Mrteella tarkoitetaan sellaista suomen kieltä, jota puhutaan paikalliosesti. Tunnetuimpia ovat savon- karjalan- ja turun murteet sekä tietysti rauman giäl.
Palstalla tulisi käyttää ainoastaan sellaista muretta, jota osaa. Vaikkapa savon- ja turun murteiden käyttö samassa viestissä johtaa hirvittävään sekamelskaa, josta ei selvää saa.
Palstalla tulisi käyttää ainoastaan sellaista muretta, jota osaa. Vaikkapa savon- ja turun murteiden käyttö samassa viestissä johtaa hirvittävään sekamelskaa, josta ei selvää saa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Aivan kuin olisin joskus aikaisemminkin myös aivan kuin olisin lukenut useamminkin tämän aloituksen sisällön. Enkä nyt ymmärrä miksi ei saisi, hän joka haluaa kirjoittaa vaikkapa useampaa murretta, vaikkapa samassa lauseessa. Lukihjassa on häpeä jos on mennyt lukemaan sellaista sekamelskaa jota ymmärtää mutta antaa ymmärtää ettei ymmärrä.
Ymmärtäessään kirjoituksen mutta ollen olevinaan ymmärtämättä, syyllistyy palstalaisten aliarviointiin siihen nähden että jokainen tietää miksi tälläinen aloitus on julkisaatettu.
Murresanat on ilotiukuja puisevan kirjakielen piristeeksi. Murteet usein sekottuvatkin toisiinsa ja saa puheen eläväksi. On sitten kysymys mistä murreryhmästä tahansa niitä ymmärretään asian yhteydessä. Harvoin jää kysymysmerkiksi sanaset.
Hyvin sopii palstalle murteet eivätkä ole kiellettyä juttelua. Kuka voisikaan kieltää puhumasta niitä, nehän on suomenkielen satakieliä.
Voi sanoa hyvällä mielellä upeaa tämä oma äidinkielemme monine vivahteineen.
Puhekieli on aina enemmän tai vähemmän murteellista. Harva kuitenkin enää murretta osaa ja vielä vähemmän kirjoittaa.
Murteita kyllä kohtalaisesti ymmärretään eri murrepiireissä, mutte jos mitään murretta osaamaton kirjoitttaa kaikkia sekaisin syntyy tekstin sijasta kaaos.
Murteet ovat parasta osaa suomen kieltä ja niden vaaliminen tärkeää.
Hirveää oli se murresotku, jolla joku yriiti ylittää kykynsä tuolla "kuules kullannuppu" ketjussa.
Näi ole ymmärtänn määki,missä ei ol kiälletty,etei soveis kirjotta jokase omall "kiälelläs". Eik se sitä merkitte,etei kirjottaja ossais tätä varsnaist kirikiältäkki. Jos teksti o jonku miälest kiinnostava kumminki,nii pyytäkkö tulkkama ja jos ei kiinnost,nii hypäkkö ylitte. Varmuude vuaks laitan tähä perähä semse käännöksenki.
Tuolle Tuliskalle kiitoksia!
Näin olen ymmärtänyt minäkin,missään ei ole kielletty,ettei sopisi kirjoittaa jokaisen omalla kielellänsä. Eikä se sitä merkitse,ettei kirjoittaja osaisi tätä varsinaista kirjakieltäkin. Jos teksti on jonkun mielestä kiinnostava kuitenkin,niin pyytäköön tulkitsemaan, ja jos ei kiinnosta,niin hypätköön yli. Varmuuden vuoksi laitan tähän perään semmoisen käännöksenkin.
kirjoittaja, vai lukija?
Murteet ovat suomen kielen kukkasia.
Tämä on yleinen keskustelupalsta, ei täällä ole mitään normeja, joilla jollakin on lupa myöntää toisille kirjoitusoikeus, toisilta se viedä.
Monen monta vuotta olen palstalla ollut. On murre ollut vaikka sitten mikä, aina olen selvää saanut.
Siis, kannattaisiko kunkin kehittää omaa osamistaan, ymmärryksessä toisten kirjoituksiin?
Joka puisevana pitää kaunista Suomemme kieltä, puhdistettuna eri murteista, ei omaa kielikorvaa.
Kotoista on toki murteet, mutta voisitteko ajatella lyriikkaa murteella ? Entä maan johdon käyttävän sitä hallituksessa/eduskunnassa ? Ei ei, omaan arkipäiväiseen ja kotoiseen käyttöön jää murteet.
Sen tiedätte toki itsekkin murteiden puolustajat! Täytyy siinäkin osata olla objektiivinen.
puhunut suomen kielestä puisevana?
Etpä taida olla kovinkaan tuttu kirjallisuuden kanssa. Luulisi, että tiedät vaikkapa nykyrunoilija Heli Laaksosen, joka nimenomaan käyttää murretta.
Etkö tosiaankaan koskaan ole kuunnellut, miten Juha Mieto puhuu eduskunnassa?
Minun kanssani voit milloin tahansa kilpailla puhtaasta suomen kielestä, silti kunnioitan murteita, kuten jokainen suomalainen, niin olen kuvitellut.
Vain ihminen, joka pelkää olla oma itsensä, häpeää omaa murrettaan.
Ja, vielä varmaan tuhannennen kerran, tämä on keskustelupalsta, jolla jokaisella on oikeus käyttää suomen tai ruotsin kieltä. Suomeakin saa käyttää, kuinka haluaa, murteita ei ole missään kielletty.
Totta kai pidän murteistakin, Tuliska tuolla kutsui Suomen kieltä puisevaksi! Heli Laaksosen runot ovat tutut, mutta evät yllä minusta kaunokirjallisuutemme aarteisiin, joihin lasken Eino Leinon ja F.E.Sillanpään!
Siinä on myös meitä suuremmat arvostelijat olleet palkintoineen samaa mieltä!
P.S. Juha Mietoa en paljon siedä kuunnella, niin omahyväiseltä tuo kuullostaa! Tottakai pidän murteista, reagoin vain Suomen kielen puisevuuteen!
Missään murteissa ei Suomen kieli soi niin soljuvana kuin puhtaassa kirjakielessä!
Eino Leino on minunkin mielirunoilijani. Pikku pätkä häneltä.
Hyvää ja Virkistävää Yötä!
Tääll' on toki tilaa kaikillen:
on ketoja auran kääntää,
on lehtoja laulella neitojen
ja saloja sulhojen vääntää.
Kas, lempi maailman levittää!
Oi, ihmiset, toistanne lempikää
ja taivahan ääriä tavoittakaa!
Ihana on runon sanoma! Kiitos ja Hyvää Yötä.
Muistuipa mieleeni ystäväni joka vuosia sitten oli keskustellut erään naisen kanssa murreketjussa, he olivat parin vuoden ajan käyttäneet omatekoista murretta kunnes joku sosiaalisesti kel..-rajoittunut oli havoinmannut, ettei sellaista murretta puhuta missäänpäin. Siihempä he oli joutuneet lopettamaan koko harrastuksen, niin suuresti olivat joutuneet ilkeilyn kohteeksi.
Mainitut ihmiset kirjoittelevat facebookissa tyytyväisinä nykyisin, käyttävät omaa murrettaan omaksi ilokseen suuren joukon jatkona.
Vähän kaikkea sekaisin-- ja siihen näppisvirheet päälle
kukaan ei sitten saa arvostella
Tuollaisiin viestien ulkonäköön kohdistuviin saivarteluihin juuri, eikä ole kaukaa haettua että tässä on mainittu häätäjä nyt ja silloin asialla. Henkilökohtaisesti nautin lukea toisien murrekirjoituksia vaikka itse kirjoitan kirja kieltä.
vähän samaa sekakieltä, mitä radio ja TV suoltavat
---siihen olen niin tottunut --- niin ja ne näppisvirheet kaupan päälle
Kotikatua menen vähän yli tunnin kuluttua tsiikaamaan ja siitä pidän.
Tsau, Joutavoinen!
Tsau,Helmiina. Hyvin hallitset näitä kieliä. Luin lehdestä, Heli Laaksonen on valmiina kiertueelle, mutta hän sanoo omalla tyylillään; "pyörtyeelle." Tuollaiset sanat ovat niitä iloisia, iloisen ihmisen sanoja.
Ikävä, ettei ole oikein mitään omaa murretta enää, kun on ensin asunut Pohjois-Karjalassa, sitten Länsi-Suomessa ja lopun aikaa pääkaupunkiseudulla, niin kyllä ne murteet ovat jo täysin hukassa. Sääli! Toki kun sukulaisiin Pohjois-Karjalaan menee, niin heti tarttuu puheeseen sikäläisiä tuttuja murresanoja, mutta sitten ne taas tipahtavat puheesta, kun kotiin palaa. Jonkinlaista yleiskieltä kai siten puhuu, jossa on kaikista elämänvarren murteista jotain jäämiä.
ko käväsi asustamas siäl pääkaupunkreissull n. 30 vuatt,mutt käväsin kuulustelemass TimoTiusase esityst oikken teatteris, ja pääti sillo,et tuan mää kyll otan takasi. Ja otinki,muuti viäl tänn kotoseudullekki ja ole se jälkke tätä omatan vaalinnu koko sydämellän.
Rauma giält mnääki joskus osasi ... mutta enpä juuri enää, ja sieltä tänne pääkaupunkiseudulle muutettuani ei alkuun minun puhettani koulussa ensin oikein aina ymmärrettykään, kun tuli sellaisella vauhdilla raumlaist. Sitä olisi vaikea saada kokonaan takaisin, ellei tosiaan kokonaan muuttaisi sinne Raumalle takaisin. Siellä vain ei ole enää ketään tuttua, joten pelkästään kielen takia ei tohtisi muuttaa. :) Silti olen sitä mieltä edelleen, ett Raum o ain Raum ja muistot ovat saaneet kultareunat. Ja eikös se Pori olekin Rauman esikaupunkia. ) Ei millään pahalla, porilaiset, mutta kun mentii Porrii,nii pantii pärekorrii ... Totta puhuen Rauman ja Porin ainakin senaikainen kilpailu taisi olla vähemmän totista kuitenkin, naapurikaupunkien puolitotista kilpailua muka paremmuudesta. :) Rauman Lukko vastaan Porin Ässät jne.
Luulen ymmärtäväni sitä puoli astetta paremmin kuin Viron kieltä. Stadilaisena ymmärrän ja puhunkin Stadin slangia ja sitä jotenkin ymmärretään ympäri Suomeakin, kiitos Tv´n. Itä- ja Pohjois-Suomen murteet ovat ovat helpompia ymmärtää. En yritäkään itse puhua niitä, mutta kuulostavatkin hauskoilta.
Olen asunut ,puolet elämästäni Pohjoiskarjalassa. puolet helsingissä,joten sekaisin olen kieleni mennyt. Asiakas palvelussa ,joten jouduin mukautumaan asiakkaan mukaan.ainakin yritin .nyt taas täällä iloisessa karjalassa.missä kaikki menee sekaisin !!!!!!
Kyä se vaan on niiet, murteet on nääs avioituneet toite kanssa. Ku on pohjammaalaine ja hämäläinen murre rakastuneet toisiinsa, nii siin on tullu lisä värrii suomenkielen säveliin.
Emmääkä usko puhtaasee murteesee, eihä se voi onnistua. Mää tykkäisin tiätää kuka on se neropatti joka ossaa erotella kaikki murresanat toisistaan. Niin nääs ja tiätää mihkä katekoriaan se sana varmasti kuuluu.
Murretta on kiva kuulla,lukkee ja puhhuu. Mitä väliä jos on lainattukki toisesta pitäjästä muutama sana. Sehä vaa osottaa murteitten olevan voimissaan ja suamalaisuuren.
Kyä kirjakieliki o iha passeli, varsinki runoissa. Proosassaki ku välissä o murteine dialogi elävöittämässä kerrontaa. On suomenkieli kaunista omasta mielestämme. Mut ulkolaisten mielestä monkerrusta, niihä meiränkin mielestä heirän.
Niiet, kaikki puhuttu on on murteella ja kirjakielellä( jota harva osaa puhuessaan käyttää virheettä) suurta rikkautta. Suomenkieli lyö laudalta kaiken maailman kielet kuvaavien sanojensa ansiosta. Sehän olemme me itse puheinemme.
Murteet kunniaan sellaisenaan kun ovat. Eipä niitä voi arvostella kuin joku kielitieteilijä...ehkä, jos osaakaan.
Hehheh, aha,selvähän se