syömistä. Se viittaisi jonkinlaiseen sairauteen, jolloin kissa pitäisi tutkia eläinlääkärissä perusteellisesti. Kissathan on myös luonnostaan melko nirsoja. Varovasti ruokalaatuja ja lihoja vaihtelemalla yleensä löytää ne oman kissan suosikit, joissa kannattaa pääasiallisesti tarjoilla nirsolle kissalle.

Äänestä

Ei meilläkään ole koskaan kissanminttua syömällä syöty, ainoastaan kissojen piehtaroidessa ja nuuhkiessa minttua sitä saattaa suuhunkin asti mennä. Jossakin kissanminttupussissa (kuivattua kissanminttua) tosin luki, että tuote ei ole haitallista syötynäkään;) En ole ikinä kuullut, että kissanmintulla olisi kissanruokia "maustettu", vaikka säilykkeissä välillä kaikenlaisia yrttejä onkin mukana. Tuskin mintusta mitään varsinaista haittaa siis syötynäkään on, mutta meidän kissat ainakin oksentaa helposti kaikenlaiset yrtit, jos niitä enemmän maistelevat:)

Äänestä

En tiedä onko siitä apua ruoan maistuvuuden kanssa tai vastaavasti mitään haittaakaan, mutta olen eri merkkejä selailemalla törmännyt myös mm. kanaa&kissanminttu tyyppisiin ruokiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko haittaakaan... kirjoitti:

Jos kissa syö aika huonosti, mutta on terve, niin voinko laittaa kissanminttua ruoan sekaan. Sekoaako se siitä, vai syökö enää sitten mitään ilman minttua?
Ostin sitä oikeaa minttua, joka on kuivatettua "heinää"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu