Torstaina somalimerirosvot kaappasivat tanskalaispurren, jolla oli 7 tanskalaista - 4 aikuista ja 3 lasta. LAPSIA! Tämä on vielä karmeampi uutinen kuin jenkkivene Questin kaappaus, toivottavasti vaan lopputulos ei yhtä synkkä. Täytyy kyllä todella ihmetellä, millaiset vanhemmat vievät lapsensa noille vesille. Jos nyt vielä jotenkin aikuisten ihmisten oman riskinoton voi ymmärtääkin, niin vastuutonta kuin sekin on, niin tämä on jo käsittämätöntä.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Seitsemän tanskalaista purjehtijaa siepattu Intian valtamerellä/1135264158942
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Seitsemän tanskalaista purjehtijaa siepattu Intian valtamerellä/1135264158942
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.dn.se/nyheter/varlden/dansk-segelbat-kapad
Lapset ovat lehtitietojen mukaan 12-16-vuotiaita, 2 poikaa ja nuorin on tyttö. Perhe oli tehnyt valmiiksi suunnitelman kaappauksen varalle, mutta liekö siitä tositilanteessa apua. Selvästikin heillä oli ainakin jonkinlainen käsitys riskeistä, kun tekivät suunnitelmankin, mutta kuinka kukaan voi viedä lapsensa riskeistä tietoisena tuonne? Vielä päivää ennen kaappausta olivat päivittäneet blogiaan arkisista askareista ja todenneet vielä siinä lopuksi, etteivät ole joutuneet kaapatuiksi. Unohtivatkohan koputtaa puuta?
Onko somalien harjoittama merirosvous mielestäsi ymmärttettävää tai hyväksyttävää? Siltä tuntuu, kun sinäkin nyt rupesit kritisoimaan rosvojen saaliiksi joutuneita syyttömiä uhreja!
Punaisen meren kautta purjehtiminen on perinteinen maailmanympäripurjehtijoiden paluureitti. Se lyhentää matkaa niin, että pallon kiertäminen on mahdollinen kahdessa vuodessa. Moni venekunta on vielä tulossa sitä kautta:
"there are still around 100 yachts attempting the crossing"
http://www.noonsite.com/Members/val/R2011-02-25-1
Myös tanskalaisperheen suunnitelma oli kahden vuoden purjehdus ja kotiin piti palata ensi kesänä:
Ifølge Ekstra Bladet sejlede familien fra Danmark i august 2009 for at vende hjem i sensommeren efter to års sejlads. Den ældste søn er 17 år, mens de yngste er en pige på 13 år og en dreng på 15 år.
Undervejs har familien, som har stor sejlererfaring, blandt andet besøgt, Sydamerika, Det Caribiske Hav, Fiji Øerne og Thailand, før de for cirka to uger siden stævnede ud fra Maldiverne med kurs mod Afrika
http://www.dr.dk/Nyheder/Indland/2011/02/28/154744.htm
Epäilen, että somalien merirosvoutta ei saada loppumaan ilman tuntuvia voimatoimia. Rosvous tulee jatkumaan niin kauan, kun se on rosvoille helppo ja kannattava bisnes melko vähäisin riskein. Suurin osa kiinnisaaduista rosvoista on vapautettu. Somalian taloudellinen tukeminen ja somalipakolaisten elättäminen eivät näytä tepsineen, koska häikäilemätön rikollisuus vain lisääntyy. Nytkö täällä jo ruvetaan syyllistämään somalirikollisten uhreja? Tosi kummallista asennoitumista!
Kritisoin vanhempia, jotka vievät alaikäiset lapsensa tunnetusti erittäin vaarallisille vesille, joista viranomaiset ovat erittäin painokkaasti varoittaneet ja kehottaneet huviveneitä välttämään aluetta. Kukin aikuinen voi ottaa riskeerata puolestani oman elämänsä, mutta lapsien elämän riskeeraaminen ja vaaraan saattaminen on vastuutonta vanhemmilta. Moni matkavene kulkee yhä noilla vesillä ja pääseekin läpi ongelmitta, mutta moni jää myös haaviin ja kohtalo voi olla karu, joten useat veneet ovat harkinneet asiaa uudelleen ja päätyneet palaamaan joko Thaimaan suunnalle, menemään Etelä-Afrikan kautta tai ovat laittaneet veneen laivan kyydissä Välimerelle (jos tiukka aikataulu ei anna periksi muille vaihtoehdoille). Mikään pakko siis ei ole ottaa valtavaa riskiä ja saattaa lapsia vaaraan.
En missään tapauksessa hyväksy merirosvoutta, vaan tuomitsen sen ankarasti ja toivon kansainväliseltä yhteisöltä järeitä voimakeinoja iänikuisen varovaisen diplomatian, sivistyneen oikeudenkäytön ja hyssyttelyn sijaan.
Ehdottomasti pitää ottaa kovat otteet käyttöön, jos poliitikot ei tätä tajua, vaihdetaan ne ensi vaaleissa.
Syyttömät uhrit olivat päivittäneet etenemistään tarkoin reittipistein netissä:
http://www.sailblogs.com/member/jordenrundt.info/#track
Tuo on yksi asia, mitä nimenomaan EI TEHDÄ noilla vesillä, jos sinne on pakko mennä...
Ja kyllä, merirosvot ovat rosvoja ja heidän toimintansa erittäin tuomittavaa, mutta jonkinlainen maalaisjärjen käyttö kai olisi suotavaa purjehtijoidenkin osalta. Ja varsinkin, jos mukana on lapsia.
miinalaiva Pohjanmaa leikkii veronmaksajien rahoilla sankaruutta Somalian vesillä. Milloinkohan piraatit kaappaavat sen?