Atlantis vesipuiston pituusrajoitus

Palmusaaren vesipuistossa käyneet, mikä siellä on pituusrajoitus toimintoihin? AM:n kohdeoppaassa kerrotaan, että alle 120 cm ei pääse siellä minnekään. Onko todella näin, että tuota pienemmän lapsen kanssa ei kannata sinne mennä vaan suunnata Wild wadiin?
2270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä sinne Aquaventuriin voi mennä pienempienkin lasten kanssa. Olen kyllä mielestäni nähnyt alle 1,2m lapsia vanhemman kanssa sellaisessa tuplarenkaassa, missä on pohja. Lisäksi siellä on pienemmille joku oma leikkialue, jossa en tosi ole itse käynyt, kun omia lapsia ei ole. Esteenä aivan pienillä lapsilla noihin luikuihin menoon voi olla enemmänkin uskallus kuin koko. Muutaman kerran on tullut huomattua kuinka suht pienet lapset vääntävät itkua pelosta, kun vanhemmat raahaavat niitä liukuihin. Parhaiten saat varmasti selville tämän kysymällä lipunmyynnistä asiaa tai soittamalla heille suoraan ja kysymällä. Jos lapsesi ei ole kuin muutaman sentin vajaa tuosta 1,2m, niin luulen, ettei ongelmia ole. Kovin pieniä eli alle kouluikäisiä minä en sinne viitsisi raahata ellei toinen vanhemmista halua muuten vain viettää aikaa pienen kanssa puistossa, mikä sekin on varmasti mukava kokemus.

Äänestä

Kannattaa lukea säännöt suoraan kohteen sivuilta ja jättää AM:n opukset väliin ;-) http://www.atlantisthepalm.com/marineandwaterpark/aquaventure.aspx

Osaan on siis 120 cm pituusrajoitus, mutta ei kaikkiin. Esim. lazy river tyyppisiin juttuihin muistini mukaan kyllä pääsee ellei nyt ole kyse jostain metrin mittaisesta lapsesta.

Oman kokemukseni mukaan pituusraja on ihan järkevä eli ei niihin pois rajautuviin liukuihin tuon kokoinen lapsi kuulukaan. Usein esim. renkaasta pitää pystyä pitämään kiinni riittävällä voimalla ettei tipu pois kyydistä ja pienemmillä eivät tahdo aina käsivoimat riittää.

Toki raja on Wild Wadissa 10 cm lyhyempi, mutta kyllä siellä monelta lapselta loppuu uskallus jo usemman liu'un kohdalla, vaikka pituusrajat sallisivatkin laskemisen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Läiskis kirjoitti:

Palmusaaren vesipuistossa käyneet, mikä siellä on pituusrajoitus toimintoihin? AM:n kohdeoppaassa kerrotaan, että alle 120 cm ei pääse siellä minnekään. Onko todella näin, että tuota pienemmän lapsen kanssa ei kannata sinne mennä vaan suunnata Wild wadiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu