Terveisiä aurinkoisesta Kroatiasta.
Lähdimme autolla Suomesta 20.1. ja tulimme takaisin 13.2. Oli mahtavaa vetää
15 asteen lämmössä moottoripyörällä kuivassa kelissä tietän, että täällä
pakkanen paukkuu pahimmillaan 30-40 nollan alapuolella.
Vaikka siellä ei "aurinkoa" voinut ottaa, niin kuitenkin muutaman kerran tuli
nukahdettua asuntomme terassille aurinkotuoliin, iltapäivätorkuille.
Enää 5 viikkoa ja taas lähdetään.
Terveisiä Kroatiasta
8
1217
Vastaukset
- Splittiiiii
Millainen sää siellä silloin on? Itse menemme 27.3-6.4
- Vee2
Kyllä Splitissä, jos sinne ootte menossa (nimimerkistä ymmärsin),
pitäisi olla 15-20 astetta lämmintä.
Siellä on nyt kevät hyvällä tolalla.
Voit seurata tästä linkistä alueesi säätilaa ja ennustuksia.
http://www.weatheronline.co.uk/Croatia.htm
valitse paikkakunta ja saat 1-8 päivän ennustukset.
Muista kuitenkin, että vaikka säätiedotus näyttää mitä näyttää,
rannikolla on aina parempi keli kuin säätiedotus antaa ymmärtää.
Monasti on ollut niin että pitäisi olla sumuista tai sateista mutta aurinko
paistaa. Kun mereltä tuulee se vie pilvet sisämaahan ja siellä Splitissä
vuorille, jolloin kosteus tiivistyy mitä ylemmäs mennään.
Oikein hauskaa lomaa.
Mikäli olette menossa ekaa kertaa, voin melkein vannoa,
että ette mene viimeistä kertaa. - splittiii
Kiitokset näistä :) Säähistoriaa olemmekin tutkailleet.. Mutta kiva oli vielä saada varmistus ja tarkennus säästä. Splittiin menemme ja eka kerta koko maassa, odotukset suht korkealla.
- automatkailija
Me lähdemme toukokuun alkupuolella Italiaan. Emme ole pitkään aikaan käyneet Kroatian puolella ja sinne voisi tehdä päiväretken, mutta Slovenian läpi on Triestestä tultava, eikä kyllä huvittaisi ostaa moottoritietarraa. Kysymys kuuluu siis: Mikä reitti olisi nopein ja kätevin? Vai eikö sellaista ole?
- Vee Too
Ota Italiasta Wärtsilän jälkeen suunnaksi Koper ja kun olet ajanut tunnelin läpi käänny Muggiaan ja jatka sieltä Ankaran ja Dekanin ja Bertokin suuntaan.
Näin pääset ajamaan motarin viertä eikä tarvitse ostaa 2,5km matkalle
kirottua tarraa. Tie ns. rannan kautta on 406.
Mikäli et päässyt jyvälle laita mulle spostia osoitteeseen
vesapistevienoätbussillaperillepistenet
Olen nyt Budapestissa ja kovalla kiireellä menossa nähtävyyksiin.
Neuvon mielelläni reittisuunnittelussa lisää.
Ja olen sulkenut Vee2 nikkini, joten sillä en enää kirjoittele. - automatkailija
Kiitos selkeistä ohjeista. Kovin sotkuiselta näyttää nuo Slovenian tiemaksut. Ei vain moottoriteillä, vaan joillakin muillakin teillä täytyy olla tiemaksu maksettu. Joten olisi se tärkein kysymys vielä: ovatko maksulliset tiet selvästi merkityt?
Yhä vaikeammaksi näyttää autoilu menevän, kun kohta joka maata varten tarvitsee jonkun tarran tuulilasiin. Itävalta nyt menee tarrattakin tavallista maantietä, mutta Saksassa tarvitsee hankkia ympäristötarra tuulilasiin, kun vanha meni tuulilasin vaihdon yhteydessä, eli Dekraankin on taas asiaa.
Toista oli ennen, kun muisti maan ja valuutan, niin riitti. - Vee Too
Ei se Slovenian tiemaksu nyt niin ihmeellinen ole. 15 euroa viikko.
Saa ajaa niinpaljon kuin huvittaa. - automatkailija
Olemme Italian puolella muutaman viikkon ja voisimme välillä tutkailla Slovenian ja Italian rajaseutua etenkin sadepäivinä. Se seutu on tutkailematta, mutta muutaman tunnin ajelua varten ei joka viikko viitsisi ostaa tarraa, vaikka se ei sen enempää maksakkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380