Nyt sitten on käyty viimeiset hernesopat syömässä ja tavattu niin pappi kuin hänen vaimonsakin ja sanottu hyvästit.Kysyivät tullaanko ensi talvena, mutta sanoin että tuskinpa, aika käy vähän pitkäksi kun ei ole mitään tekemistä.Sain sitten kysymyksen haluaisinko auttaa keittiössä jos tullaan (palkatonta työtä),niin että varokaahan ensi talvena jos tulette soppaa syömään,voi olla Lovisa-muorin kokkaamaa!Saatte vielä vaikka ruokamyrkytyksen! Mutta tuskin tullaan tänne ainakaan näin pitkäksi aikaa,pari viikkoa riittää vallan mainiosti,onhan paljon muitakin paikkoja mihin voi matkustaa samalla rahalla mitä on täällä törsätty.Nyt vielä huomenna Luigin luo tukanleikkaukseen ja sitten jalkahoitoon viimeistä kertaa täällä.Ilmojen puolesta täällä voisi olla pitempäänkin,25 ja aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta.
Jäähyväisiä Inglesille
lovisa-mummo
192713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
olitte ?
Heips,
oikein hyvää kotimatkaa, on ollut ilo lukea Inglesin kuulumisia. Kiitos kun ole jaksanu kirjoitella meille Inglesistä pitäville. Se vain oli ikävää luettavaa mitä miehellesi tapahtui, toivottavasti hän on jo paranemaan päin!
Jos vielä luet tämän niin olisin kiinostunut jalkahoidota ja kampaajasta, missä päin ovat ja mitä hintaluokkaa?
tuun sinne ensi viikolla
kiitti jutuistas nettiin
Luistimet jalassa jäälavalle, kuten lapsuuden rusettiluistelut... anniskeluoikeuksin!
Loviisa mummon kertomuksia ja asiapitoisia viestejä sitten edesmenneen "Pavin"!
Tullaan sinne 8.3. jälleen pariksi viikoksi n. 50 astetta lämpimämpään.
Olisi ollut kiva tavata, sillä vaimoni on jo iso mummo ja kuitenkin joka ilta karaokekeikkaa pukkaa!
Oheisena linkki erääseen surullisempaan sellaiseen:
http://www.youtube.com/watch?v=n5quQ8ulync
Ajattelepas Lovisa-mummo, kuinka moni on harmissaan kun tulet takaisin. Sanon näin, koska enään ei saa lukea lämpötila päivityksiä, tai muuta hömppää. Joidenkin teksteistä vaan tulee hyvälle mielelle. Vastaavasti jää paha mieli, kun teksti on pelkkää kiroilua. Ehkä sieltä löytyy vielä joku asiallinen kirjoittelija, jolta saamme raportit, jotka nyt kesken jää.
Ensinnäkin aamupäivä meni kaupungilla ja nyt iltapäivä siivotessa,mutta nyt on mummelilla aikaa istua vähän.Joku kysyi kuinka kauan ollaan oltu täällä,vastaus 4 kk.Toinen kampaajaa,kampaamon nimi on Free Styling ja omistajat ovat Luigi ja Tiziana. Osoite on Alfredes Provisionales 27 ja hinnat: miesten tukanleikkaus 10e, naisten 20e, jalkahoito 23e ja käsihoito 15e.Nyt on taas tukka kynitty ja jalat hoidettu ja sanottu hyvästit ja otettu valokuvia.Sitten käytiin lounaalla Giossa ja hyvästeltiin minun lempitarjoilijani Lorenzo,hyvä ettei ollut tippa linssissä,vaikka voihan olla että kannullinen skumppasangriaa auttoi asiassa.Sitten poikettiin vielä kotimatkalla Liliputissa ja otettiin kahvit siellä ja sielläkin oli hyvästien aika,Ilka joka tarjoilee siellä ei ole töissä viikonlopun aikana.Kyllä muuten meni hieno päivä hukkaan kaupungilla laukatessa,varmasti yksi kuumimpia päiviä tämän vuoden puolella,olisi voinut hyvin rannalla maata tänään,mutta ehkäpä sitten huomenna.
ja vilpittömästi jäämme kaipaamaan! Oli kivaa lueskella juttujasi omassa matkakuumeessa! Jos mitenkään jaksat tai viitsit, voisit kertoa kotiin palattuasi vielä enemmän muistojasi neljän kuukauden oleskelusta PDI:ssa. Meitä on monia, jotka suunnittelevat pidempää oleskelua siellä. Olisi kiva tietää, missä asuitte tuon neljä kuukautta eli siis oliko paikka hyvä ja siisti tai muutenkin suositeltava? Me olemme menossa tavalliselle kahden viikon lomalle huhtikuun alussa mutta kovasti haaveilen mahdollisuudesta olla PDI:ssa joskus pidempäänkin. Kaikkia kokemuksia kaipaamme! Mutta kuitenkin, tervetuloa tänne pakkaseen, voi tuntua eksoottiselle pitkän lämpimän oleskelun jälkeen! Älä hylkää meitä, Lovisa-mummo!
