Hei,
olen mieheni kanssa menossa Prahaan heinäkuun alussa. Tarkoitus on yöpyä siellä kolme yötä. Voisiko joku suositella Prahan keskustasta kohtuuhintaista hotellia. Voisi olla hintaluokkaa 60-90 euroa (2000-3000 CZK) yö.Aamiainen saisi kuulua hintaan.
olen mieheni kanssa menossa Prahaan heinäkuun alussa. Tarkoitus on yöpyä siellä kolme yötä. Voisiko joku suositella Prahan keskustasta kohtuuhintaista hotellia. Voisi olla hintaluokkaa 60-90 euroa (2000-3000 CZK) yö.Aamiainen saisi kuulua hintaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hotellia aamiaisella ette tuohon hintaan saa Prahan keskustasta kesällä. Hostel, asuntola, B&B tai yksityismajoitus ehkä joo. Googlesta löytää paljon pensionaattien kotisivuja, joten etsikääpä niitä. Monissa myös kuvia. Kannattaa myös pohtia hieman sijaintia. Metrolinjan tai raitiovaunulinjan varrella sijaitseva majoitus saattaa viedä ajassa mitattuna aikaa 15 minuuttia ja tuoda samalla säästöä reilusti.
Tämä oli mukava hotelli. Olin itse täällä 3 vuotta sitten. Ei ole ihan "ytimessä", mutta julkisilla 10 min matka:
http://www.motylek.com/digitals/default.asp
Kiitos vinkistä-vaikuttaa ihan mukavalta. Pannaan harkintaan.
Suosittelen:
www.hotelsanssousi.cz
Olikohan tuo osoite väärin??
Pahoittelen.
www.hotelsanssouci.cz
Vaikuttaa viihtyisältä pikku hotellilta. Oletko itse asunut siellä? Vasta kesäkuun alussa selviää tarkka ajankohta milloin pääsemme lähtemään ja en voi siis vielä tehdä varausta.
Viime kesänä kaksi yötä ilman etukäteisvarausta, palvelu oli ystävällistä, jopa pyykit pestiin. Tosi siisti ja hyvin varusteltu, huoneessa jopa poreamme. Sijainti lähellä Vltava jokea ja ratikkapysäkille vain reilu 100 m. Liput sai respasta. Vanhaankaupunkiin n. 10 min. Rannassa kreikkalainen ravintola tarjosi ikimuistettavan herkullisen aterian. Vesisateesta huolimatta Praha ihastutti koko perheen. Yöpyminen 5 hengeltä kahdessa huoneessa maksoi (jos maksoi euroilla käteisellä) n. 100 e/yö aamiaisineen.
Moi! Tsekkaa www.travellers.cz ja prahasta Dlouha apartments. Budjetti pitää jos on tilaa, ja hostelli on 200m Vanhan kaupungin aukiolta.
...jos satutte matkustamaan perjantaina, kannattanee varata hotelli etukäteen, ne nimittäin on hyvin täynnä jo tässä vaiheessa kesää. Viime perjantaina ainakin kaverin kanssa saatiin etsiä useampi tunti hotellia. Kaikki myi "ei oo"ta, myös hotellien välityspisteet. Tosi budjettitason körmymajoitus löytyi lopulta kaupungin laidalta (metro bussi) 15e/nokka/yö (shared bath&wc). Sopi toki meille, mutta ei ehkä ideaali kuin reppukansalle.
Muina päivinä tilanne varmaan on parempi. Ainakin parissa hotellissa sanottiin kyllä tulevina öinä olevan tilaa.
Olemme varanneet hotelli Sansoucin Tursetin vinkistä. Menemme Prahaan heinäkuun alussa maanantaista perjantaihin. Meillä oli ilmeisesti tuuria, kun heti eka hotelli, jota yritettiin varata tärppäsi. Kiitos kaikille vinkin antaneille ja erityisesti Tursetille. Vaikuttaa kivalta hotellilta ja juuri meille sopivalta.