auttakaa

mulla on ihan kauhee akne jota oon yrittäny hoitaa... käytin yhtä ihon hoito sarjaa mutta se kuivatti mun ihoo ihan kauheesti joten lopetin sen käytön..nyt oon harkinnu et alottaisin antibiootti kuurin mut haluisin kysyy et auttaako se vai pahentaako...??
4508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lääkäriin vain. En ole ainakaan monelta kuullut, että antibiootit olisivat parantaneet aknen. E-pillerit tai roacuttan kuuri. Joillain hoidon alussa akne saattaa pahentua, joillain ei, kuten esim. itselläni. Lääkäri määräsi minulle DianeNova e-pillerit, jotka ovat auttaneet hyvin tähän mennessä. Pelko vain on, että palaako akne pillereiden lopettamisen jälkeen takaisin.

Äänestä
  • Niin siis se lääke on roaccutan.. En ollut oikein varma miten se kirjotetaan.

    Äänestä

  • Kyllä antibiootitkin auttavat. Ne eivät tosin vain yksinään tehoa kuin väliaikaisesti, mutta apua niistä on silti. Minulla oli murrosikäisenä todella paha akne. Ihotautilääkäri määräsi Roaccutan-kuurin ja lyhyen antibioottikuurin.

    Antibioottien tarkoitus on parantaa finneissä oleva tulehdus ja siihen ne tehoavat. Minulla oli ennen kuuria esimerkiksi todella tuskallista käydä vaikka nukkumaan, koska finnejä täynnä oleva naama oli todella kipeä. Antibioottikuuri alkoi kuitenkin tehota nopeasti ja sen jälkeen olo oli todella paljon parempi, kun naamaan ei enää sattunut jokainen kosketus.

    Antibiootti kuuri yksinään ei saa luultavasti mitään ulkoisesti näkyvää aikaan, mutta kun tulehtuneiden finnien aiheuttama kipu häviää, niin oma olo kohenee huomattavasti ja tulee parempi mieli.

    Äänestä

Juu lääkäriin vaan rohkeesti. Mullakin on hyviä kokemuksia Roaccutanista. Aluksi lääkäri määräs antibiootteja, jotka olivat yhtä tyhjän kanssa. Sitten määräsi Roaccutan kuurin. Kuuri on pitkä ja kallis, mutta tehoaa taatusti. Alussa finnit saattaa lisääntyä naama punoittaa ankarasti, mutta kyllä kaikkia on sen arvoista. Lisäksi kuurin loppuvaiheilla mulle määrättiin Solarium hoitoo. Vuoden kestäneen hoidon jälkeen tuloksena oli hyväkuntoinen iho ja kaunis rusketus.

Nyt seitsemän vuotta on alkanu tulla jotain aikuisiän aknee, mutta ei läheskään niin pahaa kuin silloin teininä. Nyt oon selvinny apteekin reseptivapaalla Brevoxyl-aknevoiteella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mä vaan kirjoitti:

mulla on ihan kauhee akne jota oon yrittäny hoitaa... käytin yhtä ihon hoito sarjaa mutta se kuivatti mun ihoo ihan kauheesti joten lopetin sen käytön..nyt oon harkinnu et alottaisin antibiootti kuurin mut haluisin kysyy et auttaako se vai pahentaako...??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu