Tarkoituksena on kaivaa ennen puutalon pystyttämistä sen alle pieni, 6 neliön kellari.
Arvelluttaa vain, kuinka kellari aikaa myöten nousee ylöspäin. Rikkoo mahdollisesti lattian ja jopa perustukset?
Kertokaapa miten itse olette kellarin rakentaneet ja liittäneet sen perustuksiin.
Arvelluttaa vain, kuinka kellari aikaa myöten nousee ylöspäin. Rikkoo mahdollisesti lattian ja jopa perustukset?
Kertokaapa miten itse olette kellarin rakentaneet ja liittäneet sen perustuksiin.
Vastaukset 4
Vanhimmat
se nousisi ylöspäin?. Ainoa, mikä voisi nostaa, on pohjaveden noste, jos onnistuisit rakentamaan kellarin vesitiiviiksi ja lattian pohjavesipinnan alapuolelle. Ja niin tiivis siitä tuskin tulee. Vesi tulisi kellariin sisään. Kellaria kaavaillessasi selvitä voitko salaojituksella pitää kellarin kuivana. Vesieristys kellarin seinien ulkopuolelle. Ja salaojavedet pitää pystyä purkamaan johonkin. Tuuletusilmaa kellariin myös.
tehdä talon alle, tee talon viereen, ei tarvitse vaivata rakennesuunnittelijaa yms.
Kannattaa miettiä vielä uudelleen. Sillä kellariin tulee keväisin vettä vaikka tekisi mitä. Hyvä salaojitus on ainoa vaihtoehto pitää vesi poissa mutta niiden kaivaminen ja poisjohtaminen saattaa tulla kalliiksi tai mahdottomaksi. Hyvä vaihtoehto voi olla tehdä matala kellari eli vain metrin syvyinen sinne mahtuu perunasäkit ja mehupullot ja sen pystyy kohtuudella salaojittamaan.
Talon alla olevien kellareiden lämpötila ei riitä säilyttämiseen vaan siellä itää ja homehtuu kaikki. Kokemuksesta tiedän että jos kellari on pääosin talon ulkopuolella sen kylmyys riittää. Kaiken kosteuden ja rafdonkaasun osalta en tekisi rakennuksen alle mitään yksittäistä koppia vaan sen paikka olisi pihalla.