Palstan neropatit esittää että tuet

687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

-

Äänestä

Tuossa
http://www.mtt.fi/mttraportti/pdf/mttraportti7.pdf
raportissa Suomen parhaat maatalouden asiantuntijat pohtivat mitä tapahtuisi erilaisissa tukivaihtoehdoissa. Heistäkään kukaan ei usko että maatalous kokonaan loppuisi vaikka tuet poistettaisiinkin.

Äänestä

http://www.smts.fi/jul2010/esite2010/040.pdf

Rehukustannusten vaikutus Suomen maidontuotannon kilpailukykyyn
– vertailumaina Ruotsi, Tanska, Saksa ja Puola
"Ilman
tukia maataloustulo jäi Suomen tyypillisillä tiloilla negatiiviseksi. Tämä tarkoittaa sitä, että ilman tukia
tuotoilla pystyttäisiin kattamaan kokonaan vain maidontuotannon kassamenot mutta poistot vain osittain.
Lisäksi pääomaa sitoutettaisiin maidontuotantoon ilman korvausta eikä myöskään omalle työlle
jäisi korvausta. Kun tuet lisättiin maidontuotannon tuottoihin, Suomen tilojen kannattavuus oli Ruotsin
50, Tanskan 100 ja Saksan 55 lehmän tilaa parempi. Toisaalta kannattavuus jäi edelleen Saksan 80 ja
Puolan 50 lehmän tilaa heikommaksi".

"Vertailumaita korkeammat kone- ja kalusto- sekä
rakennuskustannukset selittynevät lyhyemmällä kasvukaudella, minkä vuoksi rehuja joudutaan Suomessa
varastoimaan vertailumaita enemmän. Korkeaa konekapasiteettia selittää myös se, että laadullisesti
hyvän rehun korjaamiseen on käytettävissä vähemmän aikaa kuin vertailumaissa. Lisäksi Suomessa
saman satomäärän korjaamiseen tarvitaan enemmän pinta-alaa kuin vertailumaissa, koska
satotasot ovat Suomessa muita maita alhaisemmat. Siten rehuntuotantoon käytettävän peltomaan kokonaiskustannus
100 maitokiloa kohti on Suomessa korkea."

Äänestä
  • "Korkeaa konekapasiteettia selittää myös se, että laadullisesti hyvän rehun korjaamiseen on käytettävissä vähemmän aikaa kuin vertailumaissa."

    Tuohan ei ole totta. Nyt jos ajatellaan että halutaan laadullilsesti hyvää säilörehua niin ratkaisevaahan on kasvuaste. Nyt jos meillä on lämpötila luokkaa 15 astetta ja vaikkapa Tanskassa luokkaa 25 astetta niin mites on? Kummassa on enemmän aikaa korjata rehu kasvuasteeltaan samana? No meillä tietysti koska korkeammassa lämpötilassa kasvu ja siten rehun vanheneminen tapahtuu nopeammin. Itse asiassa meillä on käytettävissä enemmän päiviä laadullisesti hyvän säilörehun korjuuseen.

    Äänestä

Luonnonolosuhteet selittävät tietenkin osan tehottomuudesta, mutta kyllä tukien turruttava vaikutus maataloustuotannon tehokkuuteen on merkittävä. Luulenpa maatalouden asiantuntijoidenkin ajatelleen samansuuntaisesti. Pari vuotta sitten kepun puoluesihteeri Jarmo Korhonen vastasi Iltalehden haastattelussa kysymykseen, mitä tapahtuu kun kansallinen tuki poistetaan, että ei siinä muuta tapahdu kuin tilakokojen suureneminen. Korhonen ei itse ole asiantuntija, mutta hänellä oli niihin aikoihin käytössään parhaat taustavoimat tämän kysymyksen suhteen.

Äänestä
  • kansallisen rahoituksen poistaminen tietää maataloutemme loppua ja tuolisi Suomalaisille hyvin kalliiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pois.. kirjoitti:

ja viljely ei loppuisi, miten se tapahtuisi sitä he eivät kerro..

http://www.mtk.fi/mtk/ajankohtaista/tiedotteet/tiedotteet_2010/marraskuu/fi_FI/eu_komissio_tiedonanto_/_files/84546046983682905/default/maa-puutarha-tulot.gif

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu