Toimivatko voiteluvapaat sukset kokemuksenne perusteella hyvin tavallista naiskuntohiihtäjää ajatellen. Joka hiihtää hiljalleen, mutta melko usein kuitenkin. Periaatteella, että suksi pelaa kohtuullisesti aina kun hiihtämään lähtee. Säästä riippumatta. Voitelusta ei ymmärretä eikä ole halua paneutua asiaan. On pieniä lapsia ja aika kortilla. Kauppias lupaa 2 000 km toiminta-ajan.
Voiteluvapaat sukset
10
4429
Vastaukset
- #29
Tarkoitat siis Peltosen ja Karhun nanosuksia? Vai Fischerin Zeroa? Sukset voivat olla voiteluvapaita, mutta huoltovapaita ne eivät ole. Nanosukset eivät luista kuivalla pakkakelillä. Zero on tarkoitettu nollakelille ja lämpimämpään, mutta kostealla ilmalla olen kuullut siitä hyviä kommentteja jopa -8 asteessa. Tietenkin oma ongelmansa on Zeron pitoalueen puhdistus, karhennus ja jäätymisen esto. Kostealla nollakelillä lumi nimittäin tarttuu pitoalueeseen kuin tauti, jos jäätymisen esto on unohtunut.
Tästäkin aiheesta on monta keskustelua tällä foorumilla. - hyvät on
Varmasti ajaa hyvin asian sinun käyttötarkoituksessa. Luisto on toki pakkaskeleillä selkeästi huonompi kuin muilla hiihtelijöillä, mutta kuten kerroit, sopii hyvin hiljalleen hiihtelyyn ja pitää hyvin...
Ja kun voitelun opetteluun ei ole halu paneutua, niin eiköhän tossa ole sukset käyttötarkoitukseen.
Tietysti voitelun lyhyen oppimäärän opettelun jälkeen saa normaaleista purkkisuksista mielyttävämmän hiihtokumppanin... - hiihtelijä.
Eilen Puoli 7-ohjelmassa Finlandia-hiihtoon osallistunut toimittaja yritti ensin näköjään Karhun nanosuksilla, mutta luistamattomuuden takia vaihtoi kesken hiihdon voideltuihin suksiin. Sanoi, että ei suosittele voitelemattomia, sillä vasta voidelluilla suksilla hiihto muuttui nautinnoksi.
Voitelu on paljon mainettaan yksinkertaisempaa, joten omastakin kokemuksesta suosittelen ainoastaan voideltavia suksia. Erittäin kapealla kelialueella voitelematon suksi toimii. - Kahdet sukset tarvii
Voiteluvapaat Karhun sukset luistaa ainoastaan -2--- 10 asteen kelissä.Kylmemmille pitää olla voidellut sukset. Testattu on tänä talvena.
- 9008
Minulla on karhun pitopinnoitetut sukset ja pito tosi huono. Kuka tietää voisko käyttää pikapitoa ?
- -
Ei. Ota vanhat sukset, ja karhenna huolella pitoalue hiekkapaperilla (karkeus noin 100). Älä laita voiteita laisinkaan. Kokeile tällaista ratkaisua näillä plussakeleillä.
- suffeli4
Ostin peltosen voiteluvapaat perinteisen sukset ja sain kaupan päälle jääeston mutta ei ne kunnolla luista vaan joutuu kauheasti lykkimään jopa alamäessä.Kuulemma luisto johtuu hiihtäjän kunnosta sanoi myyjä..
- Nanotalla
Kuinkahan luisto voi olla riippuvainen hiihtäjän kunnosta? Melkoinen vastaus myyjältä! Eihän alamäessä ole tarkoitus mennä tasatyöntöä. Peltosten luisto on riippuvainen kelistä ja ovat parhaimmillään 0- 2 välillä, muilla keleillä suksilla on turha hiihtää jos hyvä luisto on hiihtäjälle tärkeä.
Nim. Itsekkin erittäin pettynyt Nanogrippeihin- nanoton
Ei ollut tänään zeron keli ei vaikka oli pari astetta lämmintäkin, ladun pinnassa varmaan kylmempääkin. Homman munasi hieman aikaisemmin satanut lumi jota oli riittänyt vielä hiihdetyille laduillekkin. Vaikka en noussut ladulta pois kertaakaan niin parin kilometrin jälkeen nasahti pohjiin sellaiset patit ettei meinannut millään lähteä pois. Silikonia oli reilusti pitoalueella mutta eipä auttanut. Omaa tyhmyyttäni tuo kämmi oli, sillä tuo kelihän on kaikkein pahin zeroille, mutta niillä nyt ajattelin lähteä vaikka olisi ollut valmiiksi voidellut sukset juuri tälle kelille. Oli ensimmäinen kerta kun tänä talvena käännyin takaisin.
Tästä takaiskusta huolimatta olen sitä mieltä että zerot ovat verrattomat vehkeet kun on selkeä vesikeli tai ladut liipalla niin ei tarvitse liisteriden kanssa tuhrailla. - Kamikaze-zero
nanoton kirjoitti:
Ei ollut tänään zeron keli ei vaikka oli pari astetta lämmintäkin, ladun pinnassa varmaan kylmempääkin. Homman munasi hieman aikaisemmin satanut lumi jota oli riittänyt vielä hiihdetyille laduillekkin. Vaikka en noussut ladulta pois kertaakaan niin parin kilometrin jälkeen nasahti pohjiin sellaiset patit ettei meinannut millään lähteä pois. Silikonia oli reilusti pitoalueella mutta eipä auttanut. Omaa tyhmyyttäni tuo kämmi oli, sillä tuo kelihän on kaikkein pahin zeroille, mutta niillä nyt ajattelin lähteä vaikka olisi ollut valmiiksi voidellut sukset juuri tälle kelille. Oli ensimmäinen kerta kun tänä talvena käännyin takaisin.
Tästä takaiskusta huolimatta olen sitä mieltä että zerot ovat verrattomat vehkeet kun on selkeä vesikeli tai ladut liipalla niin ei tarvitse liisteriden kanssa tuhrailla.Tuskinpa ne voidellut sukset sen paremmin olisi toimineet, koska nolla- ja pluskelin pitovoiteetkin keräävät usein tehokkaasti uutta lunta.
Satavalle lumelle zerojen pitoalue pitää olla karhennettu melko heinolla hiekkapaperilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1103277GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831172
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531112Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351062- 60978
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn27890- 67878
- 53877
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39872