HIMin musiikki on parasta

Olen melkein viisikymppinen nainen ja rakastan HIMin musiikkia. En ymmärrä miksi aina kuvitellaan, että HIMin musiikki vetoaa vain teinityttöihin. Heidän musiikkinsa on aivan loistavaa ja en kyllästy sen kuuntelemiseen. Omat lapseni ovat jo aikuisia. Vieläkin heidän kaverinsa ihmettelevät, että heidän äitinsä kuuntelee HIMiä.
Minusta musiikissa ei ole ikärajoja. Sitä vain tykkää jostakin, eikä sitä ajattele ikäänsä ja ihmisten oletuksia musiikin kohderyhmästä.
Rakastan myös Nightwishia, Apocalypticaa, Amorphista, Stratovariusta ja Sonata Arcticaa. Olkaamme ylpeitä noista älyttömän hyvistä bändeistä.
Itse en voi sietää iskelmää ja poppia. Jos radiossa soi Lauri Tähkä tai Antti Tuisku, laitan radion melkeinpä kiinni. En paljoa radiota kuuntelekaan, vaan omia levyjäni ja mp3- soitintani. Minulle musiikki merkitsee henkireikää ja rentoutumista. HIMin musiikki on ehdottomasti juuri sellaista, joka antaa kuulijalle paljon. Toivon, että bändiltä tulee vielä paljon uutta musiikkia ja vanhat biisithän säilyvät onneksi ikuisesti.

2

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • araya tom

      HIM tekee kyllä hyvää musaa mutta Valo vois jättää ne korkeat inahdukset pois.
      Vaikka kipaleet on loistavia en sitä kuuntele koska METALLI ON PARASTA ja HIM on pop-rock ja niiden mielestä love(lööv)metallia.

    • sandree

      Täällä toinen HIMiin hurahtanut, ei mikään teinityttö enää! Ja hurahdus ei tapahtunut bändin alkuaikoina, vaan tässä ihan lähivuosina.Se vain iski ja on kai tullut jäädäkseen, hyvässä mielessä. Niin vaan tuli ostettua levyt yksitellen ja kuunneltua uudelleen,uudelleen...
      Ihan mieletöntä musiikkia kun sen vaan oivaltaa. Viimeisin jo vaatii perhtymistä sanojen suhteen jos haluaa päästä sisään musiikin ytimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      165
      10511
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      75
      10019
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      107
      6992
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      227
      5478
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      175
      5149
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      178
      4336
    7. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      87
      2872
    8. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2786
    9. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      103
      2741
    10. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      166
      2611
    Aihe