mikä on .rar tiedosto?

.rar tiedosto

pitäisi saada kuvia auki sähköpostin kautta ja latasin tämmöisen .rar jutun.. millä saisin kuvat näkyviin?

6

2484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molopää.

      finnish.toggle.com/fi?q=winrar

      • Molokku...

        Älä koskaan lataa mitään tuolta, tunnettu haittaohjelmien levityssivusto!


    • Lataa tämä http://www.izarc.org/ ( Vanha ylläpidetty, helppokäyttöinen, ilmainen pakkaus/ purkuohjelma) ja tuplaklikkaa sitä .rar tiedostoa.

      • Selvennystä vielä.
        Eli rar on pakkaus formaatti siinä missä zip, lzw,bin,iso,arj... Tosin bin,iso:a käytetään virtuaali levynäkin.

        Onhan näitä purkuohjelmia monia. Winzip...
        Tosin sekin on maksullinen ja näistähän ei kannata maksaa. Tuo izarc on hyvä myöskin.


      • sfinski80 kirjoitti:

        Selvennystä vielä.
        Eli rar on pakkaus formaatti siinä missä zip, lzw,bin,iso,arj... Tosin bin,iso:a käytetään virtuaali levynäkin.

        Onhan näitä purkuohjelmia monia. Winzip...
        Tosin sekin on maksullinen ja näistähän ei kannata maksaa. Tuo izarc on hyvä myöskin.

        Taitaa olla zipin jälkeen toiseksi yleisin?
        Laitoin tuon Izarcin kun ei ole shareware ja on helppokäyttöinen.


    • avustelija1234asdf

      Rar-tiedosto on pakkaus useista tiedostoista. Tätä käytetään hyvin usein kun esim. lähetetään shäköpostissa useita tiedostoja. Itselläsi on kyseessä kuvat, joista on pakattu yksi tiedosto. Tämä nopeuttaa lähetystä kun kaikki on pakattu yhteen tiedostoon, ja tiedostojen kokokin hieman pienenee, kun ne ovat pakattuna. Tiedostojen laatu ei miksikään muutu pakkausken yhteydessä.

      http://www.download.fi/tyopoyta/pakkausohjelmat/winrar.cfm/v3_93

      Tuolta sivustolta saat toimivan win-rar ohjelman, jolla voit purkaa tuollaisia paketteja. Sivusto on suomalainen ja turvallinen. Kun olet ladannut ohjelman, asennat sen kuten kaikki muutkin ohjelmat. Asennus on pääasiassa vain next-painikkeen klikkailua. Kun asennus on tehty loppuun, niin tallenna tuo rar-tiedosto koneellesi. Sen jälkeen klikkaa hiiren oikeanpuoleisella painikkeella, ja valitse:"Pura". Tai mikäli ohjelma on englanninkielinen, niin "Extract". Ohjelma purkaa paketin, ja pääset katselemaan kuvia ja käsittelemään niitä normaaliin tapaan. Helppoa.

      Tosin kun purat pakettia, niin vaihtoehtona on "Pura tänne (extract here)", taikka "Pura kansioon ... (Extract to folder)". Ensimmäinen vaihtoehto tarkoittaa sitä, että jos tuo paketti on työpöydälläsi, niin ohjelma purkaa tiedostot työpöydälle näkyviin. Jälkimmäinen vaihtoetho taas luo niille kansion samaan paikkaan, missä tuo pakettikin sijaitsee, ja tiedostot ovat kansion sisällä. Purakmisen jälkeen et tarvitse alkuperäistä rar-tiedostoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2547
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      114
      2126
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      122
      1829
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      99
      1828
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      10
      1574
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      142
      1172
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1085
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1041
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      21
      1032
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      987
    Aihe