Vain 5 päivää sammutettuna koko aikana, kun pakkanen oli pysyvästi väh. -25 astetta. Hetkittäin pumppu oli päällä myös -29 asteen pakkasissakin ja vielä tuntui tulevan kohtuulämmintä ilmaa siitä ulos.
Mites teillä muilla?
ILPin helmikuun kulutus n. 390 kWh
7
197
Vastaukset
- minkä kok. torppa?
Jos tuo pitää paikkansa niin aika vähän on mennyt, lukema kuulostaa kylläkin "ikiliikkujalta"
- 15+3
niin vähän antaa?
Mikä on ollut keskilämpötila suunnilleen kuukauden aikana? Paljonko vekottimen COP sulatuksineen mahtaa olla siinä lämpötilassa. Veikkaisin että alle 400kWh on tullut säästöä(COP < 2).
- sdvsdvsdv
Yleensä se on vaan niin, että mitä enemmän ILP on vienyt niin sitä enemmän se on säästänyt. Voihan siitä katkaista sähköt niin on tosi vähäkulutuksinen vehje.
- lämmintä kuitenkin..
sähkökiuas sitten kyllä vastaavasti kulutti paljon helmikuussa
- ssdli9
Joo, sulla lämpeää jollakin muulla keinolla kun ilppi, takka, sähköpatterit, öljy tai sitten sulla on sisällä 5-10 astetta lämpöä sisällä. Meidän ilppi vei 1300kw helmikuussa.
tuo 390 kWh on arvoton tieto kun ei kerrota muista lämmönlähteistä ... joita on oltava jos viitenä päivänä laite pysähdyksissä (vaiko talo pakkasen vallassa)
minulla meni helmikuussa 450 kWh (yleis)sähköä pääosin irtopattereihin ... MUTTA myös öljyä 70 litraa ... mutta muita lämmönlähteitä ei ollut- ap
Ei jumalauta! Sähköä kulunut ilmeisesti taas jotain 2500 kWh luokkaa eli jotain yli 100 kWh ennen pumppuaikaa silloisiin helmikuihin verrattuna.. En kyllä käsitä mistä se tulee, kun kulutusmittarin mukaan on tosiaan vain alle 400 kWh mennyt pumpulla sähköä. Parissa makuuhuoneessa on patterit, mutta muuten on mennyt helmikuu aikalailla pelkän pumpun plus puun polton voimin. Termostaatit on 15 asteeseen säädettyä ja sisällä on huomattavasti lämpösempi johtuen siitä että poltetaan puuta ja pumppu puhaltaa lämmintä ilmaa ja levittää ympäri taloa.. Poikkeuksena oli se 5 päivää, jolloin puilla ja suoralla sähköllä lämmitettiin taloa. Autotallissakin on vain n. 2 astetta plussalla ja patteri lähinnä pakkasvahtina.
Sisällä huonelämpötila on ollut 19-22 astetta riippue pakkasista ja pumpun pyynti ollut melkein koko ajan jotain 21 astetta.
Ei saatana tuu mitään säästöä tolla pumpulla ei ainakaan pysty päättelemään kunnolla, kun kylmyys vaihtelee eri kuukausilla. Jotenkin tuntuu, että säästöä tulee vain jos sää on edellisvuotta lauhempi, joten pumpun osuus ei ainakaan ole merkittävä.
Millä kikoilla te saatte sähkölaskua pienennettyä? Pistättekö pumpun maksimipuhallukselle ja kaikki muu lämmitys pois päältä? Joku tässä haisee nyt. Tuskin tuo kulutusmittarikaan on rikki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1411339Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa443892Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1143068Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1272406Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812065Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961771Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3041029Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17820Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143765- 53709