Venla ja Efe 10 vuotta - lopetus!

Olen pikkuhiljaa lopetellut lääkkeiden käyttöä. Määr 150mg 2 vkoa, siitä pikkuhiljaa alemmas ja nyt toista viikkoa 37,5mg/vrk. Jännä huomata että vielä tässäkin määrässä uniohdettuani aamulla ottaa kapselin, päässä suhahtelee...=( No ok, jos nyt oen toista viikkoa syönyt noin pienen määrän, ja pienempää ei enää ole apteekissa, miten olisi tarkoitus lopettaa? Kaikkein hauskinta oli kun kahden lääkkeen kohdalla johtava tai erikoislääkäri /(yksityinen) vakuutti, ettei jää "koukkuun". Hah! Ihan paskaa puhuivat! Mikähän mahtaa olla heidänkin vastuunsa???
Efe/venla koukuttaa eikä siit' pääse ilmeisesti helposti eroon. Ketipinor, jonka pitäisi auttaa nukahtamaan, jätti koukkuun. En voi mennä nukkumaan, jos ei väsytä, ja minua eiväsytä. Aina mentävä ottamaan sen hemmetin nappi! =(((
2208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suhahtelua voit odottaa vielä pitkät ajat lääkettä lopetellessasi. Minulla lopetusoireet ovat jatkuneet pikemminkin kuukausia kuin viikkoja vaimeten pikku hiljaa. Ei venlafaksiini mitään riippuvuutta aiheuta. Jos joku ottaa lääkettä siksi, ettei viitsi sietää lopetusoireita, ei kyseessä ole mikään fyysinen lääkeriippuvuus vaan mukavuudenhalu.

Minulla voimakkaimmat ja pisimmät lopetusoireet on tullut venlafaksiinista ja paroksetiinista (paroksetiinista myös voimakkaimmat sivuvaikutukset), helpoin lääke on ollut sitalopraami ja essitalopraami (Cipralex).

Äänestä

Kunhan lopettaa tarpeeksi pitkällä aikavälillä. Lopetus on itse asiassa helppoa jos ei ole kiire esim aloittaa jotain muuta lääkitystä. Vähä kerrassaan lääkkeen ottoväli pitenee. Itsellä meni lopuksi 37,5 mg kerran viikossa. Tällöin pärjäs ilman oireita niinkuin suhahtelua ja sähköiskuja. Jouduin kuitenkin aloittamaan toisen lääkityksen ja loiventamiseen ei ollut tarpeeksi aikaa. Niinpä vielä 2kk kuluttua viimeisestä venlasta tunsin noita tuntemuksia, tosin hyvin lievinä. En sanoisi että venla/efe varsinaista riippuvuutta aiheuttas ja loiventamalla annosta voi lopetuksen tehdä helposti, aikaa kyllä menee muutama kuukausi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tabi kirjoitti:

Olen pikkuhiljaa lopetellut lääkkeiden käyttöä. Määr 150mg 2 vkoa, siitä pikkuhiljaa alemmas ja nyt toista viikkoa 37,5mg/vrk. Jännä huomata että vielä tässäkin määrässä uniohdettuani aamulla ottaa kapselin, päässä suhahtelee...=( No ok, jos nyt oen toista viikkoa syönyt noin pienen määrän, ja pienempää ei enää ole apteekissa, miten olisi tarkoitus lopettaa? Kaikkein hauskinta oli kun kahden lääkkeen kohdalla johtava tai erikoislääkäri /(yksityinen) vakuutti, ettei jää "koukkuun". Hah! Ihan paskaa puhuivat! Mikähän mahtaa olla heidänkin vastuunsa???
Efe/venla koukuttaa eikä siit' pääse ilmeisesti helposti eroon. Ketipinor, jonka pitäisi auttaa nukahtamaan, jätti koukkuun. En voi mennä nukkumaan, jos ei väsytä, ja minua eiväsytä. Aina mentävä ottamaan sen hemmetin nappi! =(((

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu