Kivääri ensimmäiseksi aseeksi?

Hei!

Minulle on noussut pienehkö metsästyskuume ja ensimmäiseksi aseekseni haluaisin kiväärin. Olen siis aloittamassa aivan puhtaalta pöydältä ja aseista ei ole sen koommin tietoa mitä armeijassa pääsi ampumaan. Kivääriä tahtoisin siksi että haulikolla metsästys kun ei jostain syystä hirveästi kiinnosta. Kysymys kuuluukin että mitä kaikkea saa ja voi kiväärillä metsästää. Aluksi olisi tarkoituksena pienriistaa kuten linnut yms. ja myöhemmin ehkä jopa hirveä.

Entäs miten onnistuu kiväärilupien saaminen suhteessa haulikkoon. Käsityksen ainakin sain että haulikko olisi hyvä olla ensiksi muttakun ei rahatilanne eikä kiinnostus haulikkoa antaisi ostaa.

Kiitos kaikille vastanneille!
82622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kiväärillähän (varsinkin "hirvilailliseslla") saat metsästää mitä vaan suomessa metsästettävää. Tosin saattaa olla ainakin pyylle ja kyyhkyselle kaikki 22. isommat olla semmoisia ettei jää syötävää.
Mistä muuten tiedät ettei haulikolla kiinnosta metsästää?
No kuitenkin olisi syytä aloittaa hankkimalla "metsästyskortti", eli suorittaa se metsästäjä-tutkinto. Se kun nykyään on melkeinpä ehdoton edellytys sille ensimmäiselle luvalle jos hakee lupaa aseelle metsästystä varten.

Äänestä
  • metsästettäessä haulikon poisrajaaminen kaventaa metsästystä aika lailla. Riippuu myös missäpäin Suomea asut. Etelässä löytyy seuroja joissa kiväärin käyttöä pienriistan pyynnissä on rajoitettu turvallisuus-syistä.

    Haulikko on kuitenkin se pienriistalle paras ja monipuolisin väline. Jos tosiaan ensin kävisit ne kurssit.

    Äänestä

  • niinpä niin kirjoitti:

    metsästettäessä haulikon poisrajaaminen kaventaa metsästystä aika lailla. Riippuu myös missäpäin Suomea asut. Etelässä löytyy seuroja joissa kiväärin käyttöä pienriistan pyynnissä on rajoitettu turvallisuus-syistä.

    Haulikko on kuitenkin se pienriistalle paras ja monipuolisin väline. Jos tosiaan ensin kävisit ne kurssit.

    tekstissä tulikin tuo asuinpaikka kysymys, kiväärillä ei etelässä lintuja juuri voi metsästää, pusikkoiset metsät eivät anna ampuma-alaa, paitsi teeriä viimeisellä viikolla lokakuuta, jos säät ovat suotuisat latvaan nousulle. No kenties jotain kyyhkysiä voisi peltoon ampua pienikaliberisellä luotiasella, mikäli pellon reunassa asian mahdollistava kyttäystorni. Samaten tornista voisi kytätä rusakkoa talvella, ja toki kettun kyttäys kettukopista on kivääri hommia. Vesilinnut jäävät turvallisuus syistä kokonaan ampumatta ( veteen ei luotiasella kimpoamisvaaran takia ole asiaa ammuskella) Aika vähäiseksi jää pienriistan metsästys jos rajoitutaan pelkästään luotiaseeseen. Mikset sitten hommaa vaikka taljajousta, ei silläkään lailla riistaruokaa syödä kuin harvoin?
    Hirvijahdit ovat sitten toinen asia, hirvi- peuraase on kaliberiltaan sitten sellainen joka ei ole ideaali pienriistalle ainakaan täällä etelässä. Jossain pohjoisen metsissä jossa latvalinnustusta pääsee vuosittain harjoittamaan, siellä toki joku .30 kaliberi on omiaan lintuhommiin. Omasta mielestä tuo .30 kaliberi taas on vähän marginaalinen hirviaseena, mutta siitä ollaan juuri niin montaa mieltä kun on kaliberejakin.

    Äänestä

Mitähän jos antaisit asian olla. Tuli tunne, että metsästys ei ole sinun juttusi.

Golf on halvempi harrastus metsästykseen nähden.

Sorry.

Äänestä

Joo ilmakivääri on jotta opit painamaan liipaisinta ensin... sitten voit harkita jotain Winchesterin vaikka .50 kaliiberista järeämpää kivääriä kun osaat ampua.

Saksalaisilla on hyviä ilma-aseita.. Weihrauch muistaakseni on firma josta löytyy.



Jotkut puhuneet että ei saa ampua jousilla, tuo onkin hyvä, ei edes pienet pysty ampumaan sellaisilla joiden vetolujuus on yli 80kg :) Itse en kyllä näe siinä syytä miksi nuo ovat kiellettyjä.

Äänestä

Oikein henkilöanalyysin kanssa ja "hyvässä" hengessä annetaan ohjeita aloittelijalle. huhhuh=) Taitavat peräkammarin ukot pelätä osumatarkempien kavereiden tuloa mettälle..

Kiitoksia taas asiallisille vastauksille. Noissahan oli tietoa mukavasti ja korttikin on jo taskussa ollut, sekä (jänis) metsällä käyty useamman kerran. Oma pyssy on edelleenkin hakusessa ja kyllähän se ensiksi siihen haulikkoon menee.

Äänestä

Entäpäs ensimmäiseksi aseeksi haulirihla??

No, itselläni on juuri baikalin taiga kaliiperissa 12/76-.222

Lintujahdissa ihan passeli ja vielä avotähtäimillä ammun luotipiipulla, kolme teertä ja yksi pyy tämän syksyn tulos, molemmat teeret puun latvasta n. 80-100 metriä.

Joskus kaipais toista haulipiippua mutta pian tuohon on tottunut kun toista syksyä kannan baikal taigaa, mukava kun yhdellä aseella voi tsekata sorsat lammet kiertäen ja samalla teeret puista, hieman joutuu pistämään metsästystaidot koville kun on vain yksi haulipiipu esim pomppulintuun, muuta oikeasti sitä yrittää keskittyä paremmin kun on vain yksi paukku hauleja.

Eikä edes paha hinta uutena tuolla taigalla, mutta jos rahaa vähän käytettävissä niin aloitamaan pääsee edullisimmin kun ostaa käytetyn haulikon, erittäin hyviä innakkaispiippuisiakin markkinoilta löytyy esim kal 12/70, mukavia kantaa ja tyylikkäitä aseita, tasapaino hyvä ja yleensä myös käyntikin kohtuu hyvä. Jopa 200 eurolla voi löytää "aarteen".

Äänestä

Moro! Etsisin kivääriä jolla voisin metsästää teeria puitten latvoista. hinta tulisi olla n. 200-600

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelijan kirjoitti:

Hei!

Minulle on noussut pienehkö metsästyskuume ja ensimmäiseksi aseekseni haluaisin kiväärin. Olen siis aloittamassa aivan puhtaalta pöydältä ja aseista ei ole sen koommin tietoa mitä armeijassa pääsi ampumaan. Kivääriä tahtoisin siksi että haulikolla metsästys kun ei jostain syystä hirveästi kiinnosta. Kysymys kuuluukin että mitä kaikkea saa ja voi kiväärillä metsästää. Aluksi olisi tarkoituksena pienriistaa kuten linnut yms. ja myöhemmin ehkä jopa hirveä.

Entäs miten onnistuu kiväärilupien saaminen suhteessa haulikkoon. Käsityksen ainakin sain että haulikko olisi hyvä olla ensiksi muttakun ei rahatilanne eikä kiinnostus haulikkoa antaisi ostaa.

Kiitos kaikille vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu