Linu-palvelin kyykyssä, Winukka toimii

Mikähän siinä on että esim. nyt Ubuntu.fi on taas alhaalla eikä toimi kun taas Microsoft.fi toimii mainiosti? Ubuntu käyttää Linuxia ja Microsoft.fi jotain Windows-palvelinta?
13206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sitä saat , mitä maksat ! Siis tyhjästä on huono NYHJÄISTÄ ?

Ei onnistu harrastelijoiden rupistykset ammattikäytössä, mutta hihhulien tarkoitus onkin kernelin kääntely ja ytimen uudelleen asennut uuteen rypistykseen ?

Äänestä

siäl ubuntun sivuil käyt alvariis? Kiinnostaaks se sua niim pal? Onks mikrosofti sul nii huano et pitää parempaa ubuntuu turvautuu?

Kyl mää taas nii kauhiasti ihmettelen sua.

Äänestä
  • Kai moni käytää molempia....??

    Äänestä

  • Kyllä siellä tulee sillontällöin käytyä, joskus Ubuntu on jopa viihtynyt jonkinaikaa jossain koneessani. Ubuntun sivut eivät ole vakaimmasta päästä vaan ovat melko paljon alhaalla. Microsoftin sivujen en muista olleen tiltissä koskaan.

    Äänestä

Suomen Ubuntun palvelin on pullonpalautusrahoilla Myllypuron Kierrätystavaratalosta hankittu vanha 166 MHz tietokoneen rieska.

Ylläpitäjät eivät uskoneet niin suureen suosioon että palvelimelle saattaisi pyrkiä jopa kolme ihmistä yhtaikaa ja tuollainen määrä kyykyttää sen välittömästi.

Äänestä
  • Sieltä saa parempia koneita kuin Pentillä on.

    Äänestä

  • Hehe, aikas hyvää läppää! xD

    Äänestä

Kanattaa muistaa että kaupallisena yhtiönä Microsoftilla on todella paljon sivustojensa toiminnan varassa joten he joutuvat uhraamaan niihin valtavasti resursseja, sen verran että pienemmät serverit jasivustot jäävbät jalkoihin.

Ja silti Microsoftin sivuilla on ollut omat ongelmansa, vaikka rahaa on upotettu miljardeja.

Niin on hyvä muistaa ja hyväksyä että edullisemmin tehdyt sivut voivat joskus tökkiä.

Kenellä teistä sitten on omat sivut omalla serverillä, näyttäkäähän niin pistän sinne vähän liikennettä, katsotaan kuinka hyvin pelittää sen jälkeen ;)

Äänestä
  • ...Linuxhan on 6003023%. leivänpaahtimet, vibraattorit ja muut tietokoneet... vai valehteleeko M-Kar?

    Äänestä

  • Linux-käyttäjillä on vähän resursseja, henkisiä ja maallisia.

    Äänestä

  • Aha ? Onko sinun uusi harrastus sitten Windows-teroristi ?

    Kyllä serveri on, mutta se on "bunkkerissa" täällä Vantaalla, joten et kyllä pääse sitä mätkimään sillä pesäpallomailalla ! he he heheh

    Äänestä

  • Veikko Mailanen kirjoitti:

    Aha ? Onko sinun uusi harrastus sitten Windows-teroristi ?

    Kyllä serveri on, mutta se on "bunkkerissa" täällä Vantaalla, joten et kyllä pääse sitä mätkimään sillä pesäpallomailalla ! he he heheh

    Eli ei ole yhteydessä ulkomaailmaan.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Eli ei ole yhteydessä ulkomaailmaan.

    Mutta sinun tontille ei edes netti singnaali uskalla tulla, sillä heti kun tonttirajan ylittää , niin tulee pesismailasta "näpeille" , joten ................. ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linux down! kirjoitti:

Mikähän siinä on että esim. nyt Ubuntu.fi on taas alhaalla eikä toimi kun taas Microsoft.fi toimii mainiosti? Ubuntu käyttää Linuxia ja Microsoft.fi jotain Windows-palvelinta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu