Olen ansainnut perimällä ja liiketoimillani rutosti rahaa.
Olen sioittanut joka puolelle, myös ns. Kakkoseen, nyt kuitenkin ykköseen hyökänneet poliisit vaativat minua tekemään rikosilmoitusta. Olen hyväksynyt tappion ja kirjanpitäjäni kirjannut tappion muihin kuluihin .
Nokiassa hävinnyt kymmenen kertaa enemmän, en siitäkään tee rikosilmoitusta, vaikka johtajat keplottelee optioilla.
Siis yrittäminen ja sijoittaminen on riskialtista, yleensä rahaa tulee enemmän kuin menee.
Turha niitä rikosilmoituksia on tehdä, älkää jääkö tuleen makaamaan vaan katsokaa tulevaisuuteen ja uusiin sijoituskohteisiin
Miksi en saa hävitä rahojani ?
10
677
Vastaukset
- ilm. holhottava
Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
kuin yksi ilmoitus.
Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan.
Mitä viranomaiset pelkäävät, ehkä mellakkaa, kun kaiki paljastuu, pyrkivät väkivalloin muuttamaan
mustan valkoiseksi."asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
Heti pääsevät oikeuteen vaatimaan kun maksajat on ensin haastettu.
Poliisin rikosilmoitus vaatimuksiin en usko vaan kuka tällaista on keksinyt omasta päästään.- mielenkiintoista tuo
on?:
"Toinen mielenkiintoinen jutska on, kun asianomistajat eivät saa olla oikeudessa vaatimassa saataviaan."
Mistä ajattelit löytää oikeussalin johon mahtuu 500-600 epäiltyä ja 2600 asianomistajaa?
- 12+7
ja huijatkaa uusia reppanoita. WUSH rules.
- Shahov
Koska se nyt on vaan tyhmää. Jos välttämättä haluat päästä eroon rahoistasi, osta lisää Noksun osakkeita. Tai lahjoita rahaa haluamallesi hyväntekeväisyysjärjestölle.
Ostaessasi Hannu osakkeita, olet osaltasi rahoittamassa kansainvälistä rikollisuutta. Hannu ei maksa veroja suomeen ja monen pakolaisen matka tyssää, koska verovaroillahan sekin lysti maksestaan.
Ostamalla Hannun osakkeita, annat lapsillesi/ naapurin lapsille vääränlaista mallia siitä miten hyvinvointiyhteiskuntaa rakennetaan.
Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. Vankilamme ovat jo ennestään täynnä viran omais rikollisia ja itseään liikemiehiksi kutsuvia talousrikollisia. Tiestihän, että vankilavuorokausi maksaa 250 euroa. Vaikka sinulla onkin varaa maksaa moinen pikkusumma, minulla ei ole.
PS. vaihda kirjanpitäjäsi.- 13+4
" Ostamalla Hannun osakkeita joudut linnaan. "
- 16+3
Kyllä, olet holhottava. Hukkasit kaikki rahat, ja huijasit muita rahat pois.
- P. Mutikkala
"Mielenkiintoinen piirre koko wc-jutskassa on, kun poliisi on vaatimalla vaatimassa jopa
valehtelemalla pyrkii saamaan rikosilmoituksia, todellisuudessa tutkintaa varten ei tarvittu
kuin yksi ilmoitus."
TV-sarjoista lakia opiskelleille tiedoksi, ettei poliisi tarvitse yhtä ainuttakaan rikosilmoitusta tutkiakseen törkeätä petosta ja rahankeräysrikosta, jotka molemmat ovat nk. yleisen syytteen alaisia rikoksia. Yleisen syytteen alaiset rikokset ovat luonteeltaan sellaisia, ettei poliisi voi valita tutkiiko ja syyttäjä syyttääkö, vaan juttu pitää lain mukaan viedä eteen päin.
- AdaFlink
... kovasti pajon, jotta millä lausekkeella olet kirjanpitoon kirjannut rikollisesta toiminnasta aiheutuneet tappiot?
Ja mitaan ette voi...- kirjanpit.
kulut voi kirjata. Jos myöhemmin oikeudessa pönttöklubi todetaan rikolliseksi, tehdään oikaisupyyntö verottajalle. 2008 verotus vanhenee 2014 ja nyt jännätään ehtiikö korkeimmasta päätös tulla, jos ei tule. Kirjaus oli oikein.
Porsaanreikiä löytyy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a728516Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1354778Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1123886Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut793452Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii743016Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1432738SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt202468SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het392177Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä561988Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan631983