HIMin musiikki on parasta

Olen melkein viisikymppinen nainen ja rakastan HIMin musiikkia. En ymmärrä miksi aina kuvitellaan, että HIMin musiikki vetoaa vain teinityttöihin. Heidän musiikkinsa on aivan loistavaa ja en kyllästy sen kuuntelemiseen. Omat lapseni ovat jo aikuisia. Vieläkin heidän kaverinsa ihmettelevät, että heidän äitinsä kuuntelee HIMiä.
Minusta musiikissa ei ole ikärajoja. Sitä vain tykkää jostakin, eikä sitä ajattele ikäänsä ja ihmisten oletuksia musiikin kohderyhmästä.
Rakastan myös Nightwishia, Apocalypticaa, Amorphista, Stratovariusta ja Sonata Arcticaa. Olkaamme ylpeitä noista älyttömän hyvistä bändeistä.
Itse en voi sietää iskelmää ja poppia. Jos radiossa soi Lauri Tähkä tai Antti Tuisku, laitan radion melkeinpä kiinni. En paljoa radiota kuuntelekaan, vaan omia levyjäni ja mp3- soitintani. Minulle musiikki merkitsee henkireikää ja rentoutumista. HIMin musiikki on ehdottomasti juuri sellaista, joka antaa kuulijalle paljon. Toivon, että bändiltä tulee vielä paljon uutta musiikkia ja vanhat biisithän säilyvät onneksi ikuisesti.

2

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • araya tom

      HIM tekee kyllä hyvää musaa mutta Valo vois jättää ne korkeat inahdukset pois.
      Vaikka kipaleet on loistavia en sitä kuuntele koska METALLI ON PARASTA ja HIM on pop-rock ja niiden mielestä love(lööv)metallia.

    • sandree

      Täällä toinen HIMiin hurahtanut, ei mikään teinityttö enää! Ja hurahdus ei tapahtunut bändin alkuaikoina, vaan tässä ihan lähivuosina.Se vain iski ja on kai tullut jäädäkseen, hyvässä mielessä. Niin vaan tuli ostettua levyt yksitellen ja kuunneltua uudelleen,uudelleen...
      Ihan mieletöntä musiikkia kun sen vaan oivaltaa. Viimeisin jo vaatii perhtymistä sanojen suhteen jos haluaa päästä sisään musiikin ytimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1462
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      923
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      57
      883
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      806
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      693
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      690
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      334
      664
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      654
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      626
    Aihe