Ansiodidonnainen jos ottaa huonopalkkaisen työn

nirppu70

Onko jollain tietoa miten käy ansiosidonnaisen jos ottaa huonosti palkatun määräaikaisen työn?
Nyt ansiosidonnainen itellä laskettu 3000 euron kk tuloista ja työtä ois tarjolla 1500 eurolla kk.
Eli siis sama palkka kuin nyt työttömyyskorvaus. Homma olis 6 kk. Jos otan tuon homman niin tippuuko ansiosidonnainen tuon jälkeen? Työ ei ole minkään TE keskuksen tarjoama vaan ihan tutun kautta joten ei siis pakko ottaa.
Kiitoksia tiedoista

2

430

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ´´´´´´´´´´´´´´

      Ei päiväraha tipu vielä 6 kk:n työpätkän jälkeen, mutta ongelmana on se, että tarkasteluaika on 28 kk. Riittää siis, että 28 kk:n sisällä saat lisäksi 2 kk:n työpätkän, niin sitten päiväraha menee uudelleen määrittelyyn.

      Yleisesti: Päiväraha määritellään uudelleen, kun 28 kk:n sisällä löytyy 34 sellaista kalenteriviikkoa, joina työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko.

      Huomaa, että jos työkkäri tarjoaa tai työkkäri saa tietää, että joku työnantaja on tarjonnut sinulle kokoaikatyötä (85 % alan kokoaikatyöstä riittää työkkärille), niin siitä kieltäytymien johtaa ensin 2 kk:n karenssiin ja tuplatilanteessa 3 kk:n rangaistustyössäoloehtoon.

      Em. pätee 3 kk:n ammattitaitosuojan mentyä, minkä jälkeen on otettava vastaan mitä työtä tahansa ja millä palkalla tahansa, jos työ katsotaan kokoaikatyöksi.

      Osa-aikatyöstä jos palkka vähennettynä työssäkäyntikustannuksilla jää alle työttömyyskorvauksen, voi kieltäytyä, vaan se on yleensä niin, että työkkäri jostain kumman syystä saa laskelmansa sellaisiksi, ettei em. ehto täyty. Tilanne täytyy olla siis selkeä. Ja niin ristiriitaista kuin se onkin, niin tuo koskee vain osa-aikatyötä.

    • Kirppu74

      Kannattaa muistaa myös 80 % suoja. Oman työttömyyskassan sivuilta löytyy tämä teksti:

      "80 prosentin suoja

      Aikaisemmin ansiopäivärahaa saaneen jäsenen kohdalla käytetään ns. suojausta, kun ansiopäiväraha määritellään uudelleen. Tämä tarkoittaa sitä, että uusi täysimääräinen ansiopäiväraha on vähintään 80 prosenttia vanhasta täysimääräisestä ansiopäivärahasta. Suojausta voidaan käyttää, jos ansiopäivät nollataan ennen 500 ansiopäivän täyttymistä. Suojaus ei koske jäsentä, jolle on täyttynyt 500 päivän enimmäismäärä, ja hän on pudonnut ansiopäivärahalta Kelan työmarkkinatuelle."

      Mutta jos päivärahaasi ei määritellä uudelleen, saat saman korvauksen kuin ennen 6 kk pestin aloittamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      731
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe