Maisterintutkinto Tanskassa

jjj23

Onko kenelläkään kokemuksia Tanskassa opiskelusta ja erityisesti maisterintutkinnon tekemisestä? Olen harkinnut hakea opiskelemaan Aarhusin ja Roskilden yliopistoihin, joten kokemukset näistä kaupungeista olisivat plussaa sekä yleisesti millaista opiskelijan arki Tanskassa on.

4

705

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • smörrebröd...

      AArhusia ei olekaan, Århus on, ja oikein mukava kaupunki, erikoinen yliopist-rakennus

      • Edit

        Aarhus! (virallinen kirjoitusasu vuosina 1948–2010 Århus)


    • AlbaniBryggeri

      Terveisiä Odensesta!

      Opiskelen maisteriohjelmassa Odensessa eli ei ole ensikäden kokemusta Århusista tai Roskilden yliopistoista, mutta Tanskasta kuitenkin. Opetustyyli ei tunnu aivan hirveästi poikkeavan Suomen vastaavasta, eli opiskelijoilta odotetaan aktiivista osallistumista luennoilla jne. Ainakaan SDU jossa opiskelen ei ole kovin joustava aikarajojen kanssa ja esim. gradu pitää kirjoittaa sille varatussa 5kk:ssa ja asiasta ei heppoisilla perusteilla jousteta.

      Suurimmat ulkomaalaisryhmät opiskelijoissa ovat espanjalaiset ja saksalaiset. Lisäksi erityisen näkyvänä ryhmänä näyttäytyy ihmiset balttiasta joille (etenkin liettualaisille) Tanska on se "Amerikka" johon kaikki kandiopintojen jälkeen lähtevät (tämä pätee erityisesti myös Århusiin, Roskildesta en tiedä).

      Arki on arkea täälläkin kuten cliché sanoo..englannilla pärjää hyvin ja tanskaa saa opiskella "Lærdansk"in kursseilla. ATK järjestelmät eivät ole mielestäni ihan samalla tasolla kuten Suomessa. Riippuen missä asut opintotuella pystyy kituuttamaan, mutta on sitten eri asia onko siinä sitten järkeä. Noin 600€/kk pärjää jo ihan ok. Yöelämä, ainakin, täällä Odensessa on hieman jakautunutta niin että natiivit on enemmän omissa porukoissaan ja ulkkarit omissaan. Luonnollisesti jako ei ole mitenkään yleispätevä mutta silti nähtävissä kuitenkin. Osasyynä varmaan yöllisten virvokkeiden hintaerot DKK 55 vs. DKK 20... Yliopistoilla on tapana järjestää omia juhliaan vähän väliä yliopiston tiloissa, jossa humpataan sitten DJ:en ja bändien tahdissa "fredagsbar" on lähes joka viikko ja voit sitten nauttia muutamat stobet luennon jälkeen koulussa.

      Liikkuminen kaupunkien ulkopuolella on sitten varsin hinnakasta jos joudut ylittämään siltoja, ellet osta juniiin "Wildcardia" jolla saat puoleen hintaan junaliput (vain 26v ja alle). Jos olet musaskene ihmisiä niin Århus tarjoaa suhteellisen hyvän kauttauksen, tosin Köpis on sitten jo omassa sarjassaan, sanoisin paras setti pohjoismaista.

      Mitä muuten ajattelit opiskella Tanskassa?

    • jjj23

      Olen harkinnut International Studies-ohjelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9362
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7680
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5241
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      150
      4932
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1958
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1779
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1613
    Aihe