ykkösellä "terveys lautasella".
olisi mielenkiintoista nähdä joskus ykkösdokumentti vaikka "terveys sisäilmastossa" se puolueeton.
olisi mielenkiintoista nähdä joskus ykkösdokumentti vaikka "terveys sisäilmastossa" se puolueeton.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ja puolueettoman tutkimuksen tekijänä on toiminut LT Tuula Putus.
LT Tuula Putus tutki Aste ry:n (kosteusvaurioKOTIsairastuneet) asiakkaiden terveyden tilaa ensimmäisen kerran vuonna 2001. Tutkimuksesta kävi ilmi, että asiakkailla oli paljon infektiosairauksia ???, he olivat terveyspalvelujen suurkuluttajia, ASTMAN riski oli moninkertainen ja lisäksi homepölykeuhkoa ja autoimmuunisairauksia Lähde: "Asumisterveysliiton asiakkaiden sisäilmahaitat ja koettu terveys", joka tutkimus esitetty sisäilmastoseminaarissa vuonna 2010.
Ns. mitokondriosairauksia ei esiinynyt kenelläkään.
Eli eipä poikkea kotisairastuneiden terveydentilakohtalo työpaikalla sairastuneiden kohtalosta millään tavoin.
Putuksen tutkimukset ovat kaukana puolueettomuudesta ja hän tietää myös sen.
Rakennusten kosteusvaurio ei ole vielä koskaan aiheuttanut astmaa tai homepölykeuhkoa. Sen sijaan kaikki muut taudit ovat mahdollisia.
Perus-sairaus on sellainen kuin Helena Mussalo-Rauhaa ja Henrik Wolff kertoivat "Sisäilmastoseminaari 2009:ssä. Tauti on krooninen tulehdus keuhkojen perifeerisissä osissa.
Pekka Nikkola
Ja hölö hölö taas.
Sisäilmastoseminaarissa Wolff esitteli tutkimustuloksiaan artikkelissa "kosteusvaurioMIKROBEILLE altistuminen-tutkimustuloksia altistumisen vaikutuksen todentamista ihmisissä"
Sivulla 6 on luettelo lääkärin TOTEAMISTA SAIRAUKSISTA.
Nenän sivuontelotulehduksia oli 51,7 prossalla, ASTMAA 35,4 prossalla ja TOISTUVIA KEUHKOPUTKITULEHDUKSIA 45.8 prossalla.
Et näytä jostain syystä huomanneen, että mainitsemiasi keuhkojen perifeerisissä osissa olevia kroonisia sairauksia EI LÖYTYNYT KENELTÄKÄÄN.
Lymfosyytoosta Wolff totesi näin:
"Kosteusvaurioaltistuneilla keuhkohuuhtelunesteen LYMFOSYTOOSI ei ole yllättävää, joskin tämä työ lienee ensimmäinen jossa se on soitettu kosteusvaurioon liittyväksi.
Jossain määrin yllättävää on muiden diagnostisten menetelmien niukka anti."
Jos laitat gookleen hakusanan LYMFOSYTOOSI, niin saat kohdan "Lymfosytoosit kuvin ja sanoin". Lukaseppa mitä siellä sanotaan.lymfosytoosista.
Allergian kohdalla artikkelissa mainitaan vain lääkeaineallergia. Myös muut allergiat aiheuttavat lymfosytoosia.
Mitä mainitsemaasi krooniseen tulehdukseen keuhkojen perifeerisissä osissa tulee, niin koska nuo osat huolehtivat kaasujenvaihdosta, niin kaasujenvaihtoa mittaava diffuusiokapasiteettiarvo on alle normaalin ja koonisissa tiloissa putoaa kaiken aikaa.
Kun sinun työpaikkalatistuksesi päättymisestä on kulunut jo kymmenisen vuotta, niin paljonko diffuusiokapasiteettiarvosi on nykyään ja paljonko se alentui työpaikka-altistuksesi aiheuttamana?
"Menossa". Muutto päällä pitäkää peukkuja, että vihdoinkin onnistuisi saamaan "puhtaan" ilman sisäilmastomyrkkyjä.
"Heipparallaaaaaa."