Hei!
Haluaisin tietää, että maksaako sukupuolitautitestit? onko terveysasemilla ilmainen ja yksityisellä kovin kallis vai miten maksut menee? Riippuu varmaan paikkakunnastakin.Entä lääkkeet onko ne ilmaisia? Entä tietääkö joku selviääkö papa-näytteestä esimerkikis klamydia tai muut sukupuolitaudit. Olisin kiinnostunut tietää, koska minulla on lähete papa-näytteeseen ja aattelin, että riittääkö se vai pitäisikö minun hakeutua ensiksi lääkäriin?
sukupuolitautitestit ja maksut
3
5716
Vastaukset
- julkisella
terveydenhuollolla ainakaan eli painu terveyskeskukseen. Papa-näytteellä voi todeta kondyloomat, mutta muihin tauteihin on omat testit.
"Jos sinulla on ollut suojaamatonta seksiä ja haluat tietää, oletko saanut sukupuoliteitse tarttuvan taudin tai sinulla on oireita, sinun kannattaa ottaa yhteyttä asuinalueesi sukupuolitautien poliklinikalle tai terveysasemalle. Neuvontaa ja testejä saa myös opiskelijaterveydenhuollon ja yksityisten lääkäriasemien kautta.
Testeihin kannattaa hakeutua aikaisintaan viikon kuluttua riskitilanteesta ja hivin sekä hepatiittien osalta kolmen kuukauden kuluttua. Hiv-testissä etsitään hi-viruksen vasta-aineita, joiden muodostumiseen voi mennä jopa kolme kuukautta. Hiv-testin tulos on siis luotettava vasta kolmen kuukauden kuluttua viimeisimmästä riskitilanteesta.
Julkisen terveydenhuollon palvelut ovat pääsääntöisesti maksuttomia, ja joissakin tapauksissa myös itse hoito ja lääkkeet ovat maksuttomia."
"Tartuntatautilain mukaan aidsin, klamydian, kupan ja tippurin tutkimus, hoito ja lääkkeet ovat terveyskeskuksissa ja sukupuolitautien poliklinikoilla maksuttomia." (tieto v:lta 2002) - Minni
testit ei pitäisi maksaa mitään. oon kyllä lukenu täällä, että jollain oli maksanu, mutta terveysasemilla ei ainakaan maksa mitään. Lääkkeet on myös ilmasia. ite sain lääkkeet heti jo terveyskeskuksesta. Papanäytteestä ei selviä klamydia. Kondylooma on ainut, mikä voi papassa näkyä. Klamydia otetaan virtsanäytteellä tai sen voi ottaa emättimestä. Kun menet sinne papaan, niin pyydä samalla ottamaan se klamydia.
- ruth
Kävin klamydia testissä ja sain terveyskeskuksesta ilmasin lääkkeet. Papassa saattaa näkyä jokin pieni muutos, mutta se ei kerro onko klamydia vai ei. Minulla siis eka testattiin klamydia ja kavin myös papassa, jossa nakyi muutos. Muutos hävis klamydian hävittyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502244Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖25988Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82952Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54853Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749