aurinkoa tänään,naama kirvelee ja punoittaa,rannalla sitä ei huomannutkaan,nyt vasta illalla kotona.Toivottavasti ei hieno rusketus mennyt pilalle;) Nyt on matkalaukut pakattu melkein valmiiksi,huomenna sitten viimeiset ja tuskinpa huomisiltana paljon nukutaan,meille tulee noutajat jo neljän aikaan aamulla.Kone lähtee Las Palmasin kentältä vartin yli kuusi sitten Madridiin ja sieltä Kööpenhaminaan ja sitten Göteborgissa ollaan illalla puoli seitsemän paikkeilla.Tulee pitkä päivä,mutta onhan tässä levätty jo monta kuukautta.Liivalaia kysyit missä tämä kämppä on,jos tiedät Kasbahin ja Metron niin tämä on siitä vielä rantaan päin ja nimi on Las Dunas.Kyllähän tämä on semmoinen ihan tavallinen ja siisti aptos,aika hiljainenkin mutta viikonloppuisin kuuluu musiikki Kasbahin diskoista jos pitää makuuhuoneen ikkunaa auki.Mutta eipä tässä ole oltu paljon kotona viikonloppuina,useimmiten ollaan raahauduttu aamuyöstä kotiin.Pidän päiväkirjaa ja siitä olen laskenut kuinka usein ollaan oltu ulkona ja mitä on kulutettu rahaa ja se ei ollutkaan ihan pikkusumma.Mutta hauskaa on ollut ja kerranhan sitä vain eletään ja toivottavasti rahat riittää vielä siihen mummon mökkiin jota rupean katselemaan jahka kotiin pääsen.Sitten Inglesin sää, tänään 26 ja huomenna yhtä lämmintä.
Las Dunas on hyvällä paikalla, mikäli oikein muistan. Lyhyt matka rantakadulle ja rannalle. Tuntuiko huoneiston varustelu riittävälle? Käsittääkseni siellä ei ole pesukoneita, mutta satuitteko törmäämään itsepalvelupesuloihin Inglesissä?
Kiitti vinkistä Av. Alfreces Provisionales-kadulla olevasta kampaamosta. Meinaan käydä kysymässä, josko tekisivät sitä edullista jalkahoitoa.
Sää kuulostaa upealle! Täällähän on käyty kovasti keskustelua Kanarian lämpötiloista. 26 astetta on jo hienosti eikä sitä lämpimämpää tarvitse ollakaan.
Suositteletko pidempää oleskelua siellä? Meillä se olisi kovasti haaveissa. Lähdetään siis harjoittelemaan huhtikuussa. Lähinnä jännittää, kuinka tuolloin kahdeksankuinen poika sopeutuu. Kiitos edelleen Lovisa-mummolle kommentoinnista!
Ja tämä mummo ihmettelee, millä elätte siellä Inglesissä? Olette nuoria, koska teillä on 8- kuukautinen lapsi? Kun minä olin teidän iässä, niin ei puhettakaan menosta ulkomaille lorvailemaan, työtä piti tehdä hengen pitimiksi. Tuleeko ne sossun tuet Kanariallekin automatic?? Ihmetyttää nykynuorten lorvailu ja toisten piikkiin eläminen.
Haluan oikaista epäilysi.
Me ollaan hyvin iäkkäitä vanhempia ja omilla rahoilla eletään. Olen tehnyt töitä ja uraa 24 vuotta. Kolmivuoro- ja päivystystyötä ja virkatyön ohella 3-4 muuta hommaa. Nyt yli nelikymppisenä sain ensimmäisen lapsen. Olen äitiyslomani ansainnut ja jos Kanarialle lähdemme, teemme sen omilla rahoillamme. Sossun tuista on meidän turha edes haaveilla. Olen kyllä kanssasi samaa mieltä nykynuorten lorvailusta, joudummehan me työtätekevät maksamaan heidän toimeentulonsa. Arvelen, että minäkin olen joutunut elättämään muutamaa lorvailijaa verokertymälläni.
No sitten peruutan puheeni, ei koske teitä. Hyvä niin. Oikein hyvää lomaa!
liivalaialle
Oikein hyvää matkaa ja toivottavasti viihdytte siellä hyvin.Hienoa että saitte vielä lapsen,vaikka eihän se nykyaikana ole enää ole epätavallista ,vaikka vähän vanhempana lapsia saakin.Tekeehän jotkut yli 60-kymppisenäkin,mikä on mielestäni vähän liian vanha, ainakin lapsen kantilta katsottuna.Tässä ollaan nyt oltu viikko kotona ja on niin kuin ei olisi pois ollutkaan.Täällä on vähän pakkasta ja aurinko paistaa juuri tällä hetkellä, uimaan pääsee avantoon,mutta se ei ole meikäläisen laji;))
Missa ja mihin aikaa herneeittoa jaetaan inglesissa, korkon ilm taululla ei asiasta mitaa mainintaa, kunnon hernekeitto tekis hyvaa
kiitti jos vastaat
oon inglesissa nyt
Kirkon kahvilassa
torstaisin kl 12-15 välillä.Sisäänkäynti on kirkon oikealla sivulla,kyltti on ulkopuolella torstaisin.Siellä käy enimmäkseen ruotsalaisia,mutta kyllä sinne suomalaisetkin hyvin joukkoon mahtuu. Keitin tässä kotonakin 10 litran kattilan hernekeittoa eilen,tyttären sakki kävi syömässä ja loput laitoin pakkaseen.Tänään leivoin pullia myytäväksi tyttärenpojan käsipallojoukkueen kioskissa,rahat menee urheiluseuralle.Niin että hommia on löytynyt,mutta säät voisi olla paremmat, nollassa lämpötila ja räntää sataa niin että hyvin olisin voinut jäädä sinne vielä pariksi kuukaudeksi.Hyvää lomaa vain sinulle ja toivottavasti säät suosii.
kiitos tiedosta
ja lamminta ja aurinkosta kevatte sinne
aika tuulista ja hiukkasen saatkki taal, mut menttelee
ingles on hieno paikka lomalle sinne mennään eikä mitään tekemään tekemiset kanattaa jättää koto puoleen
Kyllähän sitä tietysti pitäisi osata jouten olla lomalla,mutta nyt kun on "oloneuvoksena" on loppuikänsä lomalla ja kun on pienestä pitäen töitä tehnyt,ei aika oikein tahdo kulua jos ei ole jotain tekemistä.