Apuja kaivataan....

Rellun pimputin

Mulla on Grand Scenic 1.6, -05. Ilmeisesti raitisilmasuodatin on tukossa, kun huurtuu ikkunat todella paljon? Missä kyseisen suodatin sijaitsee? Onnistuuko vaihto helposti?
Sähköinen käsijarru lopetti pakkasella toiminnan. Mikähän mahtaa olla vikana? Onko helppo korjata ja mitä mahtaa kustantaa?
Kiitokset tietoista jo etukäteen!

3

391

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • passat 06
    • ex-omistaja

      Omistin -05 2.0T Scenicin viime kesään asti. Käsijarrussa ei ollut koskaan yhtään, pienintäkään, toimintahäiriötä. Käytin sitä aina, kun auton pysäytin. Ikkunat huurtuivat kuskin puolelta herkästi, mutta muut ikkunat pysyivät kirkkaina. Jotain hämminkiä joissakin ohjauksissa, en tiedä (eikä tienneet korjaamossakaan)

    • Rymyauto

      Jos etsit raitisilmansuodatinta niin.... Avaa konepelti, poista moottorin päältä muovinen suojalevy (varovasti etureunasta ylös- ja itseenpäin, etteivät jousipidikkeet irtoile), Moottorin yläpuolella on äänenvaimennusverhous kiinni muovisilla pidikkeillä joista irroita keskeltä tarpeelliset, rintapellissä verhouksen yläpuolella on luukku joka irtoaa kun kaksi kierrettävää salpaa avataan, luukun takana on raitisilmansuodatin vaaka-asennossa. Homma on toisella kerralla aivan helppo. Alä pudottele osia moottoritilaan, ne jäävät sinne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe