Atlantis vesipuiston pituusrajoitus

Läiskis

Palmusaaren vesipuistossa käyneet, mikä siellä on pituusrajoitus toimintoihin? AM:n kohdeoppaassa kerrotaan, että alle 120 cm ei pääse siellä minnekään. Onko todella näin, että tuota pienemmän lapsen kanssa ei kannata sinne mennä vaan suunnata Wild wadiin?

2

270

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aquaventure

      Kyllä sinne Aquaventuriin voi mennä pienempienkin lasten kanssa. Olen kyllä mielestäni nähnyt alle 1,2m lapsia vanhemman kanssa sellaisessa tuplarenkaassa, missä on pohja. Lisäksi siellä on pienemmille joku oma leikkialue, jossa en tosi ole itse käynyt, kun omia lapsia ei ole. Esteenä aivan pienillä lapsilla noihin luikuihin menoon voi olla enemmänkin uskallus kuin koko. Muutaman kerran on tullut huomattua kuinka suht pienet lapset vääntävät itkua pelosta, kun vanhemmat raahaavat niitä liukuihin. Parhaiten saat varmasti selville tämän kysymällä lipunmyynnistä asiaa tai soittamalla heille suoraan ja kysymällä. Jos lapsesi ei ole kuin muutaman sentin vajaa tuosta 1,2m, niin luulen, ettei ongelmia ole. Kovin pieniä eli alle kouluikäisiä minä en sinne viitsisi raahata ellei toinen vanhemmista halua muuten vain viettää aikaa pienen kanssa puistossa, mikä sekin on varmasti mukava kokemus.

    • Suleiman

      Kannattaa lukea säännöt suoraan kohteen sivuilta ja jättää AM:n opukset väliin ;-) http://www.atlantisthepalm.com/marineandwaterpark/aquaventure.aspx

      Osaan on siis 120 cm pituusrajoitus, mutta ei kaikkiin. Esim. lazy river tyyppisiin juttuihin muistini mukaan kyllä pääsee ellei nyt ole kyse jostain metrin mittaisesta lapsesta.

      Oman kokemukseni mukaan pituusraja on ihan järkevä eli ei niihin pois rajautuviin liukuihin tuon kokoinen lapsi kuulukaan. Usein esim. renkaasta pitää pystyä pitämään kiinni riittävällä voimalla ettei tipu pois kyydistä ja pienemmillä eivät tahdo aina käsivoimat riittää.

      Toki raja on Wild Wadissa 10 cm lyhyempi, mutta kyllä siellä monelta lapselta loppuu uskallus jo usemman liu'un kohdalla, vaikka pituusrajat sallisivatkin laskemisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1165
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      107
      768
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      440
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      32
      398
    Aihe