Miksi en saa hävitä rahojani ?

En ole holhottava

Olen ansainnut perimällä ja liiketoimillani rutosti rahaa.
Olen sioittanut joka puolelle, myös ns. Kakkoseen, nyt kuitenkin ykköseen hyökänneet poliisit vaativat minua tekemään rikosilmoitusta. Olen hyväksynyt tappion ja kirjanpitäjäni kirjannut tappion muihin kuluihin .
Nokiassa hävinnyt kymmenen kertaa enemmän, en siitäkään tee rikosilmoitusta, vaikka johtajat keplottelee optioilla.
Siis yrittäminen ja sijoittaminen on riskialtista, yleensä rahaa tulee enemmän kuin menee.

Turha niitä rikosilmoituksia on tehdä, älkää jääkö tuleen makaamaan vaan katsokaa tulevaisuuteen ja uusiin sijoituskohteisiin

10

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilm. holhottava

      Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
      valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
      kuin yksi ilmoitus.

      Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan.

      Mitä viranomaiset pelkäävät, ehkä mellakkaa, kun kaiki paljastuu, pyrkivät väkivalloin muuttamaan
      mustan valkoiseksi.

      • "asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
        Heti pääsevät oikeuteen vaatimaan kun maksajat on ensin haastettu.

        Poliisin rikosilmoitus vaatimuksiin en usko vaan kuka tällaista on keksinyt omasta päästään.


      • mielenkiintoista tuo

        on?:
        "Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
        Mistä ajattelit löytää oikeussalin johon mahtuu 500-600 epäiltyä ja 2600 asianomistajaa?


    • 12+7

      ja huijatkaa uusia reppanoita. WUSH rules.

    • Shahov

      Koska se nyt on vaan tyhmää. Jos välttämättä haluat päästä eroon rahoistasi, osta lisää Noksun osakkeita. Tai lahjoita rahaa haluamallesi hyväntekeväisyysjärjestölle.

      Ostaessasi Hannu osakkeita, olet osaltasi rahoittamassa kansainvälistä rikollisuutta. Hannu ei maksa veroja suomeen ja monen pakolaisen matka tyssää, koska verovaroillahan sekin lysti maksestaan.

      Ostamalla Hannun osakkeita, annat lapsillesi/ naapurin lapsille vääränlaista mallia siitä miten hyvinvointiyhteiskuntaa rakennetaan.

      Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. Vankilamme ovat jo ennestään täynnä viran omais rikollisia ja itseään liikemiehiksi kutsuvia talousrikollisia. Tiestihän, että vankilavuorokausi maksaa 250 euroa. Vaikka sinulla onkin varaa maksaa moinen pikkusumma, minulla ei ole.

      PS. vaihda kirjanpitäjäsi.

      • 13+4

        " Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. "


    • 16+3

      Kyllä, olet holhottava. Hukkasit kaikki rahat, ja huijasit muita rahat pois.

      • P. Mutikkala

        "Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
        valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
        kuin yksi ilmoitus."

        TV-sarjoista lakia opiskelleille tiedoksi, ettei poliisi tarvitse yhtä ainuttakaan rikosilmoitusta tutkiakseen törkeätä petosta ja rahankeräysrikosta, jotka molemmat ovat nk. yleisen syytteen alaisia rikoksia. Yleisen syytteen alaiset rikokset ovat luonteeltaan sellaisia, ettei poliisi voi valita tutkiiko ja syyttäjä syyttääkö, vaan juttu pitää lain mukaan viedä eteen päin.


    • AdaFlink

      ... kovasti pajon, jotta millä lausekkeella olet kirjanpitoon kirjannut rikollisesta toiminnasta aiheutuneet tappiot?

      Ja mitaan ette voi...

      • kirjanpit.

        kulut voi kirjata. Jos myöhemmin oikeudessa pönttöklubi todetaan rikolliseksi, tehdään oikaisupyyntö verottajalle. 2008 verotus vanhenee 2014 ja nyt jännätään ehtiikö korkeimmasta päätös tulla, jos ei tule. Kirjaus oli oikein.
        Porsaanreikiä löytyy...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45129
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25941
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      321
      15629
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      161
      10772
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9687
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9041
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      80
      8445
    8. 238
      6808
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      56
      6068
    Aihe