Eipä olisi uskonut Meganesta, että se vajoaa uusimmalla mallillaan Hyundain ja Daewoon kanssa samaan epäautojen joukkoon. Eihän tuota rellua ole koskaan arvostettu sen enempää kuin esim. Fiattia, mutta joku roti sentään.
Täytyy vaihtaa seuraavaksi kunnon autoon eli Volkkariin tai Toyotaan, niin arvo ei romahda heti seuraavan autotestin jälkeen. Ei ole kiva kun juuri hankittu turvallisena pidetty auto komeilee otsikoissa hengenvaarallisen vian takia.
Täytyy vaihtaa seuraavaksi kunnon autoon eli Volkkariin tai Toyotaan, niin arvo ei romahda heti seuraavan autotestin jälkeen. Ei ole kiva kun juuri hankittu turvallisena pidetty auto komeilee otsikoissa hengenvaarallisen vian takia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
olet hankkinut ? Osta nyt ihmeessä lelukaupasta tai anna isin tai äiteen ostaa Tojon näköinen leikkiauto niin pojat hiekkalaatikolla eivät vinoile.
Siitä puhe mistä puute.
Mene ihmeessä heti perjantaina Rellu liikkeeseen ja tee kaupat.
TM testasi taannoin vedenkeittimet. Omani (Tefal) ei voittanut, taidanpa ostaa uuden paskan tilalle.
Hojotin-miesten kiinnostus Renault-palstaan näkyy aina vain lisääntyvän! No, ei se ole ihme, jos vilkaisee esimerkiksi Vi Bilägare -lehden ruostetilastoja: http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
Corolla kaksi tähteä, Mégane parhaat mahdolliset eli viisi.
Mites siinä taannoisessa TM makkaratestissä kävi, uskaltaakohan sitä syödä muuta kuin voittaja makkaraa? Tai olut testi? Onneksi itsellä on sen verran omaa päätä ja perstuntumaa valita autokin omien mieltymyksien mukaan eikä tuijottaa joidenkin toisten mieltymyksiä. Minähän sillä ajan eikä he.
Jouduin työmatkalle työnantajan variantti-golfilla. Mittarissa oli 18 000 kilometriä ja ikää 3 kuukautta. Aivan ensimmäisenä piti etsiä volkkarin omaa öljyä moottoriin, koska varoitusvalo paloi punaista.
Onneksi kuljetuspäälliköllä oli tavaraa jemmassa. Ilmiö on kuulemma sama kaikille uusille volkkareille. Öljyt haihtuvat jonnekin salaperäisesti. Omassa Lagunassa ei kyllä tarvitse lisätä nesteitä huoltojen välillä.
Saksassa menee 3 vuotta vanhoista Meganeista 72,1% läpi katsastuksesta huomautuksetta.
Tässä muutakin tietoa, mm. se, että kolmessa vuodessa uutena ostetun renun arvosta tipahtaa 48%, tässä tilastossa renu on kärkipäässä.
http://www.autobild.de/drucken_alles.php?artikel_id=2830