Parveke Sisustus

nuori neito90

Mulla ongelmana on se, että miten saada lasittomasta parvekkeesta kaunis, minkälaiset kalusteet olisivat parhaat, sinne sataa vettä kesäisin yms. Meidän parveke on perus pieni. Ajattelin ainakin maalata sitä betonia jollakin, kun siitä on väri lähtenyt, on aika karsean näköinen. Ehkä jotain kukkia ja ehkä siihen seinällekkin jotain kasveja. Mikä on paras parvekkeelle matoksi, sellainen joka kestää vettä. Kaikenlaiset ideat pieneen lasittomaan parvekkeeseen liittyen on tervetulleita tai jos tiedätte jotain hyviä linkkejä. Hieman etuajassa olen tässäkin asiassa, mutta haluaisin saada parvekkeen kuntoon ennen kesää.

6

1167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja lämmintä jaloille

      Voit laittaa lattialle vaikkapa Dry Step Termomaton joka kestää sateet ja kuivuu helposti. Tarvittaessa voit viedä pesuun suihkuun ja isomman sateen jälkeen nostat syrjälleen kuivumaan. Talveksi lumiaikaan voit siirtää vaikka varaston puolelle. Siihen päälle sitten kevyet kalustaat ja kukatkin sopii.
      Nuo maalaukset pitää sitten sopia isännöitsijän kanssa, eli mitä vain ei saa ulkoparvekkeella itse tehdä.

    • Parvekeidea

      Kaikkea kivaa ja hyödyllistä www.parveke.fi

    • hyvä hyvä

      Tuosta maalauksesta kannattaa olla hyvin varovainen. Selvitä ensin taloyhtiön kanssa se ennenkuin teet mitään. Kuuluu julkisivupintoihin ja vaatinee taloyhthiön hyväksynnän??

      Lattiaa kannattaa miettiä ottaako jonkin laudoituksen (rautakaupoista yms. löytyy hyviä ja helppoja vaihtoehtoja).. toinen vaihtoehto on sitten tuo mainitsemasi matto. Dry Stepistä ei ole kokemusta, mutta ite olen tyännyt tästä http://www.terassipatiot.fi/patiot/lisaevarusteet (muovikuituinen, kestää hyvin vettä ja kulutusta sekä on miellyttävä avojaloillekin)

      Kukkiahan löytyy vaikka mitä. Uusin uutuus taitaa olla se kasviseinä? (Tässä vähän isompi versio =) http://puutarha.net/artikkelit/6440/maailman korkein kasviseina.htm) Mutta noita on imeisesti tulossa nyt kevään uutuutena myös ns "kotiversioina"

      Tsemppiä vain ideointiin! =)

    • .......

      Meillä on kapea ja pitkä avonainen parveke (on tietysti katto muttei lasitusta). Vettä tai lunta tulee sisään, jos kovin vinosti sataa. Meillä on parvekkeelle tehty puulaatoitus, pitkästä tavarasta mittojen mukaan. Talvella se tuntuu yllättävän lämpimältä, kun sukkasillaan sinne menee. Käyn aina harjaamassa lumet sieltä pois, että puut pysyy kuivina. Kalusteet ovat pienet, pöytä on tätä tummaa "kovapuuta" ja tuolit taittuvat, muoviritilää. Toisessa päässä on grilli. Kukkia laitan pariin amppeliin ja päivänvarjo on estämässä aurinkoa paistamasta koko ajan suoraan olohuoneeseen.

    • -neito-90

      Kiitos teille! :) Saa nähdä minkälainen tulee, mutta laitetaan ehkä just tuo puulaatoitus ja erilaisia kukkia seinälle, amppeliin sekä laatikoihin. parveke tulee kahvittelu hetkiin sekä grillaukseen ja vierailu paikaksi. Ajateltiin sitten maalata ja pistää kaiteeseen jonkulainen reunus ettei lapsi putoa. Kysytään asiasta vielä talo yhtiöltä.

    • tikaku

      Kysy heiltä myös, saako parvekkeella grillata! Se on harvoin sallittua, joissain saa grillata sähkögrillillä. Meilläkin on puulaatat, sellaisia isoja valmiita nelöitä. Tosi mukavat ja eristävät betonilattiasta hyvin ja tuovat viihtyisyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1798
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      123
      1220
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1080
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      81
      817
    7. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      816
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      782
    Aihe