Missä voi opiskella toimittajaksi ja millaisen koulutuksen tarvitsee, jos haluaisi vaikka ulkomaantoimittajaksi?
Kauan koulutus kestää ja mitä aineita lukiossa pitäisi kirjoittaa?
Kauan koulutus kestää ja mitä aineita lukiossa pitäisi kirjoittaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Toimittajilla tuntuu olevan vähän kaikenkarvaisia koulutustaustoja, että ihan yksoikoinen ei asia varmaan ole. Esimerkkejä koulutuksista on vaikka Haaga-Helian journalismin koulutusohjemla (4v/240op) tai sitten Helsingin yliopiston yhteiskuntatieteellisessä viestinnän linja (5v/300op).
Noissa kahdessa koulutuksessa saa alkupisteitä vähän eri asioista. Tuonne Haaga-Heliaan katsotaan todistuksen keskiarvo sekä äidinkielen ja matikan/reaalin yo-kirjoitusarvosana. Yliopistolle taas katsotaan kirjoituksista äidinkieli, reaali ja kaksi seuraavista: matikka, ruotsi, muu kieli ja muu reaali.
Itse suosittelisin panostamaan varsinkin äidinkieleen ja vieraisiin kieliin. Hyödyllistä voi olla myös lukea useita reaaliaineita, esim. historia ja yhteiskuntaoppi (apua voi olla myös esim. uskonnosta ja psykologiasta, mistään reaalista tuskin haittaa on :)).
Toimittajan hommaan soveltuvaa koulutusta löytyy melkein mistä vain, eri asia on sitten saada niitä toimittajan töitä kun tuo koulutus on suoritettu.