totuus YLE:stä

YLE pois

Murto-osa siitä ihmismäärästä joka ennen maksoi tv-lupaa osti itse asiassa oikeasti sen digi-boxin. Siitähän tämä YLE:n rahoituksen uudelleenpohtiminen eduskunnassa lähti liikkeelle. YLE:llä ei yksinkertaisesti enää ole rahaa nykyisenlaiseen toimintaan. Kaikille oikeudenmukaisin ja paras malli olisi se, että lopetetaan YLE nykymuodossaan kokonaan ja siirretään sen kanavatarjonta kokonaan maksukortin taakse, jolloin maksat jos katsot ja mainosrahoitteiset kanavat näkyisivät televisiosta edelleen ihan ilmaiseksi katsojille. Ei tarvita enää poliiseja eikä tv-lupahomoja tarkastamaan oletko maksanut tv-lupasi vai et.

Tv on lopulta melko tarpeeton elämisen kannalta. Sieltä ei tule muuta kuin saippuasarjoja, vanhoja uusintoja ja mainoksia kaiken aikaa. Sitten on tämä valtion propagandatuutti eli YLE, joka tekee juuri tasan niin kuin hallitus määrää ja kertoo aina poliittisesti tiettyyn suuntaan virittyneen version kaikista tapahtumista, sitä kutsutaan nätisti sensuuriksi.

Meillä ei ole televisiota eikä tarvita. Elämä on yllättävän helppoa ilmankin. Nykyisin on läppärit ja netti, jolloin tv-ohjelmia näkee ihan ilmaiseksi netistäkin ilman, että niistä tarvitsee maksaa tv-lupaa. YLE:llä ei ole mitään tarjottavaa, joten sen tuottamaa sisältöä tai oikeammin ulostetta ei tee mieli edes katsoa. Sitten sen YLE:n poliittisen propagandan rahoittamiseen vielä osallistuu lauma idiootteja jotka eivät ymmärrä, ettei YLE:ä enää ole tarvittu itse asiassa vuosikymmeniin. Ja nämä idiootit yrittävät pakottaa nekin kansalaiset maksamaan YLE-veroa, jotka eivät YLE:n palveluita käytä, eivätkä edes omista välttämättä televisiota.

Jos joku ei nyt tähän päivään mennessä vielä ole asiaa tajunnut, niin muut kanavat eivät saa euroakaan tv-lupamaksusta. Se on yksinomaan YLE:n pyörittämiseen menevä rahasumma, joka yritetään pakottaa maksamaan vaikka et katsoisi lainkaan YLE:n kanavia. Siksipä YLE pitäisi ajaa kokonaan konkurssiin tai sitten sen kanavat pitäisi laittaa maksukortin taakse siten, että maksat tv-luvan YLE:lle jos niiden kanavia haluat katsoa. Muita ei voi pakottaa osallistumaan YLE:n pyörittämiseen mitenkään. En maksa, enkä tarvitse telkkaria.

4

311

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • phoca5

      No tietysti on, mutta en tiennyt että se maksaa mainosmökäjööttikanavat!

      "ja mainosrahoitteiset kanavat näkyisivät televisiosta edelleen ihan ilmaiseksi katsojille"

      Vai kukahan ne maksaa?

      a) Joulupukki

      b) Jööttikanavan omistaja

      c) Mainostaja

      d) Sinä!

      Minä veikkaisin d:tä.

      Ja lupamaksuun nähden moninkertainen mainostelevisiomaksu on hieno keksintö, sen maksamiselta ei voi välttyä kukaan!

    • Yletön ei oo ykkönen

      Johan oli älynväläys:sinä maksat.
      Huomaa tärkeä asia on pakkomaksu aivan eri kuin
      vapaa ehtoinen maksu.
      Siis jos ostan television, miksi miksi miksi pakkomaksu Yle:lle.

      • ei mainosmökäjöötile

        niinpä niin ,kaikkihan maksamme vapaaehtoisesti mainosten aiheuttaman vuosittain tuhansien €urojen lisän ostamiemme tuotteiden hinnoissa.


    • ruotsalaiset osaavat

      Kun rekisteröityy ahvenanmaalaiseksi niin ei tarvitse maksaa mitään YLE -maksuja - näin helppoa se on kun osaa - ja ruotsalaiset osaavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe